Izrael nagykövete és több német politikus is elítélte a Berlinale díjátadóján elhangzottakat

Csoportkép. Az idei fesztivál díjazottai •  Fotó: Facebook/Berlinale - Berlin International Film Festival

Csoportkép. Az idei fesztivál díjazottai

Fotó: Facebook/Berlinale - Berlin International Film Festival

Izrael németországi nagykövete és német politikusok is elítélték a hétvégén a 74. Berlini Nemzetközi Fesztiválon Izraellel szemben egyoldalúan megfogalmazott bírálatokat. Főként azt hiányolták, hogy a bírálók nem tettek említést a Hamász 2023. október 7-i izraeli terrortámadásairól és nem álltak ki az izraeli túszok hazaengedéséért.

MTI

2024. február 26., 13:572024. február 26., 13:57

Ron Prosor, Izrael németországi nagykövete az X közösségi portálon azt írta, hogy a Berlinale szombat esti díjkiosztó gáláján az „antiszemita és Izrael-ellenes kijelentéseket” dörgő taps fogadta. Mint fogalmazott:

Idézet
úgy tűnik, hogy a Documenta tanulságát nem fogták fel. Az antiszemita és Izrael-ellenes retorikát a szólásszabadság és a művészet szabadsága nevében ünneplik”.

A Berlinale szóvivője közölte, hogy a díjazottak nyilatkozatai nem tükrözik a fesztivál álláspontját, és ha azok túlságosan egyoldalúak voltak is, egy kulturális eseményen nem lehet megakadályozni a véleménynyilvánítást.

Bazel Adra palesztin filmrendező, aki a fesztiválon a Ciszjordániában forgatott, No Other Land című dokumentumfilmjéért kapott díjat, a színpadról felszólította Németországot, hogy ne küldjön több fegyvert Izraelnek, amit a közönség tapssal és éljenzéssel fogadott.

Köszönőbeszédében úgy fogalmazott: „nehéz ünnepelni, amikor Gázában honfitársaim tízezreit gyilkolja meg Izrael”.

Rendezőtársa, a jeruzsálemi Yuval Abraham pedig a Ciszjordániában élő palesztinokkal szembeni egyenlőtlen bánásmód ellen emelt szót.

A gálán Izraelt a Gázai övezet bombázása miatt is bírálták, és a résztvevők közül sokan viseltek azonnali tűzszünetre felszólító kitűzőket.

Ugyanakkor Mariette Rissenbeek, a Berlinale társigazgatója a gálán felhívást intézett a Hamászhoz, hogy azonnal engedje szabadon a túszokat, Izraelt pedig arra szólította fel, hogy tegyen meg mindent a gázai civil lakosság védelme és a térség tartós békéjének megteremtése érdekében.

korábban írtuk

Gyarmatosított szenegáli műkincsekről szóló dokfilmé a fődíj, román-amerikai színész is nyert a Berlinálén
Gyarmatosított szenegáli műkincsekről szóló dokfilmé a fődíj, román-amerikai színész is nyert a Berlinálén

A francia-szenegáli Mati Diop Dahomey című dokumentumfilmje kapta a legjobb filmnek járó Arany Medve-díjat a 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (Berlinale) szombat esti díjkiosztóján.

A Németországi Zsidók Központi Tanácsa vasárnap este az X üzenetküldő portálon fogalmazta meg kritikáját azzal kapcsolatban, hogy a Berlinalét, Németország egyik legfontosabb kulturális eseményét „az Izrael és a zsidók elleni ideológiai agitációra” használták fel.

Az Izraellel szemben a Berlinale díjkiosztó ceremóniáján elhangzott kritikákat számos német politikus is elítélte a hétvégén.

