Jön-megy? Ha Románia nem használja fel időben az uniós pénzeket, vissza kell térítenie az összegeket
Fotó: Pixabay
Az országos helyreállítási terv (PNRR) történelmi esélyt jelent Románia számára – jelentette ki pénteken Corina Creţu. Az európai parlamenti képviselő reményét fejezte ki, hogy 2026-ig Romániának sikerül felhasználnia a helyreállítási alapból lehívott összegeket, ellenkező esetben vissza kell térítenie az Európai Bizottságnak.
2024. április 19., 18:452024. április 19., 18:45
2024. április 19., 21:002024. április 19., 21:00
Egy Facebook-bejegyzésben Corina Creţu rámutatott, az európai uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa abban állapodott meg, hogy nem terjeszti ki 2026 utánra a Next Generation EU-nak is nevezett uniós helyreállítási alap forrásainak felhasználását.
(...). A PNRR történelmi esélyt jelent Románia számára, és őszintén remélem, nem fogunk abba a helyzetbe kerülni 2026-ban, hogy nem használtuk fel a kiutalt pénzt, és vissza kell térítenünk az EB-nek” – fogalmazott az Agerpres szerint. A volt uniós biztos hangsúlyozta, Románia tavaly decemberben nyújtotta be a harmadik kifizetési kérelmét az uniós helyreállítási mechanizmus keretében, és azt mindmáig nem hagyták jóvá Brüsszelben, bár a szabályzat szerinti határidő február 15-én lejárt.
Corina Creţu szerint Románia eddig 9,4 milliárd eurót kapott meg a helyreállítási tervvel lehívható összegből, ami a rendelkezésére álló keret 32 százalékát teszi ki. A 2024-re időzített beruházások és reformok között szerepel 75 ezer osztályterem bebútorozása, 1200 elektromos iskolabusz beszerzése, 10 ezer iskolai labor felszerelése, legalább 25 állami kórház ellátása a nozokomiális fertőzések kockázatát csökkentő berendezésekkel, 25 intenzív terápiás osztály korszerűsítése. Emellett be kell fejezni a vasúti és közúti infrastruktúrát érintő beruházások 50 százalékát – sorolta a teendőket az EP-képviselő.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!