Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

Marokkó

A királyi palota Fez egyik legfontosabb turisztikai látványossága Marokkóban

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

A marokkói Fez városában, az 1975-ben alapított Sidi Mohamed Ben Abdellah Egyetem vendégeként járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Sarolta docenssel az észak-afrikai ország lakosainak mindennapjairól, gasztronómiájáról, vendégszeretetéről, rejtélyes marokkói megfigyelőjükről beszélgettünk.

Makkay József

2024. október 19., 19:012024. október 19., 19:01

– Milyen kapcsolata van az erdélyi és az észak-afrikai felsőoktatási intézménynek? Hogyan esett a választás Marokkóra?

– Egyetemi karunk felajánlott egy Erasmus mobilitás-utat a marokkói Sidi Mohamed Ben Abdellah Egyetemre, amely az ország legelső felsőoktatási intézményévé nőtte ki magát, ahol mintegy százezer diák tanul. Első körben nem volt tolongás a kollégák körében, mert sok a félelem és az előítélet az arab világgal kapcsolatban, ugyanakkor azt is tudjuk, hogy rendkívül érdekes, vendégszerető világ is tud lenni. A koronavírus-járvány előtt Lukács Olga és Péntek Imre kollégáink már jártak ott, majd az egyik dékán is megfordult náluk, így megvolt a biztatás. Végül hárman indultunk útnak: Péter István, Márton (Sallai) Tímea és jómagam.

Idézet
Már az első napon beigazolódott, hogy sokkal biztonságosabb az utazás, ha egy férfi is van a csapatban, mert Marokkóban a férfiakkal kommunikálnak szívesebben.

– Milyenek voltak az első benyomások?

– Párizsból repültünk tovább Fezbe: megérkezésünkkor aránylag keveset bogarásztak, és az utazás ára is rendben volt. Kétemeletes magánházban foglaltunk szállást, ahol a legtöbb arab országban megszokott pottyantós WC helyett angol WC fogadott, és volt zuhanyzó is. Ahogy általában Keleten, itt is egy nappaliba léptünk, ahol balra van az imádkozóhely a süppedő szőnyegen. A berendezésben mindenhol nagy a kontraszt, sok a csilli-villi tárgy, viszont akad köztük nagyon értékes, kézzel kidolgozott ötvösmunka is. Vendéglátónk, Mohamed 22 évig volt rendőr, most az ötvenes évei közepén jár, és a vendégfogadás mellett idegenvezetőként dolgozik, van egy 7 személyes autója.

Idézet
Számunkra nagy megkönnyebbülést jelentett, hogy elvállalta, amikor szabadok vagyunk, elvisz a szokásos turistautakra, így több helyen is megfordultunk vele. Jól beszélt angolul, holott ott az arab és a francia a megszokott.

Nem egy standard adatokat szajkózó, kiképzett vezető, hanem spontánul mondta a dolgokat, így mi is spontánul kérdezhettük az ottani életről.

– Látogatásuk során melyik volt a legemlékezetesebb helyszín, amiről szívesen mesél?

– Több ilyen is volt, de kiemelném a Közép-Atlasz vidékén tett látogatásunkat, ahova házigazdánk 100 euróért vitt el. Télen ott már hó is eshet, a levegő is hűvösebb volt, de azért nekünk szokatlanul melegnek bizonyult. Az Ifran Nemzeti Park egyik legérdekesebb helye a Majomerdő, ahol magas cédrusfák között szabadon élnek a majmok, a berber makákók. Az élelmes berberek kihozták a szép kengyelekkel felékesített lovaikat és fénykép ellenében keresnek velük némi pénzt, ahogy a földimogyoróval is, amelyet a majmok nagyon kedvelnek, és a turisták kegyeiért esedeznek, vagy hirtelen kitépik a kezükből az eleséges zacskót.

Idézet
Az erdő szélén a berber asszonyok gázpalackos tűzhelyen készítik jellegzetes nemzeti eledelüket, a tajint kevés bárányhússal, krumplival, és sok fűszerrel.