Kai Wegner, Berlin polgármestere közleményében hangsúlyozta: reméli, hogy a Berlinale vezetése a jövőben megakadályozza, hogy „ilyen incidensek” valaha is megismétlődjenek. Az X közösségi platformon vasárnap „elfogadhatatlan relativizálásnak” nevezte a Berlinalén elhangzottakat, és leszögezte, hogy Berlinben nincs helye az antiszemitizmusnak, és ez a művészetekre is vonatkozik.

Volker Beck zöldpárti politikus és a Német-Izraeli Társaság elnöke a záróünnepségen tapsoló közönséget elítélve azt írta, hogy „a díjkiosztó ceremónia a Berlinale kulturális, szellemi és etikai mélypontja volt”.

A kritikusok főként azt hiányolták, hogy az Izraellel szembeni bírálatokat anélkül fogalmazták meg, hogy említést tettek volna a Hamász október 7-i terrtortámadásaira Izraelben, amelyeknek 1200 halálos áldozatuk volt.

A Berlinalén elhangzottakat a konzervatív kereszténydemokraták köréből és Olaf Scholz német kancellár szociáldemokrata pártjából is bírálattal illették.

Vasárnap este pedig a Berlinale is közleményben határolódott el egy Izrael-ellenes poszttól,

amelyet a fesztivál szóvivőjének állítása szerint hackerek töltöttek fel a fesztivál Panoráma-szekciójának Instagramjára. A szóvivő elfogadhatatlannak nevezte, hogy valaki antiszemita gyűlöletbeszéd terjesztésére használja a Berlinale közösségi médiáját.

A posztot azonnal törölték, és az ügyben ismeretlen tettes ellen rendőrségi feljelentést tettek.

Németország Izrael leghűségesebb szövetségesei közé tartozik, és berlini politikai vezetők már sokszor hangsúlyozták, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez.

Tavaly Németország 326,5 millió euró értékben exportált fegyvereket Izraelbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

A jogalkotás elindítását kérték az RMDSZ EP-képviselői Brüsszeltől az SZNT régiós kezdeményezése alapján

Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.

A jogalkotás elindítását kérték az RMDSZ EP-képviselői Brüsszeltől az SZNT régiós kezdeményezése alapján
2025. július 10., csütörtök

Amerikai külügyi elemzés bírálja Romániát az elnökválasztás miatt és kiáll Magyarország mellett

Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.

Amerikai külügyi elemzés bírálja Romániát az elnökválasztás miatt és kiáll Magyarország mellett
2025. július 10., csütörtök

Elbukott az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány, az RMDSZ tartózkodott

Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

Elbukott az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány, az RMDSZ tartózkodott
2025. július 10., csütörtök

Belehalt sérüléseibe egy kényszersorozás közben megvert kárpátaljai magyar férfi

Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.

Belehalt sérüléseibe egy kényszersorozás közben megvert kárpátaljai magyar férfi
2025. július 10., csütörtök

Közös elrettentésre készül összehangolt nukleáris haderejével Nagy-Britannia és Franciaország

Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.

Közös elrettentésre készül összehangolt nukleáris haderejével Nagy-Britannia és Franciaország
2025. július 10., csütörtök

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász
Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász
2025. július 10., csütörtök

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász

2025. július 10., csütörtök

Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és rakétákat szállít Ukrajnának

Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald

Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és rakétákat szállít Ukrajnának
2025. július 09., szerda

Nagyon kapós Európában Nicușor Dan, Macronék és az Európai Néppárt is szeretné „leigazolni”

Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.

Nagyon kapós Európában Nicușor Dan, Macronék és az Európai Néppárt is szeretné „leigazolni”
2025. július 09., szerda

Kitiltották Romániából a chișinăui ellenzéki főpolgármestert

Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.

Kitiltották Romániából a chișinăui ellenzéki főpolgármestert
2025. július 09., szerda

Kreml: nyugalommal fogadjuk, hogy Trump szerint Putyin ostobaságokat beszél Ukrajnáról

Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.

Kreml: nyugalommal fogadjuk, hogy Trump szerint Putyin ostobaságokat beszél Ukrajnáról