Bérösszevetés: egyre kifizetődőbb itthon is a kétkezi munka, mégis Ázsiából kell megváltást várni

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Meghaladta az ezer eurót tavaly az építőipari munkások nettó átlagfizetése Romániában, a vállalkozások mégis óriási munkaerőhiánnyal küzdenek, akárcsak a gazdaság más húzóágazatai. Mert a romániaiak nagy része akkor is inkább a „messze idegenben” próbál szerencsét, ha az ott kapott bér már nem öt-tízszerese, hanem mondjuk „csupán” két-háromszorosa az itthoninak. Emiatt a hazai cégek folyamatos – és sikeres – nyomást gyakorolnak a politikai döntéshozókra az ázsiai munkaerő beáramlásának felgyorsítása érdekében.

Páva Adorján

2023. április 29., 17:162023. április 29., 17:16

Romániában kormányrendeletben szögezték le az építkezési ágazatban dolgozók minimálbérét, mely magasabb, mint az országosan szabályozott legkisebb kereset, éppen azért, hogy vonzóbbá tegyék az életbevágó beruházások megvalósítását lehetővé tévő ágazatot a munkavállalók számára. Miközben január elsejétől 3000 lejre nőtt az általános minimálbér, az építőmunkások esetében idéntől legkevesebb bruttó 4000 lejt kötelesek fizetni a cégek (bónuszok nélkül) egy teljes munkaidőben, azaz havonta 165,333 órát foglalkoztatott alkalmazottnak.

Bérépítés itthon

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint idén februárban 4138 lej volt a nettó átlagkereset az építőiparban, azonban ezek köztudottan „lecsupaszított”, papíron szereplő számok, a valóságban több pénzt fizetnek. Beszédesebbek ennél az állásközvetítők statisztikái. A BestJobs portál közlése szerint – az általuk közvetített állásajánlatokban szereplő összegek alapján –

egy építőipari munkás tavaly átlagosan 6830 lejt, azaz 1386 eurót kereshetett Romániában, miközben a külföldi állással kecsegtető ajánlatok ennek valamivel több, mint kétszeresével, átlagosan 2856 eurós fizetéssel csábítgatták az érdeklődőket.

A jelentésben „szakosított” belföldi fizetéslistát is közölnek. Eszerint az építkezéseken dolgozó villanyszerelő átlagosan nettó 1021, egy karbantartó-szerelő 1349, egy hegesztő 1638, egy ács pedig 1728 eurót keresett havonta. Érdekesség, hogy több munkakör bérezése még az építésvezetői (1430) és az építészmérnöki (1290) juttatásnál is magasabb volt.

Régiós lebontásban Kolozs megye messze kiemelkedik az építőipari átlagfizetéssel, mely 1760 euróra tehető, miközben Bukarestben 1069, Temesben 1038, Iași-ban 1055, Brassó megyében pedig átlagosan 954 eurós jövedelmet kínálnak.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Külföldi magaslatok

Az adatokat idéző Wall-street.ro portál külföldi állásközvetítők kínálatában is utánanézett, mennyit fizetnek az építőipari munkásoknak. Németországban olyan nyílt, fizetésösszegeket is jelző hirdetést is találtak, mely – szakmai tapasztalattól függően – 1600 és 2550 euró közötti nettó havi bérezéssel kecsegtetett, plusz napidíjakból összegyűjthető 448 eurós bónuszt. Egy másik ajánlat 2400 euróért alkalmaznának, de fizetni kell a szállást. Találni 3400–3700 euró közötti ajánlatokat is, viszont ezekben már megkövetelik a német nyelv alapos ismeretét.

Korábban az eJobs állásközvetítő portál is összegezte a külföldi állásajánlatokban szereplő béreket.

Eszerint az IT szektorban 20 ezer lejes (azaz mintegy 4000 eurós), az egészségügyben pedig 19 ezer lejes keresetre lehet számítani Nyugaton, a mérnökök 16 ezer, a szállításban, illetve a kőolaj-földgáziparban tevékenykedni kívánók 15 ezer, az építőiparban 11 ezer, a mezőgazdaságban 10 ezer, az egyéb termelésben és a vendéglátóiparban dolgozók pedig 7 ezer lejes havi fizetésekre számíthatnak.

