Fotó: UNRWA/Facebook
Nem kerülhet sor „fogolycserére” a tartós tűzszünet és a teljes izraeli kivonulás előtt – jelentette ki a Hamász palesztin terrorszervezet válaszul az egyiptomi és katari közvetítők javaslataira.
2024. március 06., 09:302024. március 06., 09:30
„Népünk biztonságát és védelmét csak egy állandó tűzszünet, az agresszió befejezése, [Izrael] kivonulása a Gázai övezet minden centiméteréről szavatolhatja... és a Gázai övezetben élő népünknek nyújtott segélyek bejuttatása a legfontosabb prioritásunk” – mondta a Hamász magas rangú vezetője, Oszama Hamdan egy bejrúti sajtótájékoztatón.
– szögezte le.
A CNN szerint a tárgyalófelek versenyt futnak egy olyan megállapodásért, amely a harcok szünetelését a Gázában fogva tartott izraeli túszok szabadon bocsátásával párosítaná a muzulmánok szent hónapja, a ramadán előtt. Az, hogy ez a határidő tartható-e, továbbra is bizonytalan. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábban kizárta a katonai hadjárat leállítását a Hamász teljes megsemmisítése előtt.
Hamdan kedden azzal is vádolta Izraelt, hogy húzza az időt, és figyelmeztetett, hogy a tárgyalások nem lesznek „nyílt kimenetelűek”, mivel Izrael folytatja offenzíváját Gázában.
– mondta.
A Reuters és az Al Jazeera a múlt héten arról számolt be, hogy a Hamász felülvizsgálja a nagyjából hat hétig tartó kezdeti tűzszünetre vonatkozó javaslattervezetet, amelynek során 40 izraeli túszt cserélnének ki 400 palesztin fogolyért.
Hamdan válasza néhány órával azután hangzott el, hogy
Biden azt mondta, hogy „az izraeliek együttműködtek”, és hogy a tűzszünetre szükség van.
Az asztalon lévő megállapodást „racionális ajánlatnak” nevezte, és azt mondta, hogy az izraeliek beleegyeztek.
„Meg kell néznünk, mit tesz a Hamász” – mondta.
Biden kedden azt mondta, hogy ha nem születik megállapodás a ramadánig, a helyzet Izraelben és különösen Jeruzsálemben „nagyon, nagyon veszélyes” lesz.
Vasárnap óta zajlanak a tárgyalások az egyiptomi fővárosban, Kairóban, hogy egyezségről tárgyaljanak, de Izrael nem küldött delegációt – mondta egy izraeli tisztviselő a CNN-nek –, annak ellenére, hogy egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik rá, hogy véget vessen az ellenségeskedéseknek és lehetővé tegye a sürgős humanitárius segélyek bejuttatását a Gázai övezetbe.
Egy izraeli tisztségviselő a CNN-nek elmondta, hogy a döntés hátterében az állt, hogy
Amikor Bident Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel való kapcsolatáról kérdezték, azt mondta, hogy az „olyan, mint mindig is volt”. Megismételte azt a kijelentését, hogy „nincs mentség” arra, hogy Izrael nem enged több segélyt Gázába.
Az Egyesült Államok egyre határozottabban emeli fel szavát a gázai humanitárius katasztrófa miatt, miután a régióban az ENSZ figyelmeztetése szerint több százezer ember áll az éhínség szélén, és az Egyesült Államok szövetségese, Izrael továbbra is akadályozza a segélyszállítmányok nagy részét.
Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő közölte:
Blinken azt is szorgalmazta, hogy Izrael nyisson meg egy másik átkelőt a humanitárius segélyek Gázába való bejutása érdekében – tette hozzá Miller.
Ganc, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök politikai riválisa az Egyesült Államokban tartózkodik, ahol a Biden-kormány vezető tisztségviselőit látogatja meg, bár egy izraeli tisztviselő azt mondta, hogy Ganc nem képviseli hivatalosan Izraelt.
– mondta Miller a sajtótájékoztatón.
„Az ideiglenes tűzszünet biztosítására és az összes túsz szabadon bocsátásának elérésére irányuló tárgyalások folyamatban vannak, és továbbra is nyomást fogunk gyakorolni a megállapodás elérése érdekében” – tette hozzá.
