Szociális interakciók tekintetében is jelentős előrelépés tapasztalható, ha a gyerekek a szabadban játszanak egymással a képernyőzés helyett
Fotó: Mind Aut Egyesület/Facebook
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit. Az erdélyi szakemberek is határozottan károsnak tartják a képernyők dominanciáját a gyerekek életében.
2024. július 23., 18:592024. július 23., 18:59
Ha drasztikusan, mindössze heti 3 órára csökken az az idő, amit a gyerekek képernyők előtt töltenek, már két hét alatt jelentősen javul a mentális egészségi állapotuk, és viselkedésük tekintetében is pozitív változások következnek be – mutattak rá egy friss, dániai kutatás eredményei.
„Képernyőmegvonás”. Bizony nem könnyű rávenni a gyermekeket, hogy ilyen drasztikus „terápiában” vegyenek részt
Fotó: Pixabay.com
Az új tanulmány szerint a gyermekek képernyő előtt töltött idejének drasztikus, mindössze heti három órára történő csökkentése már két hét alatt jelentős javulást eredményezhet a gyermekek mentális egészségében és viselkedésében. A dániai Syddansk Universitet munkatársa, Dr. Jesper Schmidt-Persson által vezetett
Viszont a szülők tapasztalatból is tudják, bizony gondot okoz és nem könnyű rávenni a gyermekeket, hogy ilyen drasztikus „terápiában” vegyenek részt. A JAMA Network Open című szaklapban megjelent kutatásban 89 család vett részt, összesen 181, 4 és 17 év közötti gyermekkel és serdülővel. A résztvevőket arra kérték, hogy
Minél több időt töltenek közös játékkal a gyerekek, annál jobban fejlődnek szociális képességeik
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Az eredmények figyelemre méltóak voltak. Már két hétnyi (14 nap) képernyőidő-csökkentés után jelentősen javult a kutatásban részt vevő gyermekek általános közérzete, érzelmi és mentális állapota. Az Erősségek és nehézségek elnevezésű, szabványosított értékelő kérdőív (SDQ) egítségével a kutatók megállapították, hogy
– idézte a felmérés eredményeit a digi24.ro hírportál. A gyors és jelentős javulás a vizsgálat rövid időtartamát tekintve szembetűnő. Ez azt sugallja, hogy a képernyő előtti idő rövid időtartamú csökkentése is mérhető előnyökkel járhat a gyermekek mentális egészségére nézve.
A közösségi oldalak használatától nagyon könnyen függővé válhat a gyerek, mert az embernek szükséglete a visszacsatolás
Fotó: Veres Nándor
A legjelentősebb javulást az érzelmi problémákhoz és a társakkal kapcsolatos nehézségekhez kapcsolódó tünetek és a szociális viselkedés terén tapasztalták, a gyerekek sokkal inkább elkezdtek törődni másokkal, szívesebben segítettek másokon. Ez arra utal, hogy a képernyő előtt töltött idő csökkentése segíthet a gyerekeknek hatékonyabban feldolgozni az érzelmeiket és javíthatja a szociális interakciókat. Dr. Schmidt-Persson rámutat, hogy
Ez a különbségtétel azért lényeges, mert a szabadidős képernyőhasználat mérséklésére összpontosít, nem pedig a képernyőidő teljes kiiktatására. A tanulmány megállapításai különösen fontosak a mai digitális környezetben, ahol a gyermekek képernyő előtt töltött ideje soha nem látott mértéket öltött. A legújabb tanulmányok szerint sok gyermek és tinédzser napi hét-nyolc órát tölt a képernyők előtt csak szórakozás céljából, nem számítva az oktatási célú képernyőidőt.
A társasjáték is hasznos lehet, a gyerekeknek számos képességét fejlesztheti
Fotó: Egyfeszt
Megkeresésünkre korábban több ízben is nyilatkoztak pszichológusok, pedagógusok arról, hogy tapasztalatuk szerint igencsak negatív irányba befolyásolja a túlzásba vitt vagy nagyon gyakori képernyőhasználat a gyerekek szociális viselkedését, érzelmi világát, de a mozgásfejlődést, a kreativitást és a kézügyességet is. Kalóz János kolozsvári pszichológus kérdésünkre arról beszélt, hogy
A szakértőt annak kapcsán kérdeztük, hogy a Facebook exmunkatársa beismerte: a közösségi oldalak használata ártalmas lehet a gyerekek lelki és szociális életére.