A jelentés szerint egyébként a romániaiak által legkeresettebb országok Németország, Hollandia, Franciaország, Belgium és Nagy-Britannia, miközben az elmúlt évtizedek legkedveltebb célpontjait, az úgynevezett „eperszedők” által meghódított Spanyolországot és Olaszországot már Írország, Ausztria, Dánia és Norvégia is megelőzi. Bogdan Badea, az eJobs ügyvezető igazgatója a tavaly ősszel kiadott jelentésben úgy látta, a romániaiak számára továbbra is a három-négyszeres fizetések, illetve a jobb életkörülmények teszik vonzóvá a külföldi munkát.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Ázsia gázsija

Az okok érthetők, mint ahogy az is, hogy valakikkel pótolni kell az itthonról eltűnő munkaerőt. Köztudott, hogy a román hatóságok évek óta folyamatosan növelik az Ázsiából hivatalos úton alkalmazható személyek számát. Akik szintén a hazájukban megkapott pénzt többszöröséért jönnek ide dolgozni. Amint arról beszámoltunk, óriási az érdeklődés Ázsiában a romániai munkalehetőségek iránt, olyannyira, hogy a nagykövetségek és főkonzulátusok alig győzik feldolgozni a vízumigényléseket.

A kormány által jóváhagyott 100 000 fős keret tavaly már hónapokkal az év vége előtt kimerült; 2022-ben a legtöbb munkást az építőiparban és a vendéglátásban alkalmazták, ezt a mezőgazdaság, a szállítás és az ipar követte.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Idén is 100 ezer vendégmunkás érkezhet Ázsiából, de szakemberek szerint jóval többre lenne szükség.

A munkaerőimportot az is nehezíti, hogy a nagy érdeklődés leterheli a diplomáciai képviseleteket, a konzuli személyzet nem bírja időben feldolgozni a kérvényeket, ezért hosszú hónapokig elhúzódhat, amíg egy romániai vállalkozáshoz megérkezik az ázsiai alkalmazott.

korábban írtuk

Annyi ázsiai vendégmunkás jönne Romániába dolgozni, hogy a nagykövetségek alig győzik a munkát
Annyi ázsiai vendégmunkás jönne Romániába dolgozni, hogy a nagykövetségek alig győzik a munkát

Óriási az érdeklődés Ázsiában a romániai munkalehetőségek iránt, olyannyira, hogy a nagykövetségek és főkonzulátusok alig győzik feldolgozni a vízumigényléseket.

Ezért a a munkaerő-behozatalra szakosodott cégek érdekképviselete a tekintetben is nyomást gyakorol a hatóságokra, hogy növeljék a diplomáciai képviseletek, illetve az ott dolgozó alkalmazottak számát. Ennek eredménye a Banglades fővárosában, Dakkában nemrég megnyitott román konzuli iroda, illetve hasonló hivatal létrehozását kérik a nepáli Katmanduban is. Ugyanis e szempontból mindkét ország az indiai nagykövetséghez tartozott, amelyet rendkívül leterheltek a vízumkérelmek.

Erdély-szerte is egyre több távol-keleti vendégmunkással találkozunk. A hazai cégek főnyereménynek tartották a tömegesen érkező külföldi munkavállalókat, mára azonban kiderült, hogy hetvenöt százalékukkal elégedetlenek a vállalkozók. Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztató hivatal vezetője a Krónikának korábban elmondta, az ellenőrizetlenné váló munkaerőimport nem tesz jót a hazai munkaerőpiacnak, ahonnan a nagyobb bérek reményében továbbra is Nyugat-Európába vándorolnak a hazai munkavállalók. Korábbi összeállításunkban Kolozsváron dolgozó nepáli vendégmunkások is vallottak a romániai munkakörülményekről.

korábban írtuk

Árt a romániai munkaerőpiacnak a tömegesen érkező vendégmunkások áradata
Árt a romániai munkaerőpiacnak a tömegesen érkező vendégmunkások áradata

Erdély-szerte egyre több távol-keleti vendégmunkással találkozunk, akikről azonban mára kiderült, hogy hetvenöt százalékukkal elégedetlenek a vállalkozók. Összeállításunkban Kolozsváron dolgozó nepáli vendégmunkásokat is megszólaltattunk.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Nem elég az itthoni 4000-5000 lej?

