Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Ahogy azt Matthijs Wouter Knol, az EFA igazgatója októberben bejelentette, idén már az animációs és dokumentumfilmek is indulhatnak a legjobb európai film díjáért.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy visszaküldi az 1989-es forradalom ügyét az ügyészségnek. A döntés jogerős.
Az 1989-es forradalom perének vádirata szabálytalanságokat tartalmaz a bukaresti legfelsőbb bíróság bírái szerint, akik pénteken öt napot adtak a katonai ügyészségnek, hogy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra, vagy újraindítják a nyomozást.
Bár az ügy két évvel ezelőtti kivizsgálása nyomán kiderült, hogy Vasile Blaga egykori belügyminiszter nem jogosult forradalmárigazolványra, az illetékes kormányhivatal ballépése miatt egylőre úgy tűnik, mégis megtarthatja.
Heves bírálatok érik az ellenzék részéről a román miniszterelnököt amiatt, hogy menesztette azt az államtitkárt, aki elutasította Marcel Ciolacu kérelmét, hogy az 1989. decemberi forradalomban meghatározó szerepet játszó harcossá nyilvánítsák.
Megtagadták a szervezők Szatmárnémetiben, hogy magyarul is imádkozzanak az 1989-es forradalom hőseiért a rendszerváltó események 34. évfordulóján; a polgármester és a megyei tanácselnök szót emelt az eljárás ellen.
A forradalom pere még lezáratlan, és ez megakadályozza „a fájdalmas múlttal való teljes megbékélést” – szögezte le Klaus Iohannis államfő pénteken, a romániai forradalom és szabadság győzelmének napja alkalmából küldött üzenetében.
Az 1989-es decemberi események során Tőkés Lászlót Temesvárról rendőri kísérettel Menyőbe szállították. A Szilágycsehtől 12 kilométerre fekvő zsákfalut rendőrök őrizték. Elsőként Molnár Kálmán lelkipásztor próbálta felvenni vele a kapcsolatot.
Ünnepélyes ülést tartott szombaton az 1989 decemberi forradalom 34-ik évfordulója alkalmából a temesvári városi tanács.
Temesváron 1989-ben a románok, a magyarok, valamint az itt élő közel tíz nemzetiség és felekezet tagjai felismerték, hogy közös az ellenségük, közös az érdekük, a szabadság egy és oszthatatlan – mutatott rá Tőkés László.
A németországi Cottbusi Filmfesztiválon a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének (FIPRESCI) díját, a franciaországi Arras Film Festivalon pedig a Kritikusok díját nyerte a hétvégén a Libertate'89 – Nagyszeben című történelmi dráma.
A bukaresti táblabíróság szerdai döntése értelmében megkezdődhet az 1989-es romániai forradalom perének alapfokú tárgyalása; a döntés nem jogerős.
A Cinefest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában, szeptember 3-án lesz a magyarországi premierje Tudor Giurgiu román-magyar koprodukcióban készült Libertate '89.
Kedvezőtlen döntést hozott Marcel Ciolacu miniszterelnök a számára forradalmárok ügyeivel foglalkozó államtitkárságon belül működő különbizottság: elutasította a politikus kérelmét, hogy a forradalomban meghatározó szerepet játszó harcossá nyilvánítsák.
A Brassó megyei rendőr-főkapitányság pénteken megerősítette, hogy május 25-én egy nő felgyújtotta magát Brassópojánán, életét nem tudták megmenteni. A hivatalos beszámoló csak azok után érkezett, hogy megírták a Facebookon a történteket.