Ameddig a vendégek esznek, arról is gondoskodnak, hogy a majmokat elűzzék. Visszafele betértünk a Ras Ma halneveldéhez, ahonnan szerte az országba viszik az előnevelt tenyészállományt. Hozzánk képest alig van vizük, de amit a hegyekben az esők révén összegyűjtenek, halnevelésre, és a távolabbi helyek öntözésére használják. A meredek domboldalakon, vagy a kövektől félig-meddig visszavehető földsávokon kézzel aratnak, zsúpba kötik a gabonát, és sokszor szamárháton viszik haza a termést.

Marokkó Galéria

Marokkói piaci kínálat sokféle aszalt gyümölccsrel

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

– Milyen kép fogadja az ország különböző részeit bejáró turistát?

– Már a repülőből feltűnt a sok sárgás-vöröses földterület, mintha fel lennének szántva, és a sárga területek, amelyek learatott mezőkhöz hasonlítanak. Utazásaink közben beigazolódott, hogy jól láttuk. A fák – amelyek többsége olajfa, ameddig a szem ellát, de narancsból is akad bőven, sőt Fez közelében cseresznyefák is vannak – alatti területek elég kopárok, szinte sivatagosak, de az esetek többségében csövek segítségével folyamatosan öntözik. Eső többnyire csak november és március közt esik.

Idézet
A vizet maximálisan kihasználják: a fák alatt ún. köztes növényeket termesztenek, sok gabonafélét, esetleg csicseriborsót,

amit a munkagépek, vagy az azokhoz szükséges tágasabb tér hiányában kézzel aratnak le. Láttunk zöldségféléket is a fák alatt, amelyeket bőségesebben kell öntözni ahhoz, hogy megéljenek. Ugyanakkor nagyobb gazdaságok, kombájnnal aratott gabonaföldek is bőven vannak, a földeken rengeteg juhot láttunk. A falvak, városok egy része nagyon szerény körülményeket sugall, a kockaépítmények néhol a kolozsvári Patarétre emlékeztettek, sok a szemét, és a tákolmány, a minden komfortot nélkülöző építmény. Másfelől újabb kontraszt, hogy vannak luxusos lakóházak, autók, öltözékek is.

– Az arab emberek többsége piacokon szerzi be a napi élelmiszer-szükségletét. Milyen volt a helyi piaci felhozatal?

– Nem csak a zöldséget és gabonát, hanem a húsokat is piacokon kínálják. A csirkét bizarr módon árulják, legtöbb piacon élve lehet vásárolni, de aki kéri, helyben levágják. A marha, juh általában szép kóser vágás, de felvágottat kevés helyen láttunk, a mészárszékek elég büdösek. A zöldségek aránylag drágák, szárazak, ezekből keveset fogyasztanak, többet a gabonákból készült lepényekből, csicseriborsóból, kuszkuszból. A fűszerezés azonban kellemes, egyes keverékek 20-30 fűszert is tartalmaznak, pl. a híres marokkói fűszerkeverék, a ras el hanout. A háziasszonyok szeretnek naponta kimenni a kis boltokba és a piacra, hogy az étkezéshez megvegyék az alapanyagokat.

Idézet
A kis gyűjtőmedencékből locsolt növények nem maradnak a termelőkön, mert ameddig van helyi termék, mindenki azt vásárolja. A slow food gondolatát mintha róluk mintázták volna.
Marokkó Galéria

Fez városa madártávlatból

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

Fez mellett is láttunk öntözött parcellákat, ahol articsókát, murkot, hagymát, paradicsomot, paprikát stb. termesztenek, és reggelente akár a földjük szélére, az úttest mellé kitett asztalkákról is meg lehet vásárolni a napi eledelt. A kistermelők közül sokan a piacról nem pénzt visznek haza, hanem az eladott termékeik árából a háztartásban nélkülözhetetlen termékeket vásárolják meg. Mindenki jól jár vele, a multik zsebébe, és a bankokba ebből semmi nem vándorol.

– Mennyire vannak jelen Marokkóban az áruházláncok?