Közben kedden Nadzsib Mikáti, Libanon ügyvivő miniszterelnöke közölte:
Szinte napi rendszerességű összetűzések zajlanak az izraeli hadsereg és a libanoni Hezbollah síita milícia között párhuzamosan az október 7-én kitört gázai övezeti háborúval.
Mikáti az adzs-Dzsadíd helyi rádiónak nyilatkozva elmondta, hogy a Hezbollahhoz közel álló Nabih Berri, a libanoni parlament elnöke tanulmányozza Amos Hochsteinnek, az amerikai elnök különmegbízottjának hétfői bejrúti látogatása során szóban előterjesztett javaslatát.
Mikáti szerint a javaslat lényegében az ENSZ Biztonsági Tanács 1701-es számú határozata teljes körű végrehajtására összpontosított, amely dokumentum lezárta a Hezbollah és Izrael 2006-ban vívott háborúját. A határozat a nem állami fegyveres szereplők kivonását irányozta elő Libanon déli részéről, valamint a libanoni hadsereg 15 ezer fős kontingensének odatelepítését.
Mikáti hozzátette, hogy az elkövetkezendő 48 órában szeretne szót váltani Hochsteinnel a javaslatról, különös tekintettel Izrael ezzel kapcsolatos álláspontjára. Hochstein Bejrútból Tel-Avivba utazott tovább.
A libanoni kormányfő ugyanakkor hozzátette, hogy a javaslatban szereplő rendelkezések végrehajtására vonatkozó ütemterv „rugalmas”.
A libanoni NNA hírügynökség kedden este számolt be arról, hogy legalább hárman életüket vesztették egy izraeli támadásban a dél-libanoni Hula faluban. A beszámoló szerint egy házaspárról és 25 éves fiúkról van szó. A csapás azt követően történt, hogy a Hezbollah az izraeli hadsereg állásait támadta a Sebaa-farmok térségében.
Az izraeli hadsereg állítása szerint a Hezbollah rakétakilövő állásait támadták Hulában.
Hamász-alagutat temetett be az izraeli hadsereg
Az izraeli hadsereg (IDF) bejelentette kedden, hogy teljesen betemette a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet eddig megtalált leghosszabb alagútját a Gázai övezetben.
Ezt a négy kilométer hosszú alagutat már decemberben megtalálták az övezet északi és középső része alatt, azóta átvizsgálták, majd fokozatosan megsemmisítették. A föld alatti járat kapcsolódott a Gázai övezeti teljes alagútrendszerhez. Egyes helyeken ötven méter mélyen húzódott.
Felszámolásához az IDF mérnökei egyes részeit felrobbantották, más részein pedig betont pumpáltak a vágatokba.
Az alagút elég széles volt járművek közlekedésére is, és a katonai szakértők szerint elsősorban a csapatok gyors mozgatására és támadásra tervezték, noha nem húzódott át izraeli területre. A vége négyszáz méterre volt az erezi átkelőtől, amelyen keresztül a gázaiak legálisan átjuthattak Izraelbe.
A hadsereg értesülése szerint az alagutak építését Muhammad Szinuár, a Hamász déli egységeinek parancsnoka, a Hamász gázai vezetőjének, Jahíjje Szinuárnak a testvére irányította.
Az IDF szóvivőjének közlése szerint az elmúlt napban az izraeli katonák folytatták az iszlamista fegyveresek elleni rajtaütéseket és támadásokat az övezet déli részén, Hán-Júnisz területén, és annak északi részén, Bét Hanún városnál.
Jordánia közölte, hogy a gázaiak segélyezésére az eddigi legnagyobb élelmiszerszállítmányt juttatta célba légi úton, együttműködésben az Egyesült Államokkal, Franciaországgal és Egyiptommal.
Az övezet északi részébe élelmet juttató akcióban a jordániai hadsereg három repülőgépe, valamint három amerikai, egy egyiptomi és egy francia repülőgép vett részt, és ezekről kis ejtőernyőkkel eresztették le a segélycsomagokat.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!