Fotó: Erdély Bálint Előd
Az aszály a romániai gesztenyetermesztést is negatívan befolyásolta, így a hazai piacokat elárasztotta az importgesztenye, ami nem olcsó.
2024. október 07., 13:432024. október 07., 13:43
A Görögországból és Olaszországból származó gesztenye 25 és 40 lej között mozog, de megeshet, hogy amint még érik, akár 100 lejbe is kerülhet. Amint a digi24.ro riportjából kiderült,
Akadnak vásárlók, akiket is nem feltétlenül az ár zavar, hanem az, hogy a gyümölcsöt más országokból hozzák be. A sült gesztenyét sokan kedvelik, otthon a sütőben is meg lehet sütni, melegen ínyencségnek számít. A gesztenye rostokban és vitaminokban gazdag, gyógyhatása is ismert, lehet sütni, főzni vagy pürésíteni.
Amint az agroforum.hu honlapon olvasható, a szelídgesztenye termésének érési ideje októbertől várható. Ekkor a termés a földre hullik. Felszedést követően a termés tárolása igen nehéz feladat, ugyanis
Nagyüzemi körülmények között a gesztenye fermentálásával van esély pár hónapos tárolási idő elérésére, háztartásokban inkább az azonnali felhasználása, esetleg főzött állapotban történő fagyasztása javasolt.
A szelídgesztenye alapvetően a mediterrán éghajlatot kedvelő faj, ám termése szerte a világban kedvelt étel, nassolnivaló – térségünkben főként az ősz beköszöntével keresik.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!