Miközben az itteni fizetések rendkívül vonzók az ázsiaiak számára, a romániaiak nyugati bérezésről álmodoznak. Olyan körülmények között, hogy azért ma már itthon is van mit a tejbe aprítani sokak számára. Például

a javító-karbantartó szolgáltatások területén dolgozó szakemberek továbbra is a legkeresettebbek közé tartoznak belföldön is, a nettó átlagfizetés ezekben az ágazatokban 4000 lej.

Egy autószerelő átlagban 3500 lejt, egy autófestő pedig 5000 lejt keres havonta. Egy javító technikus átlagos nettó fizetése 3500 lej, egy karbantartó mérnök pedig 7000 lejt keres. Keresettek a hűtőgép-, a vízvezeték- és a villanyszerelők is, akiknek az átlagos bére nettó 4000, 3000, illetve 3500 lej. Ha ezek a szakemberek nem alkalmazottként, hanem szabadúszóként dolgoznak, jövedelmük rendszerint meghaladja a havi nettó 5000 lejt, a vállalt munkák számától és összetettségétől függően. Ha pedig külföldön vállalnak munkát, akkor legkevesebb nettó 1500 eurót keresnek havonta – tehát így nézve a különbség csak másfélszeres.

korábban írtuk

Munkaerőpiac: nagy az igény a javító-karbantartókra, és a kínált fizetés sem rossz
Munkaerőpiac: nagy az igény a javító-karbantartókra, és a kínált fizetés sem rossz

A javító-karbantartó szolgáltatások területén dolgozó szakemberek továbbra is a legkeresettebbek közé tartoznak a bel- és külföldi munkaerőpiacon egyaránt, a nettó átlagfizetés ezekben az ágazatokban 4000 lej.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Araszolgat az átlagbér

Bár természetesen a nyugati bérezéstől még messze elmaradunk, azért az elmúlt években jelentős felzárkózás volt tapasztalható. Amint arról beszámoltunk, idén februárban januárhoz viszonyítva 0,4 százalékkal (16 lejjel) 4270 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; 2022 második hónapjához képest 14,8 százalékos a növekedés. A legnagyobb nettó átlagbért – 10 234 lej – az IT-szektorban jegyeztek, a legkisebbet – 2355 lej – pedig a vendéglátóiparban.

korábban írtuk

4300 lejhez közelít a nettó átlagbér, az IT-szektor négyszer jobban fizet, mint a vendéglátás
4300 lejhez közelít a nettó átlagbér, az IT-szektor négyszer jobban fizet, mint a vendéglátás

Idén februárban januárhoz viszonyítva 0,4 százalékkal (16 lejjel) 4270 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; 2022 második hónapjához képest 14,8 százalékos a növekedés – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 6845 lej volt.

Az Országos Előrejelzési Bizottság januárban közölt becslése szerint két év múlva haladhatja meg az 1000 eurót a romániai nettó átlagfizetés.

A 2022–2026-os időszakra vonatkozó előrejelzés szerint amíg tavaly 3081 lej volt a nettó átlagbér, addig idén el fogja érni (és már meg is haladta) a 4235 lejt. 2024-ben 4686 lejes, 2025-ben 5071 lejes, míg 2026-ban 5451 lejes nettó átlagfizetést várnak. A bérolló viszont továbbra is nyitott marad: az előrejelzési bizottságnál úgy számolnak, hogy 2026-ban a Bukarest–Ilfov régióban a nettó átlagbér eléri majd a 7195 lejt, a nyugati régióban 5333 lej, az észak-nyugatiban pedig 5168 lej lesz. Az ellenkező póluson eközben a dél-keleti (4573 lej), a dél-munténiai (4682 lej) és a dél-nyugat-olténiai régió (4780 lej) áll majd.

korábban írtuk

Messze még az 1000 eurós romániai átlagfizetés, marad a bérszakadék az ország régiói között
Messze még az 1000 eurós romániai átlagfizetés, marad a bérszakadék az ország régiói között

Két év múlva haladhatja meg az 1000 eurót a romániai nettó átlagfizetés az Országos Előrejelzési Bizottság legfrissebb prognózisa szerint. Maradnak a hatalmas különbségek az ország régiói között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank