A csodás Albinen. A kis svájci falu sokat kínál, de keveseknek
Fotó: Commons.wikimedia.org/Onepau
A romániaihoz hasonló demográfiai hanyatlás jellemző a nyugati világ számos pontjára, ám bizonyos településeken, régiókban nem akarják tétlenül nézni a szülőföld elnéptelenedését: a hatóságok készek pénzt is ajánlani azoknak, akiknek letelepedése enyhítené vagy megállítaná a vészes lakosságcsökkenést. Ugyanakkor a távmunkát világjárással összekötő „kalandorok” számára kétszeresen kecsegtető ajánlatok, de az új életre vágyó családosokat, illetve vállalkozásindításon gondolkodókat is megcélzó támogatások, kedvezmények egyike sem fenékig tejfel. Cikkünkben összegyűjtöttük a legnépszerűbb, több vonatkozó „topba” is bekerült ajánlatokat, egyúttal ismertetjük, hol érzik magukat a legjobban a digitális nomádok.
2023. augusztus 04., 18:562023. augusztus 04., 18:56
Évek óta néha-néha bejárja a román, a magyar és a világsajtót egy festői szépségű svájci településről szóló hír, melynek vezetősége kész akár 70 ezer svájci frankkal (jelenleg mintegy 73 ezer eurónak felel meg) is „megdobni” azt, aki odaköltözik. Az Albinen nevű falu ajánlata sokakat meghökkenthet, főleg mifelénk, ahonnan milliók távoztak külföldre a jobb élet reményében, ám sokuk pórul járt vagy nagyon nehéz körülmények között kezdte létét a nagy idegenben, és hosszú időbe telt, amíg elfogadható életkörülményeket teremtett magának. Mindezek ismeretében sokak agyán átfuthat:
Nos, a Valais kantonban található, 1300 méter tengerszint feletti magasságban fekvő, hófödte hegycsúcsok övezte Albinen valóban nyertes-nyertes helyzetet teremtene a helyiek és a bevándorlók számára is: a 2017-ben elfogadott, 2018 január elseje óta alkalmazott rendelet szerint a faluban letelepedők jelentős támogatásban részesülhetnek, mivel a munkalehetőségek hiánya népességcsökkenést eredményezett: 2018-ban csupán 238-an lakták a falut (amely egyébként sohasem volt túl népes, az elmúlt másfél évszázadban legtöbb 380 lakosa volt).
Mindjárt az első feltétel kiszűri a magányos kalandorokat: a Leukerbad fürdővárostól mindössze hét, Siontól csupán 36 kilométerre fekvő falucska legalább négytagú családokat vár tárt karokkal, illetve a – 45 évnél nem idősebb – felnőtteknek járó fejenként 25 ezer, gyerekekért pedig 10-10 ezer svájci frankkal (összeadva kijön a minimum 70 ezer frank).
No de még csak ezután jön a neheze: a hírek szerint legalább 200 ezer frank értékű ingatlant kell vásárolni, amely legkevesebb tíz évig állandó lakhelyként szolgál. És ha még ez sem jelentene gondot: a támogatottaknak svájci állampolgársággal, vagy C kategóriás letelepedési engedéllyel kell rendelkezniük, am igen nehezen megszerezhető egy „jöttment” kíváncsiskodó számára.
Fotó: Albinen.ch
Ettől függetlenül Albinen – ahol a 2021 végi adatok szerint három év alatt az említett 238-ról 250-re nőtt a lakosság – szinte minden olyan nemzetközi toplistára felkerült, amely a letelepedőket pénzzel csalogató helységeket sorjázza. Nemrég a Traveldailymedia.com nemzetközi utazási szakportál és a MoneyTransfers.com pénzügyi szolgáltató közös rangsorában is helyet kapott.
A rövid leírásokat tartalmazó, a feltételekről vajmi keveset eláruló top 10-es lista két amerikai helyszínnel kezdődik. Vermont állam 7500 eurós támogatást nyújt azoknak a távmunkát végzőknek, akik állandó jelleggel oda költöznek – olvasható az említett rangsor nyitótelepüléséről. Az ajánlat bővebb leírásából kiderül, hogy az összegből a költözéssel járó költségek, az új lakás bérleti díja + garanciapénz fedezhető, mégpedig utólag. Eközben a Nebraska állambeli Curtis olyan nonprofit szervezetek munkáját támogatja, amelyek munkásszállókat, -lakásokat építenek vidéken.
