Székelyföldön sok kis- és nagyüzemet sikerült magyar állami támogatásból korszerűsíteni
Fotó: Makkay József
Négy évre szóló, hatszázmillió eurós pályázati keretet különített el a kormány a romániai élelmiszeripar korszerűsítésére. Az élelmiszer-feldolgozás terén az uniós tagállamok mögött kullogó Románia azonban ennyi pénzből nem tudja behozni hatalmas lemaradását. Az elmúlt öt esztendőben magyar állami segítséggel a három székelyföldi megyében történtek a legnagyobb élelmiszeripari beruházások.
2023. június 30., 21:302023. június 30., 21:30
2023. június 30., 21:362023. június 30., 21:36
A bukaresti mezőgazdasági minisztérium által kidolgozott, és a pénteki kormányülésen elfogadott Investalim program a romániai élelmiszeripar megerősítését célozza. A 2023-2026-os időszakra előkészített, 600 millió eurós költségvetésű program a feldolgozóüzemekbe beruházó romániai élelmiszeripari vállalatokat támogatja pályázati forrásokkal.
A kormány által hamarosan meghirdetésre kerülő pályázatokon legalább félmillió euró értékű projektekkel vehetnek részt az élelmiszeripari cégek. Az elfogadásra kerülő üzleti terv alapján a projekt lezárulta után legalább öt esztendeig a beruházásnak biztos lábakon kell állnia. Az összberuházás legalább 25 százalékát a vállalkozói önrésznek kell kitennie. Csak olyan cégek pályázhatnak, amelyeknél az elmúlt három esztendő könyvelési mérlegei legalább nullszaldósan jöttek ki, nem veszteségesek és nem tartoznak adókkal és illetékekkel az államkassza irányába.
Kenyérsütöde. A pékségek is rászorulnak a pályázati forrásokra
Fotó: Veres Nándor
A kormányprogrammal kapcsolatban a Krónika által megkérdezett Magyar Lóránd Szatmár megyei parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke elmondta: a kormánynak csupán „vérszegény” megoldásra futotta, miután az eredetileg elképzelt uniós támogatások felét sem sikerült az élelmiszeripar korszerűsítésére fordítani. „Az ágazat reális tőkeszükségletéhez képest ez nagyon kevés pénz. Az élelmiszeripar, a mezőgazdasági termékek feldolgozása terén Románia uniós sereghajtó. A megtermelt mezőgazdasági termékeket jórészt nyersanyagként exportáljuk.
– fogalmazott portálunknak Magyar Lóránd.
Az utóbbi öt esztendőben a romániai élelmiszeripar legnagyobb befektetője a magyar állam volt a Maros, Hargita és Kovászna megyében megpályázható székelyföldi gazdaságfejlesztési program keretében. Az ötven százalék önrész mellett elnyert nagy összegű beruházások keretében 500 ezer és 7,5 millió euró közötti magyar állami forráshoz lehetett hozzájutni.
Kozma Mónika, a pályázatokat lebonyolító alapítvány vezetője a Krónikának nyilatkozva korábban elmondta, valamennyi beruházás sikertörténetnek számít, minden feldolgozóüzem működik már, vagy átadás előtt áll.
A kormány konkretizálja a gazdasági hazafiasság és a termelékenység vízióját – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés első, sajtónyilvános felében.
Jó ütemben halad a székelyföldi gazdaságfejlesztési program mintegy száz nagyberuházásának a megvalósítása. A kisösszegű székelyföldi gazdapályázatok után a Pro Economica Alapítvány arra vár, hogy a partiumi gazdapályázatokat is meghirdethesse.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!