Az izraeli hadsereg (IDF) kedden újabb szárazföldi és légi támadást indított Gáza középső részén a mélyülő humanitárius válság közepette.
Tűzszünetről és a többségében palesztin lakosságú Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok elengedéséről szóló határozatot fogadott el az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn, az Egyesült Államok tartózkodott.
Nem kerülhet sor „fogolycserére” a tartós tűzszünet és a teljes izraeli kivonulás előtt – jelentette ki a Hamász palesztin terrorszervezet válaszul az egyiptomi és katari közvetítők javaslataira.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet egyik tisztségviselője felszólította hétfőn a Közel-Keleten bárhol élő palesztinokat, hogy napi rendszerességgel kövessenek el támadásokat Izrael ellen a muszlim böjti hónap, a ramadán idején.
Izrael vasárnap úgy döntött, hogy nem küld delegációt Egyiptomba a tűzszüneti megállapodásról és a gázai túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokra – közölte egy izraeli tisztségviselő.
Több mint száz ember halt meg Gáza északi részén, ahol pánik tört ki, miután az izraeli hadsereg harckocsijai tüzet nyitottak, miközben éhes palesztin civilek gyülekeztek az élelmiszersegélyeket szállító teherautók körül.
A gázai háborúban harcoló felek mindegyike követett el háborús bűnöket az ENSZ emberi jogi főbiztosának csütörtöki nyilatkozata szerint, melyben egyúttal az elkövetők felelősségre vonását sürgette.
Az Egyesült Államok felszólította Izraelt, hogy írjon alá egy levelet, amelyben vállalja, hogy nem követ el emberi jogi jogsértéseket amerikai fegyverekkel – erősítette meg Matt Miller külügyminisztériumi szóvivő.
Izrael, a Hamász és Katar tisztségviselői óva intettek Joe Biden amerikai elnök optimizmusától, miszerint a hét végére megszülethet a Gázai övezetben a túszokért cserébe tűzszüneti megállapodás.
Joe Biden elnök kijelentette, hogy reméli, már „jövő hétfőre” tűzszünet lesz az izraeli-Hamász konfliktusban.
Belehalt sérüléseibe az az amerikai katona, aki vasárnap felgyújtotta magát Izrael nagykövetségénél Washingtonban.
Izrael németországi nagykövete és német politikusok is elítélték a hétvégén a 74. Berlini Nemzetközi Fesztiválon Izraellel szemben egyoldalúan megfogalmazott bírálatokat.
A gázai övezeti helyzet miatt lemondott a palesztin kormány – jelentette be hétfőn Rámalláhban Mohamed Stajje palesztin miniszterelnök.
A Gázában tartott túszok elengedéséről és átmeneti tűzszünetről szóló megállapodás körvonalairól sikerült megegyezésre jutni a közvetítők útján zajló tárgyalásokon – jelentette ki a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök gázai rendezési terve a közigazgatásban jártas helyi emberekkel és szervezetekkel képzeli el a polgári rend helyreállítását a háború után a gázai övezetben.
Az izraeli háborús kabinet beleegyezett abba, hogy pénteken tárgyalócsoportot küldjenek a Moszad igazgatója, David Barnea vezetésével Párizsba.
Vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy előreléphetünk a túszok kiszabadítására irányuló új keretrendszerrel kapcsolatban – mondta Beni Ganc, az izraeli háborús kabinet minisztere.
Az Egyesült Államok szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé kedden került határozati javaslat elfogadása kockáztatta volna a túszok kiszabadításáról és tűzszünetről zajló tárgyalásokat – mondta a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője újságíróknak.