A Traveldailymedia.com top 10-es listáján a svájci Albinen után a spanyolországi Griegos falucskája következik, amely szintén támogatást nyújt a letelepedő családoknak. Egyéb hasonló toplistákon is helyet kap a 130 lelkes falu, amely munkahelyet és három hónapig ingyen szállást ígér a letelepedőknek, aztán pedig árengedményes lakbért, ráadásul a legtöbb 225 ezer eurós lakhatási díjat gyerekenként 50 euróval csökkentik a családok számára.
A külföldre költözöttek egyik szakportálja, az Expatriatehealthcare.com cikkében Spanyolországból Griegos mellett
A digitális nomádok „munkahelye” a laptop
Fotó: Gábos Albin
Dél-Európában maradva, Olaszországot is több helység képviseli a hasonló jellegű listákon. Itáliában számos nagyobb település kínál kedvezményeket a beköltözőknek. Szicíliában több faluban jelképes összegért lehet csodálatos házakat vásárolni, viszont feltételként szabják meg, hogy az új tulajdonos felújítsa az ingatlant. Máshol pénzt is fizetnek a letelepedőknek: például a 2700 lakost számláló Candelában az egyedül érkezőknek 800, a pároknak 1300, a családoknak 2000 eurós „köszönet” társul az „Isten hozott!”-hoz. Presicce-Acquaricában ugyanakkor – feltételekkel – 30 ezer euróig nőhetnek a támogatás formái.
Az Amerikai Egyesült Államokra visszatérve, az Expatriatehealthcare.com portál kiemeli az Oklahoma állambeli Tulsát, ahol a távmunkát végzőket csalogatják számos, 10 ezer dollár értékig terjedő kedvezménnyel – persze az illetőnek rendelkeznie kell többek között amerikai munkavállalási engedéllyel. Topeka, Kansas fővárosa ugyanakkor 15 ezer dollárt kínál egy helyi vállalkozás által újonnan alkalmazott, helyben lakást bérlő vagy vásárló letelepedőnek, a városon kívüli cégeknek dolgozó, távmunkát végzőknek pedig 5000-et.
Dél-Amerikából Chilét emelik ki a vonatkozó rangsorok, ahol főleg a kezdő vállalkozók és a digitális nomádok élhetnek bizonyos lehetőségekkel. Hasonló kedvezményeket biztosítanak startupoknak Írországban is, ahol mintegy kéttucat, a világtól elzárt szigetre költöző új lakosokat is bőségesen megjutalmazzák: a Traveldailymedia.com portál szerint akár 80 ezer euróval is, bizonyára számos feltétel teljesítése után.
– értékelt Jonathan Merry, a MoneyTransfers.com vezérigazgatója.
Fotó: Gábos Albin
Egyébként arról is készültek rangsorok, hol szeretnek élni a leginkább a digitális nomádok, azaz azok a dolgozók, akinek „munkahelyük a laptopjuk”, tehát nincsenek helyhez kötve, bárhonnan el tudják végezni munkájukat. A külföldön dolgozókat tömörítő InterNations globális közösség évente végez felmérést tagja sorában arról, hol a legjobb élni távmunkásként. A közvélemény-kutatás során arra kíváncsiak, mennyire könnyű letelepedni egy-egy országban, milyenek a távmunkához szükséges körülmények (digitális hozzáférés, bürokrácia, lakhatás, nyelvhasználat), de az életszínvonal, az árak, a különböző szórakozási lehetőségek is beszámítanak.
A Wall-street.ro portál által idézett legfrissebb felmérés szerint – melyben 12 ezer interjúalany vett részt –
Érdekesség, hogy a jólét egyik európai mintaállama, Norvégia a lista utolsó előtti helyén áll: legfőképpen azért, mert túl drága az élet, nehéz letelepedni, és nagyon egyhangú, szűkös a gasztronómiai, vendéglátóipari felhozatal.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!