Hámos Gusztáv videóesszéje az 1989-es rendszerváltások médiaképeit eleveníti fel: a kínai diákok mozgalmát elfojtó erőszakot, a berlini fal bontását, a romániai televíziós forradalmat
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
2024. november 09., 21:582024. november 09., 21:58
Az 1989 A televízió valódi hatalma című különleges filmet mutatja be a Liszt Intézet Bukarest november 10-én, 20 órától. Hámos Gusztáv videóesszéje a 89’ through 35mm projekt keretében valósult meg. Amint a Liszt Intézet Bukarest közleményében olvasható,
Hámos Gusztáv, az akkor tíz éve Berlinbe emigrált magyar filmes 1989 decemberében visszatért Magyarországra, különleges filmet alkotott
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
A WASP Studios által életre hívott 89' through 35mm projekt a művészet, az emlékezet, a lázadás, a trauma és a szabadság metszéspontjában áll, összehozza a művészeket és kreatív elméket azokból az országokból, amelyek ebben az időszakban a társadalmi és politikai átalakulás élvonalában voltak. A művészvilág számára ez nemcsak a politikai szabadság, hanem a kreatív szabadság és a kultúrák közötti párbeszéd terén is szeizmikus változást jelentett. A projekt célja, hogy megörökítse ezt az átalakuló korszakot az akkor legfeljebb 35 éves művészek szemével. Ez a generációkon átívelő megközelítés lehetővé teszi a múlt és a jövő perspektíváinak újragondolását.
A Liszt Intézet Bukarest a WASP Studios partnereként vesz részt a projektben.
Minden este, nagymamájával nézte a televíziót, amely a romániai eseményekről számolt be a híradóiban. Hámos Gusztáv videóesszéje az 1989-es rendszerváltások médiaképeit eleveníti fel: a kínai diákok mozgalmát elfojtó brutális katonai-rendőri erőszakot, a Magyarországon keresztül nyugatra történő NDK-s népvándorlást, a berlini fal bontását, a romániai televíziós forradalmat. A személyes és a nyilvános viszonya három különböző szemszögből rajzolódik ki: a kamerát tartó újságíró/művész szemszögéből, Hámos nagymamája – a rutinszerű bevásárlásait és házimunkáit végző Weinberger Golda – szemszögéből és Aczél Endre televíziós újságíró elmondásaiból, aki a Híradó akkori főszerkesztője volt.
A film a WASP Studios ’89 through 35mm projektje keretében kerül bemutatásra a román kulturális alap (Administratia Fondului Cultural Național) támogatásával.
1989 A Híradó hatalma
1991, videóesszé, 59 perc
Ötlet/Megvalósítás: Hámos Gusztáv
Személyek: Gusztáv Endre, Aczél Endre, Golda Weinberger
Szereplők: Baleczky Annamária, Kovács Pjózsef, Takács Marika, Tamási Eszter
Zene: Mick Harvey
Hang: Sven Rohrig, Stefan Beckers
Híradó szignálzene: Presser Gábor
Az Aczél Endrével készült interjút fényképezte: Sólyom András
Az '56-os mártírok újra temetését filmezte: Anita Mechtild Katzorcke
Videóeffektusok: Weitbild, Martin Potthoff
Négydimenziós videóeffektusok: Boronkay Gusztáv, Mares László, Rimaszécsi Gyula
Szerkesztő: Kopper Judit, Carl Ludwig Rettinger
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!