Több mint három évtizeddel a forradalom kitörése után sincs döntés / Korabeli felvétel
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy visszaküldi az 1989-es forradalom ügyét az ügyészségnek. A döntés jogerős.
2024. szeptember 20., 12:522024. szeptember 20., 12:52
Az ítéletről beszámoló a G4media.ro hírportál értesülései szerint
Amint arról beszámoltunk, a bukaresti legfelsőbb bíróság bírái idén június 14-én döntöttek úgy, hogy az 1989-es forradalom perének vádirata szabálytalanságokat tartalmaz, és akkor öt napot adtak a katonai ügyészségnek annak eldöntésére, hogy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra, vagy újraindítják a nyomozást.
Az 1989-es forradalom perének vádirata szabálytalanságokat tartalmaz a bukaresti legfelsőbb bíróság bírái szerint, akik pénteken öt napot adtak a katonai ügyészségnek, hogy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra, vagy újraindítják a nyomozást.
A bukaresti ítélőtábla 2023. október 25-én döntött arról, hogy megkezdődhet a forradalom perének alapfokú tárgyalása, amelyben
A bírák akkor elutasították Ion Iliescu ügyvédjeinek valamennyi kifogását, és megállapították, hogy a katonai ügyészség vádirata jogszerű. A vádlottak azonban ezt megfellebbezték, és az ügy 2023 decemberében a legfelsőbb bíróság kétfős ítélőtanácsához került. A két bíró azonban nem tudott közös nevezőre jutni, ezért az ítélőtanács kiegészült Lia Savonea bírónővel. A legfelsőbb bíróság háromfős bírói testülete végül egy hónapig tartó vita után úgy döntött, hogy a vádirat szabálytalanságokat tartalmaz, és öt napot adott a katonai ügyészségnek annak eldöntésére, hogy visszavonják vagy ebben a formában küldik a vádiratot a bíróságra.
Mielőtt a bukaresti ítélőtáblára került volna, a forradalom perének vádiratát különböző eljárásjogi problémák miatt több mint négy évig tologatták a fővárosi bíróságok és ügyészségek között.
Ion Iliescu ellen a katonai ügyészek emeltek vádat 2019 áprilisában, a per azonban elakadt az előzetes tárgyaláson, amelyben a felek kérelmeit és kifogásait, illetve a bizonyítékok jogszerűségét vizsgálják meg. A legfelsőbb bíróság végül 2021 novemberében több hiányosságra hivatkozva visszautalta a katonai ügyészségnek a vádiratot. Tavaly augusztusban a vádirat ismét visszakerült a legfelsőbb bíróságra. A témában tartott sajtótájékoztatóján Gabriela Scutea akkori legfőbb ügyész elmondta, hogy a katonai ügyészségnek sikerült kiküszöbölnie a vádiratból a legfelsőbb bíróság által jelzett hiányosságokat, így most újra bíróság elé állíthatják a vádlottakat.
A bukaresti táblabíróság szerdai döntése értelmében megkezdődhet az 1989-es romániai forradalom perének alapfokú tárgyalása; a döntés nem jogerős.
Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett terrorista pszichózisban december 22-30. között 857 személy meghalt és 2382-en megsebesültek – olvasható a vádiratban.
A legfelsőbb bíróság pénteken megállapította, hogy nem illetékes az 1989-es forradalom perének tárgyalására, és átadta az ügyet a bukaresti táblabíróságnak.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!