Csak akkor lesz elég orvos Romániában, ha jól fizetik őket, optimális munkafeltételeket és jó szociális körülményeket biztosítanak számukra – jelentette ki Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hétfőn Jászvásáron.
Közel négyszázra tehető azoknak a hazatelepülő munkavállaló családokból származó gyerekeknek a száma, akik esetében a külföldi tanulmányok elismerését kérték az elmúlt és a mostani tanévben az Arad Megyei Tanfelügyelőségtől.
Valamivel több, mint 180 ezer román állampolgárságú gyermek született 2023-ban, közülük több mint 155 ezer itthon, csaknem 25 ezer pedig külföldön. Mindkét esetben drasztikus visszaesést jegyeztek.
Csaknem hatmillió román állampolgár külföldre vándorolt, és csupán minden hatodik távozó után érkezett egy letelepedő.
A külföldön élő román állampolgárok 79 százaléka (azaz 10-ből nyolc személy) már lefoglalta repülőjegyét a Romániába való hazautazásra az ünnepekre – derül ki a Vola.ro portál által közzétett adatokból.
„Hatásos” előadást tartott Emil Boc Brüsszelben, a Régiók és Városok Európai Hete rendezvénysorozaton, ahol Kolozsvár polgármestere többek között az „agyelszívás” megállításáról és az agglomerációs térségek közlekedési problémáiról értekezett.
Új támogatási programot indított nemrég a bukaresti kormány a külföldről hazatérni kívánók számára: a legalább három éve más európai uniós tagországban tartózkodási engedéllyel élők 12 500 lejes támogatást kapnak, ha itthon munkát vállalnak.
Továbbra is rengeteg román állampolgár érzi úgy, hogy Románia nem kínál megfelelő lehetőségeket a boldogulásra, ezért külföldön próbál szerencsét – derül ki a hivatalos kimutatásokból.
A romániaihoz hasonló demográfiai hanyatlás jellemző a nyugati világ számos pontjára, ám bizonyos településeken, régiókban nem akarják tétlenül nézni a szülőföld elnéptelenedését.
Jelenleg mintegy nyolcmillió román állampolgár él külföldön, ami csökkenést jelent a néhány évvel ezelőtti adatokhoz képest – erről Gheorghe Cârciu, a kormány határon túli románokért felelős osztályának vezetője beszélt.
Tömeges elvándorlást fog eredményezni a román építőiparban, ha a bukaresti kormány a tervezettnél magasabb költségvetési hiány lefaragása érdekében eltörli az ágazat számára öt éve bevezetett kedvezményeket.
Románia gazdasága folyamatosan bővült az elmúlt évtizedben, és hamarosan oda jut, mint Olaszország a hetvenes években: az elvándorlók országából a bevándorlók országává válik – olvasható a The Economist című neves brit újság riportjában.
Meghaladta az ezer eurót tavaly az építőipari munkások nettó átlagfizetése Romániában, a vállalkozások mégis óriási munkaerőhiánnyal küzdenek, akárcsak a gazdaság más húzóágazatai.
Erdélyi gyökereit jött felkutatni a portugál Maria Szilárd, akinek felmenői a háromszéki Bereckről és Aradról vándoroltak ki Brazíliába még a századelőn. A fiatal a családfakutatásról, identitáskeresésről, erdélyi tapasztalatairól mesélt.
Nem szándékozik visszaköltözni Romániába a kivándorolt magyarok mintegy 41 százaléka, és csupán 3-4 százalékuk települne haza egy éven belül. Az Erdélystat.ro statisztikai portál nem reprezentatív, ám annál tanulságosabb kutatása szerint
Erdélyben szinte nem létezik olyan család, közösség melynek tagjai között ne lenne olyan személy, aki életvitelszerűen külföldön él. Döntésük hátterében a legtöbb esetben különféle okok állnak.
Elérte a 10 milliót azoknak a személyeknek a száma, akik jelenleg Angliában és Walesben élnek, de nem az Egyesült Királyságban születtek. Az Angliában élő román állampolgárok száma is jelentősen nőtt az elmúlt tíz évben.
Valószínűleg kevesen csodálkoznak azon, amiről ismét új „papírunk van”: a hazai fiatalok döntő többsége nem szeretne ebben az országban élni, mert úgy gondolja, hogy rossz irányba haladnak a dolgok.