„A való életben normál körülmények közt nem kapunk száz dicséretet, közben az agyunk nem tudja megkülönböztetni, hogy a visszajelzés virtuális-e, vagy sem. Mivel reálisnak éli meg a virtuálisat is, a függőség abból adódik, hogy az agy minél több ilyen visszacsatolást szeretne. A közösségi oldalon való jelenléttel nagyon sokszor
Kifejtette, a gyerekeknél az érzelmi intelligencia nem fejlett még annyira, hogy ezeket a különbségeket észrevegyék, ezért nekünk, szülőknek, felnőtteknek a feladatunk, hogy megtanítsuk őket különbséget tenni.
mert a kicsik érzelmi intelligenciája nem elég fejlett még. De ha megfelelően felkészítik a szülők a gyereket, elbeszélgetnek vele, hogy mire jó a közösségi oldal, akkor lehet” – hívta fel a figyelmet Kalóz János.
Ha domináns módon vannak jelen a digitális eszközök a kisgyermek életében, nem alakulnak ki fontos mozgásminták sem
Fotó: Veres Nándor
Mint fogalmazott, fontos, hogy a gyerek ne a virtuális térben keresse a visszajelzéseket, a sikerélményeket, hanem a saját valós élményeiből, céljaiból, cselekvéseiből, döntéseiből nyerje el elsősorban. A virtuális visszajelzés az erre adott ráadás kell legyen. „A szülők felelőssége, hogy ne csússzon el a gyerek a virtuális visszajelzések uralta világba. Nagyon könnyen függővé válhat, mert az embernek a visszacsatolás szükséglete” – mondta a pszichológus.
Nemrég pedagógusokat is megkérdeztünk a témában. Mint elmondták,
Amiatt is, mert a kisdiákokat is mind jobban „elnyeli” a képernyők egyeduralma. Ha domináns módon vannak jelen a digitális eszközök a kisgyermek életében, nem alakulnak ki fontos mozgásminták, nem fejlődik megfelelően a szókincs, a kommunikációs készség. A pedagógusok tapasztalata az, hogy egyre inkább nő azoknak a bölcsődés, óvodás gyermekeknek a száma, akiknél megkésett a beszédfejlődés, a túlpörgött idegrendszer miatt nehezen lehet lecsendesítő, nyugalmi állapotba hozni őket – erről megkeresésünkre Nagy B. Szilárd fejlesztő pedagógus, gyógypedagógus, a Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének elnöke és Dobri Erika kolozsvári óvónő, tanítónő beszélt május végén annak kapcsán kérdeztük, hogy a tanügyminisztérium javaslatot adott közre a kicsik képernyőhasználatának szabályozására vonatkozóan.
Ezekre az eszközökre egyszerűen nincs szükségük. „A jelen pillanatban kisgyermeket nevelő szülők nagy része már a digitális kultúrába született bele, sok esetben természetesnek látja a »minél korábban, annál jobb« elvét, ami az okos eszközök felkínálását is jelenti. Ezeket »digitális cumiként« használva, a csecsemő- és kisgyermek nagyon képlékeny idegrendszerében olyan változásokat okoznak, amelyeket később már nem vagy nagyon nehezen lehet »javítani«” – fejtette ki a gyógypedagógus. Dobri Erika, aki korábban óvónőként szerzett nagy tapasztalatot, jelenleg pedig az Apáczai Csere János Gimnázium tanítónője, kifejtette, tapasztalata szerint
illetve ezzel egy időben mozgásos fejlettség terén is lemaradott. A túlpörgött idegrendszer miatt nehezen lehet lecsendesítő, nyugalmi állapotba hozni őket, ahol esetleg egy mese végét türelmesen ki tudják várni.
Már két hétnyi (14 nap) képernyőidő-csökkentés után jelentősen javult a kutatásban részt vevő gyermekek általános közérzete, érzelmi és mentális állapota
Fotó: freepik.com
Sok esetben küzdöttem magából kifordulva érkező gyermekkel, aki a reggeli utaztatás vagy ébredés során részesült a készülékben és az intézménybe érkezéskor már nem tudta elfogadni ennek a kegynek a megvonását” – részletezte a pedagógus.
Ha domináns módon vannak jelen a digitális eszközök a kisgyermek életében, nem alakulnak ki fontos mozgásminták, nem fejlődik megfelelően a szókincs, a kommunikációs készség.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.
szóljon hozzá!