– A nagy nemzetközi cégek itt is jelen vannak – McDonalds, KFC –, mert az itteni gyerekek is szívesen megesznek egy tacost. A pizza és az európai fastfood főleg a fiatalabb nemzedéket vonzza. A helyiek többsége azonban nagy ívben elkerüli a szupermarketeket. Kértük, hogy álljunk meg az általunk is ismert Carrefournál, ahol már az udvaron is kevesen voltak, belül az üzlet pangott. A helyiek által fogyasztott ételek egyfelől drágábbak voltak, mint a piacokon, másrészt a minőségük is gyengébb.

Idézet
A marokkóiak többsége a piacokon, a medinák bevásárló utcáin és a lakóházak közelében levő kis boltokban vásárol.

Felvágottakat a nagyobb üzletekben árulnak, de silány a választék, nem igazán keresik. A hentesek azonban több népszerű terméket kínálnak: készítenek juhbélben kis kolbászkákat grillezéshez, vagy a romániai miccsre emlékeztető, de más fűszerezésű köftét darált juhhúsból. Feltűnt a vastag hurkaféle, amelyről a grillvacsoránkon kiderült, hogy a marha lépéből készítik, és nagyon ízletes. A májat általában sok fűszerrel, kevés faggyús részbe csomagolva húzzák nyársra. A henteseknél az állatok feje, agyveleje is nagyon népszerű, s bizony ott helyben vakarták fehérre a marhák patás részét. Azt hittem, ők is finom kocsonyának veszik, de mint kiderült, ezt nem ismerik, helyette viszont ízletes tajin készül belőle. Nem kóstoltuk ugyan, de elhittük vendéglátóinknak.

Marokkó Galéria

A fezi medina utcai kávéfőzője

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

– Milyen volt az éttermi vendéglátás?

– A „kék városban” kinéztük az egyik honlapon a legnépszerűbb tíz éttermet, majd a vendéglők utcájában – ahova egy kisgyerek vezetett minket – több vendéglő fiatal alkalmazottjai is magukhoz csalogattak, így teljesen esetlegesen bementünk a Bilmos étterem teraszára.

Idézet
Rendkívül ízletes tajint ettünk, kolléganőm falafelt. Az enyémben jó sok kecskehús volt puhára párolva, jó fűszeresen, fűszeres aszalt szilvával, és pirított mandulával körítve.

Végül ellenőriztük az előzőleg lefényképezett listánkat, és kiderült, épp a legnépszerűbb vendéglőben vagyunk. A szálláson, a vacsoránál a család tagjaival közösen ettünk. Egyik este a család egy másik vendége is megjelent, Ali Elk néven mutatkozott be. Elmondta, hogy Hollandiában nőtt fel, Londonban él, informatikából doktorált, és kiberbiztonsági szakemberként dolgozik. Elég fura fickó volt, rendkívül nyitottnak és kedvesnek mutatkozott, de ettől még az is simán belefért a képbe, hogy itt és most éppen az volt a megbízatása, hogy minket ellenőrizzen, kifélék vagyunk. Sokat fürkészett, kérdezett, főleg Istvánt, hiszen ő a férfi köztünk. Fura bogaraknak tűnhettünk, de semmi titkos küldetésünk, rejtett szándékunk nem volt, ellenséges gondolataink pedig végképp, hiszen meg is éljük, amit tanítunk: hogy minden ember Isten teremtménye, és csak a szeretet lehet a közös híd.

Marokkó Galéria

Az arab fűszerek messze földön híresek

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

– Útjukról tartott itthoni előadásában beszámolt arról is, hogy találkoztak az egyetem több oktatójával, megismerték a fezi oktatási intézmény munkáját, azonban főleg a város és a környező települések megismerésére összpontosítottak. Milyen volt ottani tanárkollégáik vendéglátása?

– A programot úgy alakították ki, hogy minél többet lássunk Marokkóból, de azért több személyes találkozóra is sor került. Mohamed Moubtassime professzor, a Bölcsészkar dékánja egy számára is hosszú, Rabatban, a fővárosban töltött nap után meghívott bennünket grillvacsorára, ahol sült paprikát, héjastól felaprított sült padlizsánt, párolt murkot, és párolt afrodiziákum-hatású zöld levél fűszeres keverékét, kemencében sült lepényt, és számos, a henteseknél kapható grillezett húst kínált nekünk. A vacsora helyszíne egy aránylag fiatal városnegyed új tömbházakkal, játszóterekkel, boltokkal, kevésbé szemetes utcákkal. Állítása szerint akiknek van állandó fizetésük, képesek itt lakást vásárolni és fenntartani.

