Hámos Gusztáv videóesszéje az 1989-es rendszerváltások médiaképeit eleveníti fel: a kínai diákok mozgalmát elfojtó erőszakot, a berlini fal bontását, a romániai televíziós forradalmat
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
2024. november 09., 21:582024. november 09., 21:58
Az 1989 A televízió valódi hatalma című különleges filmet mutatja be a Liszt Intézet Bukarest november 10-én, 20 órától. Hámos Gusztáv videóesszéje a 89’ through 35mm projekt keretében valósult meg. Amint a Liszt Intézet Bukarest közleményében olvasható,
Hámos Gusztáv, az akkor tíz éve Berlinbe emigrált magyar filmes 1989 decemberében visszatért Magyarországra, különleges filmet alkotott
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
A WASP Studios által életre hívott 89' through 35mm projekt a művészet, az emlékezet, a lázadás, a trauma és a szabadság metszéspontjában áll, összehozza a művészeket és kreatív elméket azokból az országokból, amelyek ebben az időszakban a társadalmi és politikai átalakulás élvonalában voltak. A művészvilág számára ez nemcsak a politikai szabadság, hanem a kreatív szabadság és a kultúrák közötti párbeszéd terén is szeizmikus változást jelentett. A projekt célja, hogy megörökítse ezt az átalakuló korszakot az akkor legfeljebb 35 éves művészek szemével. Ez a generációkon átívelő megközelítés lehetővé teszi a múlt és a jövő perspektíváinak újragondolását.
A Liszt Intézet Bukarest a WASP Studios partnereként vesz részt a projektben.
Minden este, nagymamájával nézte a televíziót, amely a romániai eseményekről számolt be a híradóiban. Hámos Gusztáv videóesszéje az 1989-es rendszerváltások médiaképeit eleveníti fel: a kínai diákok mozgalmát elfojtó brutális katonai-rendőri erőszakot, a Magyarországon keresztül nyugatra történő NDK-s népvándorlást, a berlini fal bontását, a romániai televíziós forradalmat. A személyes és a nyilvános viszonya három különböző szemszögből rajzolódik ki: a kamerát tartó újságíró/művész szemszögéből, Hámos nagymamája – a rutinszerű bevásárlásait és házimunkáit végző Weinberger Golda – szemszögéből és Aczél Endre televíziós újságíró elmondásaiból, aki a Híradó akkori főszerkesztője volt.
A film a WASP Studios ’89 through 35mm projektje keretében kerül bemutatásra a román kulturális alap (Administratia Fondului Cultural Național) támogatásával.
1989 A Híradó hatalma
1991, videóesszé, 59 perc
Ötlet/Megvalósítás: Hámos Gusztáv
Személyek: Gusztáv Endre, Aczél Endre, Golda Weinberger
Szereplők: Baleczky Annamária, Kovács Pjózsef, Takács Marika, Tamási Eszter
Zene: Mick Harvey
Hang: Sven Rohrig, Stefan Beckers
Híradó szignálzene: Presser Gábor
Az Aczél Endrével készült interjút fényképezte: Sólyom András
Az '56-os mártírok újra temetését filmezte: Anita Mechtild Katzorcke
Videóeffektusok: Weitbild, Martin Potthoff
Négydimenziós videóeffektusok: Boronkay Gusztáv, Mares László, Rimaszécsi Gyula
Szerkesztő: Kopper Judit, Carl Ludwig Rettinger
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!