Átvilágítják őket. Gázából Romániába érkező román állampolgárok és családtagjaik Marcel Ciolacu kormányfő társaságában
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Jelenleg nincs miért a terrorveszély növekedésétől tartani Romániában – ez a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes szervek hivatalos álláspontja az Izrael és a Hamász közötti háború kapcsán. A SRI-t ellenőrző parlamenti bizottság a napokban hallgatta meg a hírszerzést az ügyben, ennek nyomán vonták le a következtetést. A bizottság RMDSZ-es tagja, Csoma Botond a Krónikának szintén arról beszélt: a jelenlegi helyzet ismeretében kevésbé valószínű, hogy valamilyen terrortámadástól kelljen tartani, mindazonáltal azt nem lehet százszázalékosan kizárni, hogy valaki egyénileg radikalizálódva kövessen el valamilyen terrorakciót. Egy felmérés közben azt jelzi: az emberek igenis félnek a terrorveszély növekedésétől.
2023. november 09., 18:522023. november 09., 18:52
2023. november 09., 19:002023. november 09., 19:00
Bár a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes hatóságok igyekeznek megnyugtatni az embereket, hogy az Izrael által a Hamász terrorszervezet ellen az október 7-i merényletek után indított háború nyomán nincs terrorveszély Romániában, egy felmérésből az derül ki, hogy a polgárok jelentős része komolyan aggódik a biztonsági helyzet romlása miatt. Ioan Chirteş, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tevékenységét ellenőrző bukaresti parlamenti bizottság elnöke arról beszélt:
A testület kedden hallgatta meg a SRI vezetőit az Izrael által a Hamász terrorszervezet által elkövetett október 7-i merényletek nyomán előállt helyzet kapcsán. A szenátor elmondta,
„És természetesen megfigyelik azokat a helyeket is, ahol sok palesztin, diák vagy egyéb palesztin közösség tartózkodik” – mondta Ioan Chirteș a România Politică című műsorban. Szerinte a SRI és a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) között jó az együttműködés a regionális válság kezelésében. „Ma nincs terrorfenyegetettség Románia területén” – tette hozzá.
A PNL szenátora rámutatott, hogy Romániában több ezer, mintegy nyolcezer palesztin van, akik főleg diákok.
– mondta Ioan Chirteș, hozzátéve, hogy „erre az egész társadalomnak reagálnia kell”.
A SRI ellenőrző bizottságának elnöke megjegyezte, hogy Angliában a tömegközlekedési eszközökön azt kérik, hogy ha egy gyanúsítottat észlelnek, hívjon fel egy bizonyos telefonszámot. Mint arról beszámoltunk, a SRI átvilágítja mindazokat a román állampolgárokat, illetve családtagjaikat, akiket a Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben indított izraeli hadjárat elől Romániába menekítettek.
Mindezek kapcsán a Krónika megkereste Csoma Botondot, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjét, aki maga is tagja a SRI-t ellenőrző parlamenti bizottságnak.
„Ennek van egy objektív oka: a muzulmán lakosság aránya sokkal kisebb Romániában és Kelet-Európában, mint mondjuk a kontinensünk nyugati felében. Összesen 60 ezer muzulmánról tudnak a statisztikák szerint, amiből mintegy 40 ezer a hagyományos közösségekhez tartozik, tehát török és tatár, a különbség pedig későbbi bevándorlás eredménye. Ezekben a közegekben nem észlelhető radikalizmus, jól integrált közösségekről beszélünk, tehát ilyen értelemben én is egyetértek ezzel az értékeléssel. Sőt a vallási vezetőkre sem jellemző a radikalizmus vagy a szélsőségesség” – hangsúlyozta Csoma Botond.
Felvetésünkre, hogy mi a helyzet az itt tanuló vagy üzleti okokból hosszabb ideig itt tartózkodó muzulmánokkal, a képviselő kifejtette, nagyon sokan vannak azok, akik már román állampolgárok.
– mutatott rá Csoma
Kérdésünkre, hogy a Gázából most hazatérő román állampolgárok vagy családtagjaik nem jelenthetnek-e kiemeltebb biztonsági kockázatot, a képviselő rámutatott: a SRI átvilágítja őket, de esetükben sem valószínű, hogy növelnék a terrorkockázatot.
Mindeközben egy, az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés csütörtökön ismertetett adatai szerint a megkérdezettek 66,1 százaléka nagyon vagy meglehetősen aggódik az Izrael és a Hamász közötti háború esetleges romániai hatásai miatt, míg 31,9 százalékot csak kevéssé aggaszt a téma.
A leginkább a nők, a 60 év fölöttiek, az alacsony végzettségűek, az inaktívak és az alacsony jövedelmű városiak aggódnak, míg a fiatal férfiak, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a bukarestiek és a magas jövedelműek azok, akik nem tartanak a helyzet romlásától.
19,9 százalék az üzemanyagok árának növekedésétől, 14,8 százalék pedig a menekültek számának növekedésétől tart. Arra a kérdésre, hogy az Ukrajna és Oroszország vagy az Izrael és a Hamász közötti háború miatt aggódnak jobban, 49 százalék azt válaszolta: az ukrajnai háború következményeitől tart inkább, 29 százalék az izraeli konfliktus lehetséges következményei miatt aggódik, míg 15,9 százalékot miondkét konfliktus lehetséges romániai folyományai aggasztanak.
A felmérés október 23. és november 2. között készült 1100 fő reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
Megérkezett szerdán este a Bukarest közeli Otopeni repülőterére a Gázai övezetből kimenekített román állampolgárok egy részét az országba szállító gép, amelynek fedélzetén tartózkodott Marcel Ciolacu miniszterelnök is.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!