Fotó: Pinti Attila
Teljesen fölöslegesnek bizonyult a lakott területekre bejáró medvék áthelyezése a román környezetvédelmi miniszter szerint, aki úgy véli, hogy a „problémás”, kukázó nagyvadak esetében az egyetlen járható út az elaltatás.
2023. november 30., 08:002023. november 30., 08:00
2023. november 30., 13:422023. november 30., 13:42
Mircea Fechet a Prima Tv-nek adott interjúban rámutatott, hogy ma már léteznek törvényes eszközök, amelyek lehetővé teszik a településeken garázdálkodó ragadozókkal szembeni hatósági fellépést. Szerinte három évvel a román kormánynak a beavatkozást szabályozó sürgősségi rendeletének az elfogadását követően le lehet vonni a megfelelő következtetéseket.
„A polgármesterek, szakemberek által elmondottak alapján egy problémás medve problémás marad, visszaesővé válik, és további gondokat okoz a környéken. Éppen ezért úgy vélem, hogy ezeknek a példányoknak az áthelyezése nem jelent mást, mint hogy egyik közösségből a másikba költöztetjük a problémát, függetlenül attól, hogy a megye más vidékére vagy a hegy túloldalára szállítjuk el a medvét” – állapította meg a tárcavezető.
Fotó: Veres Nándor
A környezetvédelmi miniszter ismertetése szerint arra utasította munkatársait, olyan értelemben módosítsák a sürgősségi kormányrendeletet, hogy azokat a medvéket, amelyek egy bizonyos időintervallumon belül újabb és újabb károkat okoznak a településen, akkor altassák el őket. „Tudom, hogy ez kemény intézkedés, ám ha a medvepopuláció kezeléséről, a kilövésükről vagy elaltatásukról beszélünk, akkor a problémás egyedekkel kell kezdeni” – húzta alá Fechet.
Megkérdezték a zöldtárca vezetőjétől, mi a véleménye a parlament napirendjén szereplő, a beavatkozási kvóták megemelését célzó törvénytervezetről. „Legyen szó 500 vagy 700 példány kilövéséről, véleményem szerint mindenképpen a problémás, az útszéli, kolduló, kukázó medvékkel kell kezdenünk, de mindenekelőtt azokkal, amelyek háztáji gazdaságokra támadnak” – jelentette ki a Prima Tv-ben Mircea Fechet.
Elfogadta a bukaresti szenátus hétfőn az RMDSZ által kezdeményezett törvénytervezetet, amely a medvevadászatot újraengedélyezve megelőzési és beavatkozási kvótákat ír elő a romániai állományra – közölte az alakulat sajtószolgálata.
A bukaresti szenátus november elején elfogadta az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezetet, amely a medvevadászatot újraengedélyezve megelőzési és beavatkozási kvótákat ír elő az állományra. A Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter által benyújtott jogszabálytervezet ismét lehetővé tenné a vadászatot: 426 medve kilövését megelőzési, 55-ét beavatkozási céllal engedélyezi. Az előterjesztést – amely az azonnali beavatkozásról szóló sürgősségi kormányrendeletet és a vadászati törvényt egészíti ki – még a képviselőháznak is jóvá kell hagynia.
Romániában 2016-ben tiltották be a medvevadászatot, jelenleg csak beavatkozási céllal lehet kilőni a védett ragadozót, akkor, ha emberéletet veszélyeztet. A szaktárca által korábban ismertetett felmérés szerint az országban 7500 és 8100 között lehet a vadon élő barnamedvék száma. A vadásztársaságok jelentései szerint az állatok egyre gyakrabban tűnnek fel olyan térségekben is, amelyek nem számítanak optimális élőhelyüknek. Mint arról beszámoltunk, a közelmúltban több kalotaszegi településen, a többi között a Kolozsvártól 15 kilométerre található Méra utcáin is láttak medvét, ugyanakkor Tordaszentlászló környékén háziállatokat pusztított el a ragadozó.
Újabb régiókat vesz birtokba a túlszaporodott medveállomány Erdélyben, kalotaszegi falvak környékén is láttak már ragadozót. Magyarfenes egyik állattartó gazdája a Krónikának elmondta, a környezetvédelmi hatóság nem hajlandó megtéríteni a vadkárt.
Románia délkeleti része, Moldva egyes régiói és a Fekete-tenger teljes romániai partvidéke a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik Európában a GPS-zavarás szempontjából, ami napi szinten érinti a kereskedelmi repülőgépek navigációs rendszereit.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2 hozzászólás