Idézet
Vacsora közben beszélgettünk a helyi dolgokról, hiszen vendéglátónk az egyetem egyik legbefolyásosabb, dinamikus vezetője, aki bevallása szerint projektorientált vezető, a munkatársai számára igyekszik megkeresni a lehetőségeket, azok pedig a tervek kivitelezésében jönnek segítségére.

Nyílt tekintetű, udvarias, élénk gondolkodású, de műveltségének köszönhetően kellő bölcsességgel megáldott ember. Alapvetően jó volt beszélgetni egy hazáját, honfitársait szerető, tettre kész emberrel, aki a nagyvilág fele is derűs, bátor bizalommal kész nyitni.

– Hogyan boldogulnak a marokkói emberek, milyen az élet az arab országban?

– A lakosság egy része nagyon szerény körülmények között él, kis, fészerszerű lakásokban. Az utcákon sok a szemét, alig látni kukát. Sok a koldus, van, aki szerényen ül a boltok előtt és nem kér – ezek általában kapnak is, hiszen a muszlim világban az alamizsna, a zakát az egyik szent kötelesség, amit szívesen betartanak, hiszen isteni áldást remélnek cserébe –, de nagyon zavaróak azok, akiket az éttermeknél sem lehet lerázni.

A marokkóiak egykor világelsők voltak az orvostudományban, csillagászatban, amellyel párhuzamosan az őslakosság persze élte a maga természetközeli, primitív életét, amely helyenként mai napig szinte változatlan. A gyarmatosítás azonban itt is erőszakkal szólt bele a fejlődés sajátos ritmusába. 1944-ben aláírták a felszabadításukról szóló egyezményt, sok régi uralkodójukra büszkék, a mostani királyukat is nagyon szeretik szociális intézkedései miatt, de sok még az egyenetlenség. Művelt, világot járt szakembereik igyekeznek a régit és a modernt ötvözni, próbálják a legcélszerűbb gazdasági lehetőségeket felmérni – pillanatnyilag a kínaiakkal egyre intenzívebb a gazdasági kapcsolatuk. Ugyanakkor a medinák sikátoraiban mintha megállt volna az idő, a vizet, portékát ma is szamár-/vagy öszvérháton viszik, a cicák és csacsik ürülékét mindenhol kerülni kell.

Marokkó Galéria

Az olajfák alatt megművelt területekről már megtörtént a betakarítás

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

Mindenesetre amikor a honfitársaink a nehéz munkára és a kis keresetre panaszkodnak, akkor érdemes volna megmutatni, hogy Marokkóban miként nyüvik kézzel a csicseriborsót, aratják a gabonát az olajfák alatt sarlóval még ott is, ahol, ha lenne traktor, nem tudna dolgozni a terepviszonyok miatt. Ehhez hozzájön az a tény is, hogy forró napokon csak bizonyos napszakokban lehet dolgozni, így az alvás ideje áttevődik az est és a hajnal egy részéről a forró déli órákra.

Idézet
Kontraszt az is, hogy ameddig az érettségizettjeik 90 százaléka egyetemre is elmegy, addig főleg vidéken még mindig magas azoknak a száma, akik csak nagyon keveset járnak/járhatnak iskolába.

Vannak jó utak, de nincs jól kidolgozott tömegközlekedés – nem csoda, hogy nagy várakozással fogadták a királynak az ötletét, hogy transzszaharai vasútvonalat szeretne kiépíttetni –, de egyelőre számos embert láttunk gyalogolni a települések között, vagy arra járó autókra felkérezkedni. Amilyen változatosak a földrajzi adottságok, olyan változatosak az élményeink, de alapvetően a pozitív oldalra billen a mérleg, mert jó emberekkel találkoztunk.

Marokkó Galéria

Turistákkal való fényképezésre váró berber ló

Fotó: Lengyelné Püsök Sarolta

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)