Gyümölcsfák metszése, munkálatok a kiskertben: mit, mikor, hogyan?

gyümölcsfák metszés

Metszés előtt fontos felismernünk, hogy milyen gyümölcsfánk van és milyen koronaszerkezetet szeretnénk létrehozni

Fotó: Csató Andrea

A tavaszi kertimunkálatok fontos része a gyümölcsfák metszése, hiszen az időzítés és az alkalmazott technikák meghatározhatják az évi termést. A különböző formák kialakításáról, a metszési időszakról, fagyvédelemről Szabó Gergely-Loránd favizsgáló és -ápoló szakmérnök osztotta meg tanácsait a Krónikával. Lapunk ugyanakkor a márciusi-áprilisi időszakban ajánlott zöldség-, fűszer-, és dísznövények elvetéséről, illetve ültetéséről is beszélt Székely-Varga Zsolt kertészmérnökkel.

Bede Laura

2025. március 16., 09:062025. március 16., 09:06

A kellemes, tavaszias időjárás sokakat kicsalogatott már a kertbe, hiszen a különböző zöldség-, fűszer- és dísznövényeket már el lehet tenni, ugyanakkor a márciusi meleg időszak a gyümölcsfák metszéséhez is a legideálisabb lehet. Az utóbbi munkafolyamatnál fontos, hogy milyen technikát alkalmazunk és mikor végezzük a műveletet, hiszen ez nagy mértékben befolyásolhatja az ültetvény eredményességét, az évi termést. Szabó Gergely-Loránd favizsgáló és -ápoló szakmérnök szerint

elsősorban fel kell ismernünk, hogy milyen gyümölcsfát készülünk metszeni: almatermésűt (alma, körte, birs, naspolya) vagy csonthéjast (sárga barack, őszi barack, meggy, cseresznye, szilva),

illetve hogy milyen koronaszerkezetet, -formát szeretnénk létrehozni. „Én mindig azt ajánlom, hogy ne csak egy pontból kezdjük el szemlélni a fát, hanem járjuk jól körbe, mint ahogy Michelangelo a márványt, igyekezzünk a fában is meglátni a szobrot, a szerkezetet. Sokszor nehéznek tűnhet nekifogni a metszésnek, de fontos, hogy felismerjük a megfelelő koronaformát, és használjunk éles metszőollót, karos ollót, s nagy növésű fák esetén, amelyeket nem sikerült minden évben megmetszeni akár fűrészt is” – magyarázta a Krónika érdeklődésére a mezőpaniti szakember.

gyümölcsfák metszés Galéria

Az almatermésű gyümölcsfák esetében orsó koronaformát alakítsunk ki

Fotó: Pixabay

Mint kifejtette, az almatermésűeknél orsó koronaformára törekedjünk, amelynek van egy központi tengelye, ennek mentén pedig lentről felfelé haladva szélesebb, háromszögformát felvevő ágemeletek. Ezek vázágakból állnak, amelyeknek vannak gallérelágazásaik. „A vázágakon és gallérelágazásokon neveljük a termőfelületet, ahol gyümölcseink meghozzák majd az egy-két, akár hároméves termőképleteinket. Az almánál és körténél ez jellemzően a termődárda, amely később termőkaláccsá alakul át, illetve rövid vagy hosszabb termővesszőkké” – részletezte a tájépítész mérnök.

A csonthéjas gyümölcsfák metszésével kapcsolatban elmondta, a művelet eltérő lehet a művelési módtól, térállástól függően.

