A gyümölcstermesztés alapja a szakszerű növényvédelem. Ez akkor is így van, ha egészséges, tiszta gyümölcsöt akarunk fogyasztani. Videós riportunkban Józsa Eszter növényvédelmi szakemberrel vettük számba a legfontosabb növényvédelmi teendőket.
Az aszály a romániai gesztenyetermesztést is negatívan befolyásolta, így a hazai piacokat elárasztotta az importgesztenye, ami nem olcsó.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Nem megbízhatóak a növényvédő szermaradványok kimutatására forgalmazott gyorstesztek – hívja fel a figyelmet a bukaresti mezőgazdasági minisztérium.
Messze földön híres sokfajta zamatos cseresznyéjéről a Beszterce-Naszód megyei Magyardécse, ahol idén a tavalyi termés kétszerese várható.
Közeleg a tavasz, az ültetés, a kertészkedés megkezdésének ideje. Bár a meteorológusok még márciusra is télies időt jeleznek előre, a globális felmelegedés lépten-nyomon érezteti hatását Erdélyben is.
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak a nagyváradiaknak, akik mostanság megkívánják a cseresznyét. Tény, hogy a helyi gyümölcs szezonja még messze van.
Ritkán találkozunk helyi gyümölccsel, a felhozatal zömében külföldről származik. Aki viszont kóstolt hazai barackfajtát, cseresznyét vagy almát, az tudja, hogy ízviláguk semmivel nem versenyezhet. Egy Nagyvárad környéki kertészetben jártunk.
Egyre közelebb az uniós „felszolgáláshoz” az úgynevezett reggeli irányelv, mely a méz, a gyümölcslé és a lekvár egyértelműbb címkézését írja elő, ezáltal pedig a fogyasztók segítségére siet az étkezést érintő tájékozottabb döntések meghozatalában.
Minőségi ugrás tapasztalható az erdélyi pálinkafőzés terén, ezt bizonyítják a II. Transylvanian Spirit – Erdélyi pálinka- és párlatversenyre benevezett minták – értékelte egyöntetűen a verseny szakmai zsűrije.
Vége az almaszüretnek, azonban a négyszázezer tonnás romániai almaterméssel komoly értékesítési gondok vannak, a helyi termesztésű gyümölcsök nehezen jutnak be az áruházláncok polcaira. A mezőgazdasági szakemberek szerint az ok a hiányzó tárolókapacitás.
A szelídgesztenye alapvetően a mediterrán éghajlatot kedvelő faj, ám termése szerte a világban kedvelt étel, nassolnivaló – térségünkben főként az ősz beköszöntével keresik.
A régi, hagyományos, tájjelegű gyümölcsfajták gyűjtését és megmentését célzó Tündér-kertek kialakítása mellett a biokonyhakertek fontosságát felismerő gazdák és gazdasszonyok ismereteinek bővítésére is nagy hangsúlyt helyez a Partiumi Falugazdász Hálózat.
Tombol a nyár, és vele együtt a befőzések ideje. Kezdő vagy haladó befőzőknek is érdemes megfontolniuk, hogy számos előnye kínálkozik a házilag eltett gyümölcsöknek – legyen az szörp, befőtt, lekvár, kompót formájában.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elrendelte azoknak a készülékeknek az ellenőrzését, amelyek állítólag kimutatják a nitrátok, nitritek és más hasonló anyagok jelenlétét a zöldségekben és gyümölcsökben.
A nyár elmaradhatatlan élménye a görögdinnye fogyasztása; az Erdélyben is népszerű gyümölcsből azonban nem a korai fajták, hanem a júliusban, augusztusban érők a zamatosak.
A friss gyümölcsök és zöldségek forgalmazását ellenőrzik országszerte a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartozó megyei ellenőrző szervek. Eddig 172 ezer lejre büntettek és 394 figyelmeztetést állítottak ki.
A Partiumi Falugazdász Hálózat felhívására válaszolva közel 150 kilogrammnyi édes, zamatos földiepret ajándékoztak a nemzetközi gyermeknap alkalmából a Máltai Szeretetszolgálat legfiatalabb védenceinek a Szatmár megyei termesztő gazdák.