Kóstoló. Negyedkilós kiszerelésben is kapható az import cseresznye
Fotó: Gálna Zoltán
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak a nagyváradiaknak, akik mostanság megkívánják a cseresznyét. Tény, hogy a helyi gyümölcs szezonja még messze van.
2024. február 21., 15:302024. február 21., 15:30
Kilogrammonként 120 lejért kínálják az „édes és ropogós” cseresznyét Nagyvárad Rogériusz lakótelepének a piacán,
– irányította rá a figyelmet az Ebihoreanul.ro. A helyi portál újságírója az árustól megtudta, azért a csillagászati ár, mert
„Az utóbbi években, a kereskedelem fejlődésével már nem kell meglepődnünk azon, hogy szezonon kívül megjelennek a piacon a friss gyümölcsök. A cseresznyét ma már a déli féltekéről (Argentínából, Bolíviából, Chiléből) importálják, magas költséggel, ezért ilyen magas az eladási ár” – magyarázta Nicolae Hodișan, a Bihar megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Ilyen körülmények között ugyanakkor nem meglepő, hogy a legtöbb vásárló inkább megvárja, amíg a helyi cseresznye megjelenik a piacon.
„Valószínűleg május 25-én érkezünk a piacra az első cseresznyével” – mondta Vasadi Attila gyümölcstermesztő, aki 10 hektáron termeszt cseresznyét az érmelléki Kágya környékén. Elmondása szerint
„A nagyváradi piacokon évek óta 10–12 lej körüli összegbe kerül egy kilogramm májusi cseresznye” – mutatott rá a gyümölcstermesztő.
Az árat ugyanakkor befolyásolhatják a késő tavaszi fagyok, amelyek csökkentik a termést, ami esetleges áremelkedést okozhat. „Reméljük, hogy nem lesz több fagy. A termés jól néz ki, a rügyek megduzzadtak, ami annak a jele, hogy a nedv már elkezdett keringeni a fák testében. Az időjárástól függően valószínűleg 3–4 hét múlva virágoznak a cseresznyefák” – fejtette ki Vasadi Attila.
Ma már nem csak importepret vásárolhatnak a tavaszi csemegére vágyók a romániai piacokon, egyre több pulton kínálnak eladásra hazai epret is. Tény ugyanakkor, hogy egyelőre igen mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik elcsábulnak.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!