Kóstoló. Negyedkilós kiszerelésben is kapható az import cseresznye
Fotó: Gálna Zoltán
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak a nagyváradiaknak, akik mostanság megkívánják a cseresznyét. Tény, hogy a helyi gyümölcs szezonja még messze van.
2024. február 21., 15:302024. február 21., 15:30
Kilogrammonként 120 lejért kínálják az „édes és ropogós” cseresznyét Nagyvárad Rogériusz lakótelepének a piacán,
– irányította rá a figyelmet az Ebihoreanul.ro. A helyi portál újságírója az árustól megtudta, azért a csillagászati ár, mert
„Az utóbbi években, a kereskedelem fejlődésével már nem kell meglepődnünk azon, hogy szezonon kívül megjelennek a piacon a friss gyümölcsök. A cseresznyét ma már a déli féltekéről (Argentínából, Bolíviából, Chiléből) importálják, magas költséggel, ezért ilyen magas az eladási ár” – magyarázta Nicolae Hodișan, a Bihar megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Ilyen körülmények között ugyanakkor nem meglepő, hogy a legtöbb vásárló inkább megvárja, amíg a helyi cseresznye megjelenik a piacon.
„Valószínűleg május 25-én érkezünk a piacra az első cseresznyével” – mondta Vasadi Attila gyümölcstermesztő, aki 10 hektáron termeszt cseresznyét az érmelléki Kágya környékén. Elmondása szerint
„A nagyváradi piacokon évek óta 10–12 lej körüli összegbe kerül egy kilogramm májusi cseresznye” – mutatott rá a gyümölcstermesztő.
Az árat ugyanakkor befolyásolhatják a késő tavaszi fagyok, amelyek csökkentik a termést, ami esetleges áremelkedést okozhat. „Reméljük, hogy nem lesz több fagy. A termés jól néz ki, a rügyek megduzzadtak, ami annak a jele, hogy a nedv már elkezdett keringeni a fák testében. Az időjárástól függően valószínűleg 3–4 hét múlva virágoznak a cseresznyefák” – fejtette ki Vasadi Attila.
Ma már nem csak importepret vásárolhatnak a tavaszi csemegére vágyók a romániai piacokon, egyre több pulton kínálnak eladásra hazai epret is. Tény ugyanakkor, hogy egyelőre igen mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik elcsábulnak.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!