Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
Az izraeli háborús kabinet beleegyezett abba, hogy pénteken tárgyalócsoportot küldjenek a Moszad igazgatója, David Barnea vezetésével Párizsba, hogy folytassák a tárgyalásokat egy lehetséges tűzszüneti és a Hamász palesztin terrorszervezet által elrabolt túszok szabadon engedéséről szóló megállapodásról – közölte egy izraeli tisztségviselő.
2024. február 23., 10:012024. február 23., 10:01
A tárgyalócsoport várhatóan felhatalmazást kap arra, hogy érdemi tárgyalásokat folytasson, és ne csak meghallgassa a javaslatokat, ahogyan azt a múlt heti kairói találkozókon tették – mondta a tisztviselő.
Bill Burns CIA-igazgató, valamint egyiptomi és katari kollégája várhatóan pénteken szintén Párizsban tárgyal – közölte két, a terveket ismerő forrás a CNN-nel szerdán.
A döntés a háborús kabinet csütörtök esti ülésén született, egy olyan nap végén, amelyen Joe Biden amerikai elnök közel-keleti koordinátora, Brett McGurk találkozott vezető izraeli tisztviselőkkel, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel.
Az izraeli tisztségviselő elmondta, hogy
Ez a bizonyíték, valamint a szerdai kairói megbeszélések pozitív jelei és az amerikai tisztségviselők ösztönzése végül eévezetett az izraeli beleegyezéshez, hogy tárgyalócsoportot küldjenek Párizsba.
A CNN szerint a Biden-kormányzat versenyt fut az idővel, hogy még a jövő hónapban kezdődő ramadán előtt tűzszünetet érjen el az Izrael és a Hamász közötti háborúban, és
A túszügyletről szóló tárgyalások során Izrael azzal fenyegetőzik, hogy támadást indít a Gázai övezet déli részén fekvő Rafahban, ahová több mint egymillió palesztin menekült. Amerikai tisztségviselők határozottan figyelmeztették Izraelt, hogy ne nyomuljon tovább dél felé anélkül, hogy garantálná a civilek biztonságát.
A Hamász vezetői a héten Kairóban voltak, ahol egyiptomi tisztségviselőkkel találkoztak, hogy megpróbálják előmozdítani a megállapodást, miután Netanjahu „téveszmének” minősítette a terrorszervezet legutóbbi javaslatait.
A tárgyalásokat ismerő személyek szerint
Iszmail Haníje, a Hamász politikai vezetője csütörtökön fejezte be háromnapos egyiptomi útját, ahol találkozott az egyiptomi hírszerzés vezetőjével, Abbász Kamel vezérőrnaggyal. A Hamász pénteki közleménye szerint a gázai helyzetről és egy esetleges túsz- és fogolycseréről tárgyaltak.
Az első, november végi túszüzlet során a Hamász által október 7-én elrabolt több tucat túsz visszatéréséről állapodtak meg, és egyhetes tűzszünetet kötöttek. A tűzszünet három hónappal ezelőtti lejárta óta a civil áldozatok száma Gázában megugrott, ahogyan az izraeli katonai művelet globális elítélése és a Biden-kormányra nehezedő politikai nyomás is, hogy a háború végleges befejezésére szólítson fel.
A védelmi minisztérium tel-avivi központjában csütörtökön tartott megbeszélésen Joáv Galant védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael „kiterjeszti” a túsztárgyalók felhatalmazását, és hogy az Izraeli Védelmi Erők „előkészítik az intenzív szárazföldi műveletek folytatását” – olvasható a hivatalának közleményében.
Az elmúlt hetekben az izraeli hadsereg fokozta a Gáza középső és északi részei elleni légitámadásokat. Egész családokat irtottak ki, és a földdel egyenlővé tették a menekültszállásokat. Több százezer kitelepített civil, akik egykor kórházakban találtak menedéket, most ismét menekülni kényszerülnek, mivel az egészségügyi létesítményeket szerte az enklávéban szétzúzzák a bombázások vagy ostromolják őket.
A minisztérium nem közölt további részleteket, de azt mondta, hogy a halálos áldozatok száma emelkedhet.
Izrael a Hamász által Dél-Izraelben október 7-én elkövetett, mintegy 1200 halálos áldozatot követelő támadások után indított katonai offenzívát. A Gázai övezet elleni izraeli támadások azóta legalább 29 313 palesztint öltek meg és legalább 69 333 embert sebesítettek meg a gázai egészségügyi minisztérium szerint.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági koordinátora a gázai övezeti háború kapcsán csütörtökön közölte, hogy Brett McGurk, az amerikai elnök közel-keleti főtanácsadója építő jellegű megbeszéléseket folytatott Izraelben és Egyiptomban. Hangsúlyozta: Washington továbbra is elkötelezett egy megállapodás mellett, amelynek keretében a palesztin szélsőségesek elengednék túszaikat harctevékenységek megszakításáért cserébe.
Százak tüntettek Gázában humanitárius segélyekért és a Hamász ellen
Palesztinok százai tüntettek csütörtökön a Gázai övezet északi részén humanitárius segélyekért és a térséget irányító Hamász iszlamista szervezet ellen szemtanúk beszámolói szerint.
A spontán megmozdulás résztvevői transzparenseket tartottak fel, amelyeken „Le a Hamásszal!” és „Enni akarunk és befejezni a háborút, gyermekeink éhen halnak” feliratok voltak olvashatók. Gyerekek üres edényeket kongattak, ezzel mutatva, az ennivaló hiányát.
Szemtanúk arról is beszámoltak a dpa német hírügynökségnek, a Hamász rendőrei a tüntetők irányába lőttek tömegoszlatás céljából. Egyelőre nincsenek értesülések sebesültekről.
Az izraeli hadsereg egyik szóvivője az X-en közölte, hogy a Gázai övezet lakói kifejezésre juttatják felháborodásukat a Hamásszal és a szervezet vezetőjével, Jahja Szinvárral. Közzétett egy videót is a tüntetésről.
Az utóbbi hetekben a palesztin térségben több megmozdulás is volt. Ezeken a résztvevők egyebek között fegyvernyugvást követeltek.
Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) szerint egyre nagyobb a veszélye annak, hogy emberek fognak éhen halni a Gázai övezetben.
Az övezet északi részén zavargások is kitörtek, amikor élelmiszerszállítmányok érkeztek. Emberek másztak fel teherautókra és helyenként fosztogattak is. Lövések is eldördültek, egy teherautósofőr megsérült egy támadásban. A WFP ezt követően döntött a szállítmányok ismételt felfüggesztéséről a Gázai övezet északi részén.
A németországi választások eredményei nemcsak az európai nagyhatalmat, hanem az egész kontinens, így Románia számára is jelentős következményekkel járhatnak – véli Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
szóljon hozzá!