Több mint kétszáz filmet láthat a mozirajongó közönség a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon
Fotó: TIFF.ro
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján. A június 13–22. között tartandó filmfesztivál szervezői kedden ismertették a nemzetközi szemle főbb programjait, a filmes rendezvény idei kiadásának újdonságait. A közönség 53 országból láthat összesen 172 nagyjátékfilmet és 28 rövidfilmet, az idei kiadás az észt filmművészetre fókuszál.
2025. május 27., 15:092025. május 27., 15:09
2025. május 27., 15:272025. május 27., 15:27
A június 13–22. között tartandó filmfesztivál szervezői kedden ismertették a nemzetközi szemle főbb programjait, a filmes rendezvény idei kiadásának újdonságait. Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta, Tarr Béla filmjeit már több ízben vetítették a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon, a Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, forgatókönyvíró megkerülhetetlen alakja az európai filmnek,
Filmjeit nagy sikerrel mutatták be többek között Franciaországban, Olaszországban, Izraelben, Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban, A torinói ló című alkotásával 2011-ben elnyerte a Berlinálé Ezüst Medve díját. A kolozsvári filmszemlén levetítik a magyar rendező olyan ismert alkotásait, mint a Családi tűzfészek, a Werckmeister harmóniák, A londoni férfi, A torinói ló, Őszi almanach, Kárhozat.
A fesztiváligazgató az idei fesztivál filmes kínálatát ismertetve elmondta, több mint ezer film közül választották ki az idei fesztiválon látható alkotásokat,
A 24. filmszemlét a Christy című ír filmdráma nyitja a Főtéren, az ünnepélyes nyitógálán Florin Piersic színművész életműve előtt is tisztelegnek. A kolozsvári születésű művész a román színház és film egyik ikonikus alakja, aki több mint hat évtizedes pályafutása során mintegy 70 filmben és számos színpadi előadásban szerepelt. Piersic legismertebb szerepei közé tartozik Mărgelatu figurája, amely országos népszerűséget hozott számára az 1980-as években. Művészi munkásságát számos díjjal ismerték el, köztük a Románia Csillaga érdemrenddel, valamint Gopo-életműdíjjal.
Tarr Béla magyar rendező életműdíjat vehet át a 24. TIFF-en
Fotó: TIFF
Mihai Chirilov művészeti igazgató a sajtótájékoztatón elmondta, 12 film versenyez a fesztivál fődíjáért, az alkotások „leképezik a világot jelenleg uraló káoszt”. Elmondta, idén a román film napja keretében 8 nagyjátékfilmet, valamint 20 rövidfilmet láthat a közönség. Kiemelte, levetítik többek közt az Alexandru Mavrodineanu rendezte Love Hurts című alkotást is, ami egy párterápia-történet a férfiak sebezhetőségéről, de a programban helyet kapott Dávid Endre Beyond the River (A vízen túl) című filmje is,
A román filmnapon országos premierként vetítik továbbá Radu Jude Continental 25 című filmjét, mely a kincses város gondjait mutatja be a tőle megszokott szatirikus stílusban. Életműdíjat adnak át Emilia Dobrin színésznőnek és Valerian Sava filmkritikusnak.
A TIFF idei kiadásában új versenyszekció debütál Teen Spirit elnevezéssel, amely kifejezetten az ifjúsági kultúrát bemutató filmeket vonultatja fel.
A versenyben szereplő filmek a Youth Award trófeáért indulnak, amelyet egy kizárólag fiatalokból álló zsűri ítél oda. A szervezők 16 és 20 év közötti kolozsvári filmkedvelők jelentkezését várják a zsűribe. Mihai Chirilov elmondta, Európa összes nagy filmfesztiválján azt tapasztalják, hogy a közönség soraiból hiányzik a fiatal korosztály, ezért fontosnak tartottak egy olyan szekciót is létrehozni, amely a Z generációt szólítja meg. Az ebben a szekcióban vetítendő filmek között láthatja a közönség a Nicholas Ray rendezte Rebel Without a Cause (Haragban a világgal) egy 1955-ben bemutatott amerikai filmdrámát is, amely James Deannel a főszerepben mára a fiatalok lázadásának ikonikus mozgóképes szimbólumává vált.
Mihai Chirilov művézeti vezető (balra) és Tudur Giurgiu fesztiváligazgató sajtótájékoztatón ismertette a szemle kínálatát
Fotó: Deák Szidónia
A TIFF idei kiadásának újdonsága továbbá a Tomorow is a Fear szekció, amely disztópiákat, a jövő bizonytalanságát tematizáló filmeket mutat be. A szekció olyan alkotásokat gyűjt össze, amelyek a mesterséges intelligencia uralta jelen kihívásaira reflektálnak. A szekcióban bemutatott filmek között szerepelnek dokumentumfilmek és fikciós alkotások egyaránt, amelyek különböző nézőpontokból közelítik meg a témát.
Újságírói kérdésre Mihai Chirilov és Tudor Giurgiu arról is beszélt, hogy mennyire van helye a mobiltelefonos alkotásoknak a filmfesztiválokon, a mesterséges intelligenciával készült filmek hogyan hatnak a filmes szakmára. A szervezők elmondták, véleményük szerint a klasszikus filmes formákat sem a mobiltelefon, sem a mesterséges intelligencia nem tudja helyettesíteni, a témáról mesterkurzust is tartanak a fesztivál keretében.
A korábbi évek kiadásaihoz hasonlóan idén is a filmfesztivál ideje alatt a vetítések egy része „kiköltözik” a városból, idén a tordai sóbánya melletti ISSA Resortban szerveznek szabadtéri vetítéseket. Az érdeklődők június 19-én láthatják többek között Luis Ortega argentin rendező Kill the Jockey című alkotását, melyet a dél-amerikai ország nevezett az Oscar-díjra, a vetítést lovas bemutató is színesíti.
A filmfesztivál egyik rendhagyó programja az Amadeus Live című élő zenés vetítés a BT Arénában június 22-én. Milos Forman Wolfgang Amadeus Mozart életéről készült filmjét a kolozsvári román opera zenekara és a világszerte ismert bukaresti Madrigal kamarakórus kíséri Ernst van Tiel holland karmester vezényletével.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
1 hozzászólás