A laboratóriumi vizsgálatok adhatnak megbízható választ a zöldségek esetleges vegyszertartalmára (Képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Hajnal
Nem megbízhatóak a növényvédő szermaradványok kimutatására forgalmazott gyorstesztek – hívja fel a figyelmet a mezőgazdasági minisztérium.
2024. július 29., 17:582024. július 29., 17:58
2024. július 29., 19:192024. július 29., 19:19
Az agrártárca cáfolja a román sajtóban felkapott, a gyümölcsök és zöldségek növényvédő szermaradványainak kimutatására szolgáló gyorstesztek hatékonyságával kapcsolatos híreket. Ezek azt követően kaptak szárnyra, hogy egyes zöldség- és gyümölcsforgalmazók úgy kínálják termékeiket, hogy gyorstesztekkel „igazolják”, miszerint azok semmiféle káros anyagot nem tartalmaznak az emberi szervezet számára.
,,A kereskedelembe kerülő mezőgazdasági termékek növényvédő szermaradványainak pontos kimutatására a Növényvédelmi Hatóság felügyelete alatt működő országos laboratóriumok alkalmasak. Csak a szakemberek által végzett részletes laborvizsgálatok nyújthatnak megbízható képet arról, hogy egy adott mezőgazdasági termékben található-e vegyszermaradvány és milyen mennyiségben” – hívja fel a figyelmet közleményében a mezőgazdasági minisztérium.
Nem lát kivetnivalót Józsa Eszter erdőszentgyörgyi növényorvos abban, hogy az uniós előírások kevesebb vegyszert engedélyeznének a mezőgazdaság számára, annak ellenére sem, hogy kevesebb vegyszerrel drágább a termelés.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!