Alig csurran-cseppen. A román anyaország kis támogatást nyújt a hazatérni kívánó állampolgárai számára
Fotó: Haáz Vince
Új támogatási programot indított nemrég a bukaresti kormány a külföldről hazatérni kívánók számára: a legalább három éve más európai uniós tagországban tartózkodási engedéllyel élők 12 500 lejes támogatást kapnak, ha itthon munkát vállalnak. Bár a 2500 eurónak megfelelő összeg itthon sok pénznek számít, a munkaügyi államtitkár elismerte, a nyugati fizetésekhez képest ez nem vonzó. Ami Cristian Vasilcoiu szerint rendben is van, mert másképp „túl sokan pályáznának rá”.
2023. október 07., 19:242023. október 07., 19:24
A támogatási programot – melynek célja a külföldre távozott állampolgárok hazacsábítása – európai uniós forrásokból finanszírozzák, lebonyolítója a munkaügyi minisztériumhoz tartozó Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM).
Az összeg egyszeri juttatás, melyet két részletben utalnak: az első felét, amikor az igénylő aláírta romániai munkaszerződését, a másik felét pedig egyéves munkaviszonya után. Mindennek feltétele az is, hogy ezt megelőzően az igénylő legalább három évet egy másik uniós tagországban töltött, és oda szólt az állandó lakcíme. A pénz mellett az ANOFM igény szerint álláskeresési-munkavállalási, illetve cégalapítási tanácsadást is nyújt.
A program „szószólója” Cristian Vasilcoiu munkaügyi államtitkár, aki egy szakmai konferencián elismerte, a pénzösszeg nem túl vonzó. „Az itthon élőknek talán úgy tűnhet, hogy 2500 euró jó kis pénz, de a külföldön élők számára nem számít túl különösnek. Az összeg nemigen csábító, emiatt nincs túl sok jelentkező rá, néhány százról lehet szó, ami a romániai munkaerőpiacot tekintve irreleváns, jelentéktelen.
nyilatkozta a Wallstreet.ro szerint Cristian Vasilcoiu a humánerőforrás-szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások szövetsége (ASFRU) által szervezett konferencián.
Mint ismeretes, Románia súlyos demográfiai problémákkal küzd, amelyek egyik fő oka az elvándorlás. Míg a korábbi évtizedekben inkább a kétkezi munkások özönlötték el Nyugat-Európát, ma már az „agyelszívás” legalább olyan súlyos méreteket ölt: bizonyos felmérések szerint az egyetemet végzettek több mint negyede, az orvosi oklevelet szerzők egyharmada külföldre távozott-távozik.
Bukarest hosszú évek óta „erősen gondolkodik” azon, hogyan tarthatná itthon, illetve miként csábíthatná haza állampolgárait, ám nagyrészt csak hangzatos nyilatkozatok múlják felül egymást, gyakorlati megvalósítások terén nemigen történt előrelépés.
Miközben az említett főosztály hosszú ideje dolgozik a határon túli románokra vonatkozó 2023–2026-os nemzeti stratégián, és papíron számos minisztériumi és tárcaközi bizottság tesz-vesz – az évente több milliárd eurót hazaküldő – külhoni románokért, az elmúlt évek talán egyetlen korábbi hazacsalogató konkrétuma, hogy legtöbb 200 ezer lejes, azaz 40 ezer eurós támogatást hirdettek meg külön azon román állampolgárok számára, akik külföldről hazatérve itthon céget alapítanak.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a legfrissebb, 2021-es népszámlálási adatok szerint – melyek egy évtized elteltével 1,1 millió fős népességcsökkenést tükröznek – több mint 440 ezer állampolgár esetében a korábbi külföldi tartózkodási hely itthoni állandó lakcímre változott. Ám a változtatásnak számos oka lehet, ebből nem lehet mindjárt azt a következtetést levonni, hogy ennyien valóban haza is költöztek – erre vonatkozó hivatalos adatokkal nem rendelkeznek a román hatóságok.
Továbbra is kártalanítja a pénzügyminisztérium azokat, akik 1990 előtt egy új Dacia vásárlására szánt megtakarításaikat a CEC-nél helyezték letétbe, de az 1989 decemberi rendszerváltás után kezdődő „új időkben” nem kapták meg sem az autót, se a pénzt.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!