Fotó: Erdély Bálint Előd
A szelídgesztenye alapvetően a mediterrán éghajlatot kedvelő faj, ám termése világszerte keresett étel, nassolnivaló, térségünkben főként az ősz beköszöntével. Bár a szupermarketek polcain, illetve a sarki árusoknál gyakran Kínából, Olaszországból vagy Görögországból importált gesztenyével találkozhatunk, Romániában több helyen is termesztik, sőt nálunk található Európa egyetlen természetes szelídgesztenye erdeje is.
2023. október 08., 18:022023. október 08., 18:02
2023. október 08., 18:122023. október 08., 18:12
Az olténiai Tismana város közelében, mintegy 51 hektáron terül el Európa egyetlen szelídgesztenye erdeje, melyben évi 30-65 tonna gesztenye terem. Egyes fáit a 14. században ültették (a szelídgesztenyefa akár ezer évig is képes termést adni, mezőgazdasági szempontból azonban 150 évig tartják jövedelmezőnek), ám ezek a fák európai viszonylatban nem is olyan öregek a maguk hatszáz-hétszáz évével. A kontinens legöregebb szelídgesztenyefái Szicíliában találhatóak, korukat kétezer és négyezer év közé saccolják.
Ezt azért is érdemes kiemelni, mert világszerte kevés helyen kísérleteznek a szelídgesztenye-fajtákkal. Eddig Franciaországban, Olaszországban, Romániában, az USA-ban és Japánban végeztek keresztezéseket, amelyek elsősorban fajtakeresztezések a rezisztens fajták előállítása céljából.
Elszórtan találunk fákat, facsoportokat Nagyváradon, Aradon, Belényesen, Lugoson, Zilahon, Szilágysomlyón és Karánsebesen is. Ezek szintén évszázados múltra visszatekintő ültetvények, de az országban néhány újabb telepítés is akad: Gorj megyében az ősi Tismanai-erdőn kívül van ültetvény Gureni, Polovragi és Habița településeken, Vâlcea megyében Horezu településen, Krassó-Szörény megyében Oravicabányán, Máramaros megyében pedig Felsőbányán is.
Van olyan gazda, aki az előző években megszokott három tonna termés helyet idén körülbelül egy tonnát remélhet.
Tájainkon sem ritka a több száz éves szelídgesztenyefa
Fotó: Wikipédia
A szelídgesztenye termesztése egyébként sok lehetőséggel kecsegtet, ugyanis az Európai Unió vidékfejlesztési stratégiájában jelentős szerepet kapnak az úgynevezett többfunkciós növények, amelyek több szempontból is hasznosíthatóak. Ezek közé tartozik a szelídgesztenye, amelynek a fáját, termését, virágát is lehet hasznosítani, de a gesztenyeméz is értékes.
A gazdák a termést gyakran interneten értékesítik vagy külföldre adják el. Akár az olx.ro és publi24.ro hirdető oldalakon, vagy a Facebook Marketplacen is lehet eladó gesztenyét találni elsősorban Nagybánya térségéből, kilónkénti ára 25-40 lej.
Egy hektárnyi területről akár tíz tonna termés is begyűjthető. Az internetes hirdetésekkel ellentétben a felvásárlási ár átlagosan 9-10 lej/kg. A román szelídgesztenye legnagyobb konkurensének a görögöt tartják, a Görögországban termesztett gyümölcs nagyobb és olcsóbb is.
Erdélyben a Szeben megyei Bólya községben is található egy szelídgesztenye-ültetvény, melynek fáit körülbelül kétszáz éve ültette a Bolyai-család. Az ültetvény 2015-ben bekerült a Natura2000 programba, illetve az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával gondozzák. Kedvelt turisztikai célpont is.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!