A kivi sem egzotikum már, Romániában is megterem
Fotó: Pixabay.com
Közeleg a tavasz, az ültetés, a kertészkedés megkezdésének ideje. Bár a meteorológusok még márciusra is télies időt jeleznek előre, a globális felmelegedés lépten-nyomon érezteti hatását Erdélyben is. Azt is érdemes megfontolni, hogy valamilyen egzotikus gyümölcsfát ültessünk a kertbe, hiszen ma már a kivi vagy épp a kaki (datolyaszilva) is megél, beérik Romániában.
2024. február 23., 14:212024. február 23., 14:21
Az internet, az online vásárlás a maga csapdáival és buktatóival együtt is rengeteg lehetőséget rejt magában. Például ha valaki kísérletezni szeretne a kertjében vagy akár a teraszán, olyan magvakat, töveket, palántákat és csemetéket rendelhet online, amiket biztosan nem tudna beszerezni valamely erdélyi, romániai település piacán.
A füge Dél-Romániában immár szinte mindennaposnak számít, de Erdélyben is elterjedt. A Mehedinți megyében található Szinice a legjelentősebb fügetermelőnek számít az országban, a 2000-es évek óta foglalkoznak intenzíven ezzel a tevékenységgel, ugyanakkor minden év szeptemberének elején fesztivált is szentelnek az alapvetően a mediterrán térségben honos ízletes gyümölcsnek. Dobrudzsában, illetve a Duna-menti megyékben szintén megterem, beérik a füge, melynek fája viszonylag alacsony (3-4 méternél nem nő nagyobbra), terebélyes. A füge ma már azonban nem csak a déli megyékben él meg és hoz termést, hanem a Partiumban, a Bánságban is gyakran találkozunk vele. A fügefák gondozás nélkül is gazdagon teremnek, viszonylag igénytelenek.
Saját kertünkből is kerülhet füge az asztalunkra
Fotó: Pixabay.com
Az online áruházakban 100-200 lej közötti áron szerezhetünk be egy néhány éves, termésre kész fügefacsemetét, illetve kisebb töveket akár már 30-40 lejért.
A szupermarketek polcain évek óta jelen lévő kaki avagy datolyaszilva térségünkben szintén egzotikumnak számít – Kelet-, Dél-Kelet-Ázsiából származik, ugyanakkor a világ első számú kakitermesztője Kína (75 százalék). Ám kevesek által ismert tény, hogy a hideget is viszonylag jól viselő (mínusz 15 Celsius-fokig bírja) növény térségünkben is képes termést hozni.
Egy másik egzotikus gyümölcs, ami megterem Romániában is, az a pawpaw (Asimina triloba), avagy indiánbanán, amiről nem túlzás azt mondani: annyira egzotikus, hogy még a boltok polcain sem találkozhatunk vele. A pawpaw az Egyesült Államok északi, mérsékelt erdőségeiből származik, jól bírja az időjárás viszontagságait (mínusz 25 Celsius-fok és 30 Celsius-fok között), sőt szüksége van legalább 400 óra hidegre és minél több esőre, hogy termést hozzon. A 2-3 méteresre megnövő fa a nedves helyeket kedveli. Egy tő ára körülbelül 200 lejbe kerül a webáruházakban.
Szintén egzotikusnak számít a naspolya, melynek egyébként van hagyománya nálunk is, az eredetileg valószínűleg a Kaukázus térségéből származó növény már a kora-újkorban eljuthatott Magyarországra olasz közvetítéssel. Fája általában 4-5 méteresre nő, és akár 40-50 kiló gyümölcsöt terem, amit fogyasztás előtt meg kell csípjen a dér. Elsősorban lekvár, zselék készítésére használják. A Bukaresti Agronómiai és Állatorvosi Egyetem kutatói szerint ez a gyümölcs hatékony antioxidáns és antimikrobiális hatással rendelkezik. 30-100 lejért be lehet szerezni egy tövet, akár a barkácsáruházakban is.
A naspolya kevesek által ismert csemege
Fotó: Pixabay.com
Térségünkben fája általában nem nő magasabbra 2 méternél, és csak -18 Celsius-fok alatt van szüksége speciális védelemre – a tapasztalatok szerint a tengerpart térségében és a Partiumban, a Bánságban a legsikeresebb a termesztése. A kerek gyümölcsök akár 600 darab ízletes magot is tartalmaznak. Egy tő csemete ára 50-150 lej között mozog, termesztése lehetséges akár cserépben is, ilyenkor a növénynek inkább bokros jellege lesz, hozama elmarad a szabadon termő fáétól, de még így is megéri kísérletezni vele.
A 2-4 méteresre megnövő fák nem nagyon ellenállók a hideggel szemben, a mínusz 5 Celsius-fok alatti hőmérséklet már árthat nekik, ám egy kis „mesterséges” védelemmel megoldható a termesztésük. Mivel a 25 Celsius-fok feletti nyarakat kedveli, az eddigi tapasztalatok alapján Dél-Romániában sikeres a termesztése, de az ország nyugati, dél-keleti felében is találni rá pozitív példákat. Egy tövet akár már 25-30 lejért is megvásárolhatunk.
Nem csak az egzotikus gyümölcsök terén nyitott új távlatokat a globalizáció, hanem a „megszokott” gyümölcsök szempontjából is, hiszen a világhálón bármi elérhető. Népszerűek lettek például a kúszó és a lógó eprek, melyek akár kis területen, például egy erkélyen is nagy hozamot jelenthetnek. De az oszlopos növények is egyre elterjedtebbek, cseresznye, szilva, alma, szinte bármi termeszthető kis helyen.
Függőleges almafák egy kertben
Fotó: Pixabay.com
Hátrányuk, hogy több odafigyelést, több vizet, több tápanyagot igényelnek, illetve gondozásukhoz speciális metszés szükséges – de ezt akár internetes videók segítségével is könnyen el lehet sajátítani. Másfelől ellenállók, hamar teremnek, helytakarékosak. Beszerzésük általában kicsit költségigényesebb, mint egy hagyományos csemetéé: 100-150 lej körül van.
Az internetes üzletek természetesen zöldségtermesztés terén is új utakat nyitnak, lehet kísérletezni különféle paradicsomokkal, melyek elsősorban a mediterrán országokban elterjedtek, vagy akár különleges chili-fajtákkal.
Az interneten széles, sokszínű a választék
Fotó: Képernyőmentés
Azt talán már mondani sem kell, hogy rengeteg olyan zöldségnek, ami mondjuk húsz évvel ezelőtt még nem volt megszokott a kertekben, ma már sokaknál természetes a jelenléte, ilyen többek között a kelbimbó, a spárga vagy akár az articsóka.
Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.
Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.
A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
szóljon hozzá!