Fotó: Pixabay.com
Románia gazdasága folyamatosan bővült az elmúlt évtizedben, és hamarosan oda jut, mint Olaszország a hetvenes években: az elvándorlók országából a bevándorlók országává válik – olvasható a The Economist című neves brit újság riportjában.
2023. május 03., 22:012023. május 03., 22:01
A gazdasági lap összeállításában kiemelik, tavaly 4,7 százalékos volt a romániai gazdasági növekedés; miközben 2010-ben az egy főre jutó bruttó hazai termék az Európai Unióban jegyzett GDP 53 százalékát tette ki, 2021-ben már 74 százalékon állt. Csakhogy időközben a lakosság az 1990-ben jegyzett 23,2 millióról 19 millióra apadt: 1989 után drasztikusan csökkent a gyermekvállalási kedv, több millióan pedig elvándoroltak az országból, amely így jelenleg jelentős munkaerőhiánnyal küzd.
A brit újság cikkében megállapítják: a szállodák, a bárok és vendéglők is munkásokat keresnek, de a legnagyobb hiány az építőiparban tapasztalható. Megszólaltatják egy vállalkozás vezetőjét, aki 350 alkalmazottat foglalkoztat, közülük pedig 200 külföldi, nagyrészt Sri Lanka-iak és vietnámiak.
Alexandru Băiculescu szerint munkaerő-közvetítőkön keresztül érkeztek, de a romániai bürokrácia nem bírja el a nagy kereslet okozta nyomást, ezért sokan út közben „elvesznek”, mások „lecsapnak” rájuk – például az Egyesült Arab Emirátusokban –, míg romániai vízumukra várnak. A vállalkozó hozzátette:
Adriana Iftime, az építőipari munkaadók szövetségének elnöke szerint csak az ágazatban 100 ezer új munkásra lenne szükség 2024-ig. Nem véletlen, hiszen Románia 27 milliárd eurós támogatást kap az uniós finanszírozású helyreállítási terv révén – amelyből 17 milliárd infrastruktúrafejlesztésre megy –, egyéb forrásokat is figyelembe véve pedig 2027-ig mintegy 80 milliárd eurót hívhat le. Hiába azonban a rengeteg pénz, a nagyberuházásokat meg is kell valósítania valakinek.
Meghaladta az ezer eurót tavaly az építőipari munkások nettó átlagfizetése Romániában, a vállalkozások mégis óriási munkaerőhiánnyal küzdenek, akárcsak a gazdaság más húzóágazatai.
Az Economist cikkében emlékeztetnek, hogy miközben 2017-ben még csupán 3000 külföldi dolgozót fogadhattak hivatalosan a romániai cégek, idén 100 ezer főnek adhatnak munkát. Oana Țoiu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, a parlament munkaügyi bizottságának tagja úgy fogalmazott a lapnak, hogy a vendégmunkások gyors megoldást jelentenek, viszont sok helyet az országon belül élők is elfoglalhatnának, ha a társadalombiztosítási rendszer és a „büntető” adózás nem tenné vállalhatatlanná a részmunkaidőt, főleg a kisgyermekes anyák számára. A politikus szerint óriási potenciál rejlik abban, hogy bizonyos itthoni rétegek számára vonzóvá tegyék a felkínált állások egy részének betöltését.
54 765-en az Unió más tagállamában születtek. A számok nem tartalmazzák a mintegy 200 ezer, a szomszédos Moldovai Köztársaságból bevándoroltakat – akik közül sokan román állampolgársággal is rendelkeznek –, illetve a mintegy 113 ezer itt tartózkodó ukrajnai menekültet.
Az ENSZ migrációs szervezetének bukaresti képviselője, Mircea Mocanu úgy fogalmazott: 2030-ra – a moldovaiakat leszámítva – mintegy 600 ezer külföldi vendégmunkás fog Romániában élni.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!