„Ha nagy helyünk van a kertben, a csonthéjasoknál (legjellemzőbben a sárga és őszi baracknál) érdemes katlan koronaformát kialakítani, amely egy szélesebb, sudár nélküli koronaszerkezet. A kajszinál a váza formájú szerkezetet is szokták alkalmazni sortáv-tőtáv adottságoknak megfelelően. A kettő közti fő különbség, hogy a katlan koronaformánál 30-45 fokos szöget felvevő vázás szerkezet alakul ki, a második vagy harmadik évben a sudarat eltávolítjuk a fától, és csak egy alsó vázágemeletet nevelünk, ezekre gallérelágazásokat. A vázakoronaforma egy ennél karcsúbb, szinte vízszintesen induló, majd függőlegesen felívelő, 45 fokosnál nagyobb szöget bezáró, ugyancsak sudár nélküli szerkezet” – mutatott rá a favizsgáló szakmérnök.

gyümölcsfák metszés Galéria

Szabó Gergely-Loránd szerint jellemzően a rügypattanás előtti időszak a legideálisabb a metszéshez

Fotó: Facebook/Kertészmérnöki Tanszék, Sapientia EMTE

Hozzátette, a katlankorona a meggyre és szilvára is érvényes, de utóbbinál a váza formát is szokták alkalmazni. „A cseresznyénél szeretném kiemelni, hogy egy elég erős növekedésű fa, ezért úgynevezett kombinált orsót nevelhetünk: ugyanúgy sudaras szerkezetből indulunk, ez egy magas fa lesz, 5 métert is elérhet, és az utolsó, harmadik vagy negyedik ágemeletünkön kivesszük a sudarat, így olyan lesz mintha egy tányért helyeztünk volna a központi tengelyre” – magyarázta a Maros megyei szakember.

Metszési időszak almatermésűeknél és csonthéjasoknál

Arra a kérdésünkre, hogy legkésőbb meddig kellene elvégezni a gyümölcsfák metszését, Szabó Gergely-Loránd azt mondta, jellemzően a rügypattanás előtti időszak a legideálisabb főként az almatermésűeknél, viszont a csonthéjasoknál, konkrétan

a baracknál javasolt a virágzás idejére hagyni a metszést, mert akkorra már kezd lecsengeni a barackot érintő legtöbb gombás betegségnek az ideje, így a metszési sebeken keresztül kevésbé tud bejutni a fertőzés.

„Ha a fánk nagyon rendezetlen és sok ágat kell eltávolítanunk, hogy szellős és napsütötte legyen a korona belseje, fennáll annak a veszélye, hogy rengeteg virágot letörünk, miközben rángatjuk az ágakat, ezért csak akkor hagyjuk a virágzási időszakra a metszést, ha megfelelő szerkezetünk van, másként végezzük el a műveletet rügypattanás előtt” – javasolta a faápoló szakmérnök.

gyümölcsfák metszés Galéria

Ha a virágzási időszakra hagyjuk a metszést, vigyáznunk kell, nehogy letörjük a virágokat

Fotó: Veres Nándor

Mivel az elmúlt években gyakran előfordult, hogy a márciusi 10-20 fokos hőmérséklet után áprilisban hirtelen fagy tett kárt a már megpattant rügyekben és ezáltal az évi termésben, a tájépítész mérnöktől megkérdeztük, hogyan védhetjük meg gyümölcsfáinkat ez ellen. „Ültetvényekben alkalmazzák a füstölési technikát, s bár a szakemberek szerint nem túl hatékony, van, aki az időjárás-előrejelzés alapján lefújja valamilyen szerrel a virágokat és ágrészeket, így ezek átvészelik a fagyos időszakot. Létezik ugyanakkor egy Cropaid Antifrost nevű biokészítmény, amely mínusz 7 fokig hatásosnak bizonyul. Emellett csemeték ültetésekor ajánlott olyan fajtákat választani, amelyek később, csak áprilisban kezdenek el virágozni” – mutatott rá a szakember.

gyümölcsfák metszés Galéria

A fák lemosópermetezéséhez választhatjuk a rügypattanáshoz legközelebbi időpontot

Fotó: Pál Árpád

Szabó Gergely-Loránd arról is beszélt lapunknak, hogy a gyümölcsfák lemosó permetezésére két időszakot javallott választanunk:

a jelenlegit, amikor tartós 10 fokok vannak, vagy a rügypattanáshoz legközelebbi időpontot.

„Nagyon sok gombafertőzés, gombabetegség áttelel a rügyekben, ezért ha túl hamar permetezünk, nem fogunk hatékony eredményt elérni. Emellett azt is szoktam javasolni, hogy ne hanyagoljuk el az őszi lemosópermetezést sem, hiszen ezáltal is csökkenthetjük a károkozók (gombák, rovarok) fertőzésének esélyét” – hangsúlyozta a favizsgáló és -ápoló szakmérnök.

Tavaszi vetés, ültetés a kiskertben

Portálunk arra is kíváncsi volt, hogy a márciusi-áprilisi időszakban miket lehet/ajánlott elültetni a kiskertbe. Székely-Varga Zsolt kertészmérnök a Krónikának elmondta, ezekben a tavaszi hónapokban a zöldségnövények közül a spenótot, retket, petrezselymet, salátát, zöldborsót, sárgarépát, valamint a dughagymát lehet elvetni. A fűszernövények közül a lestyánt, kakukkfüvet, citromfüvet ajánlott eltenni a kertbe. A dísznövények közül pedig ebben az időszakban ki lehet ültetni a rózsatöveket, valamint egyes hagymás vagy gumós dísznövényt, például: a kardvirágot, nőszirmot, tubarózsát vagy akár a díszcserjéket és a levendulát is.

A márciusi-áprilisi időszakban többek között a retket lehet elvetni •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A márciusi-áprilisi időszakban többek között a retket lehet elvetni

Fotó: Pinti Attila

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Kertészmérnöki tanszékének adjunktusától azt is megkérdeztük, hogy milyen hatása/veszélye lehet annak, ha például kis idővel ültetés, vetés után hirtelen fagy áll be. „Fontos tényező, hogy a kiültetett növény vagy az elvetett mag milyen fázisban van.

Idézet
Amennyiben már elkezdett hajtani vagy a mag csírázni kezdett, akkor hirtelen fagy esetében a növények friss hajtásai könnyen megfagyhatnak.

Nagyon sokat számít az, hogy mennyi ideig tart a lehűlés és mennyire csökken le a hőmérséklet” – magyarázta a dicsőszentmártoni szakember.

Székely-Varga Zsolt arra is kitért, hogy ha már beindult a vegetációs időszak, csapadék hiányában ajánlott elkezdeni öntözni az újonnan kiültetett gyökeres dugványokat, ugyanakkor ha palántákat ültetünk ki, eső hiányában ezeket rendszeresen kell öntözni.

korábban írtuk

Természetbarát növényvédelem a kiskertben: hogyan fogyasszunk egészséges gyümölcsöt?
Természetbarát növényvédelem a kiskertben: hogyan fogyasszunk egészséges gyümölcsöt?

A gyümölcstermesztés alapja a szakszerű növényvédelem. Ez akkor is így van, ha egészséges, tiszta gyümölcsöt akarunk fogyasztani. Videós riportunkban Józsa Eszter növényvédelmi szakemberrel vettük számba a legfontosabb növényvédelmi teendőket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma

Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.

Meghaladta az egymilliót Hogyan tudnék élni nélküled? nézőinek száma
2025. július 04., péntek

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.

Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába
2025. július 04., péntek

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján

A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.

Idén is sokan öltöttek magukra székely ruhát a székely népviselet napján
2025. július 03., csütörtök

Bölényborjút kapott lencsevégre az erdészet kamerája

Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.

Bölényborjút kapott lencsevégre az erdészet kamerája
2025. július 03., csütörtök

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton

Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton
Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton
2025. július 03., csütörtök

Elkezdődött a VIBE fesztivál a Maros-parton

2025. július 02., szerda

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni

Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.

Virágzik az erdélyi havasszépe, nem szabad leszedni
2025. július 01., kedd

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint

A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint
2025. június 30., hétfő

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn

Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn
2025. június 29., vasárnap

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába

Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába
2025. június 29., vasárnap

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros

A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros