Mihai Chirica polgármester szavai szerint Cassian Maria Spiridon (képünkön)megpróbálta és tudományosan be is bizonyította, hogy a forradalmi mozgalom Jászvásáron kezdődött december 14-én
Fotó: Adrian Cuba/Agerpres
Miközben Temesváron olyan ismert és elismert személyiségek részvételével emlékeznek az 1989-es romániai forradalom 35 évvel ezelőtti kitörésére, mint Sulyok Tamás köztársasági elnök, Emil Constantinescu volt román államfő, Német Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke vagy Mircea Dinescu író, Jászvásáron a megemlékezők maguknak vindikálták a forradalom kirobbantását.
2024. december 14., 20:322024. december 14., 20:32
A helyi hatóságok képviselői, a forradalmárok egyesületeinek tagjai és a polgárok szombaton a jászvásári Egyesülés téren koszorúkat helyeztek el az 1989. december 14-re emlékező emléktáblánál. Mihai Chirica polgármester pedig az eseményen – az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint – arról értekezett, hogy az 1989-es kommunizmusellenes forradalom Jászvásáron kezdődött el 1989. december 14-én.
„A December 14. Egyesület, amelyet Jászvásáron alapítottak, és amelyet a Romániai Írók Szövetsége jászvásári fiókjának elnöke, Cassian Maria Spiridon vezet,
azzal a kiáltvánnyal, amelyet az Egyesülés téren és a város más pontjain nyilvánosan hirdettek meg olyan emberek, akiket a Securitate azonnal letartóztatott és a kommunista börtönök pincéibe vitt. Ez volt a kiindulópont. (…) Nem tudhatták, hogy mi fog történni 14-e után, a kommunizmus fennmaradhatott volna, és fennállt a lehetősége annak, hogy ők most nem lennének. Néhányan közülük már nincsenek itt, mivel elhunytak” – idézte Mihai Chirica polgármestert az Agerpres.
Úgy fogalmazott, hogy „a forradalom változást hozott számunkra a javunkra, akárhogy is nézzük a dolgokat”.
De akár Jászvásárról, akár Temesvárról, akár Bukarestből, akár Románia más városaiból indult, a forradalom azoknak az embereknek a forradalma, akik nem bírták tovább a Ceauşescu-rezsim zsarnokságát, és szabad életet akartak. Mindannyian megérdemlik a hálánkat, és nem szabad vitát csinálni a forradalom kezdetének elsőségéből” – tette hozzá Chirica.
A polgármester azt is mondta, hogy „Jászvásár értelmiségének, a még élő és beszélni tudók koordinálásával,
Megjegyezte, hogy „ezt nem azért kell megtenni, hogy bebizonyítsuk, hogy jobbak vagyunk másoknál, hanem csak a történelmi igazság fényében”.
Az Agerpres felidézi, 1989. december 13-án és 14-én több forradalmár szórólapokat helyezett el a jászvásári lépcsőházak postaládáiba, amelyekben arra buzdították az embereket, hogy menjenek ki a december 14-én 16 órára tervezett tüntetésre az Egyesülés térre. Miután hat forradalmárt – Vasile Vicolt, Valentin Odobescut, Ionel Săcăleanut, Ștefan Prutianut, Cassian Maria Spiridont és Aurel Ștefanache-t – letartóztattak, a volt Securitate erői intézkedéseket hoztak annak megakadályozására, hogy a polgárok összegyűljenek, így a tüntetésre nem került sor. A hat személyt 1989. december 22-én engedték szabadon.
Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök és Emil Constantinescu egykori román köztársasági elnök jelenlétében ünneplik szombaton Temesváron a Ceaușescu-diktatúrát megdöntő romániai forradalom kirobbanásának a 35. évfordulóját.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!