Nemcsak felnőtteket, hanem több ezer kiskorút is beszervezett kollaboránsai közé a román kommunista titkosszolgálat az 1980-as években
Fotó: CNSAS/Facebook
Szép számmal szervezett be kiskorúakat, iskolás kamaszokat is a hírhedt kommunista titkosrendőrség, a Szekuritáté 1980 és 1989 között, hogy besúgókká váljanak a Ceauşescu-korszak végén.
2025. június 04., 16:222025. június 04., 16:22
2025. június 04., 17:012025. június 04., 17:01
Amint a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácsnak (CNSAS) szerdán a közösségi oldalon megjelent összegzésében szerepel, az információs hálózat dinamikája a diákokra is kiterjedt a Ceauşescu-korszak végén, 1980 és 1989 között. A CNSAS elemzésében rámutat: az „új ember” megteremtése lényeges volt a román kommunista diktatúra titkosszolgálatának elképzelése szerint. A propaganda egyik fontos témája a gyermekek és a kamaszok számára elképzelt „csodálatos körülmények” megteremtése, az ifjak az ország „fényes jövőjét” jelképezték.
A 10. osztályos diáklány „Popescu Isabela” fedőnéven jelentett a kommunista titkosszolgálatnak
Fotó: CNSAS/Facebook
Ez az „új ember” készen kellett álljon arra, hogy besúgja „ellenforradalmi” tevékenységekkel gyanúsított családtagjait és barátait, a híres szovjet „hősgyerek”, Pavlik Morozov példáját követve.
A totalitárius rendszer elveinek gyakorlatba ültetése során a román titkosszolgálat bebizonyította, nem riad vissza attól, hogy kiskorúakat toborozzon kollaboránsnak. A CNSAS összeállított egy statisztikát a rendelkezésére álló elektronikus nyilvántartások alapján. Az adatbázisokban szereplő információk azonban sem teljesek, sem pontosak. Mint a CNSAS szakemberei magyarázzák, meg kell jegyezni, hogy számos esetben a volt titkosszolgálat statisztikái hiányosak. Emellett gyakran előfordult, hogy
Ennek ellenére a rendelkezésre álló adatok alapján képet lehet alkotni a jelenségről. A CNSAS elemzése azokra a bejegyzésekre összpontosított, amelyek „diák” foglalkozást jelöltek, és csak azokat a személyeket vették figyelembe, akik 1962-ben vagy azután születtek, vagyis akik 1980 elején legfeljebb 18 évesek voltak. 6121 olyan személyt azonosítottak, akik „diákként” működtek együtt a Szekuritátéval. A diákok többségét a titkosszolgálat különböző munkakörökben toborozta, amelyek közül a következőket emelte ki a CNSAS:
A diákokat bevonó egyéb munkaterületek a következők voltak: kémelhárítás (például rádióamatőrök, bélyeggyűjtők stb.), terrorizmusellenes tevékenység, útlevelek, biztonság és őrség. Ezenkívül a adatbázisokban még körülbelül 600 bejegyzés található olyan diákokról, akiknek a munkaterülete nem került megjelölésre.
a „kollaboránsok” kategóriába körülbelül 230 fő tartozik, majd az informátorok, a találkozóhelyek házigazdái (6 fő) és mások, akiknek a státusza nem meghatározott.
A Securitate egykori Temes megyei parancsnokhelyettese, a Tőkés László elleni 1989-es politikai rendőrségi akció irányítója, Radu Tinu is beült szombaton a forradalmi évfordulós konferencia termébe.
Érdekes a titkosszolgálat által toborzott, forrásként használt diákok megoszlása a toborzó egységek között. Mivel az elektronikus nyilvántartásban szereplő információk nem teljesek, a különböző egységek által 1980 és 1989 között toborzott diákok számát fenntartásokkal közli a CNSAS. Így a legtöbbet a katonai hírszerzés toborozta (körülbelül 450 diák), valamint a Galac (körülbelül 400), Vrancea (több mint 300) és Szeben (körülbelül 300) megyei felügyelőségek. Az azonosított adatok szerint a legkevesebbet Teleorman (39), Krassó-Szörény (10), Hunyad (2) megyében toborozták.
Valószínűtlenül magas számú toborzásról számolnak be a bukaresti szolgálatnál, amely a rendelkezésre álló adatok szerint a megadott időszakban csak körülbelül 100 diákot toborzott.
Lehetséges, hogy folytatták az együttműködést, de az információk frissítésével megbízottak nem töltötték ki a nyilvántartásokat. Ahol vannak erre vonatkozó adatok, a hatóságok által a kapcsolat megszüntetésére hivatkozott okok közül a leggyakoribbak a következők voltak: információhiány (kb. 380), a Román Kommunista Párt tagjává váltak (kb. 150 fő), munkahelyet váltottak, valamint néhány esetben haláleset, leleplezés stb.
A dokumentumban szereplő fiatal 15 éves volt, amikor beszervezték
Fotó: CNSAS/Facebook
Meg kell még említeni, hogy a román kommunista titkosszolgálat nem riadt vissza a 16 év alatti gyermekek toborzásától és felhasználásától sem. A CNSAS csak néhány példát hoz fel e gyakorlat illusztrálására:
Hat büntetőeljárást indított a rendőrség és a csendőrség a Bukarestben és az A1-es autópályán lezajlott vasárnapi tüntetések nyomán.
Keményen bírálta Paul Stănescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára a kormány által elfogadott megszorító csomagokat, és úgy vélte: a PSD-nek fontolóra kell vennie a kormányból való kilépést, miután koalíciós partnerei állandóan bűnbaknak kiáltják ki.
A román hadsereg légtérfigyelő rendszere hétfő hajnali 3 óra körül több kisebb légi célpontot jelzett az ukrán légtérben, a román határtól északra, Máramaros és Suceava megye közelében – tájékoztatott hétfőn a védelmi minisztérium.
Több tucatnyi bíró, köztük néhány nyugdíjas, akik jelentős különnyugdíjat kapnak, továbbra is az igazságügyi minisztérium szolgálati lakásaiban lakik Bukarest belvárosában nevetséges összegű, havi 60 és 197 lej közötti bérleti díjért.
Vörös hőségriadó alatt fog állni kedden a főváros, valamint Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași és Ilfov megye – tájékoztatott hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A medvék jelentette problémát úgy kell megoldani, hogy megóvjuk az emberéleteket – jelentette ki Diana Buzoianu, a környezetvédelmi tárca vezetője.
Lezuhant egy kisrepülőgép vasárnap este a Duna-deltában, a Tulcea megyei Gura Portiţei közelében, Jurilovca község mellett.
A fasiszta propaganda tiltásáról szóló törvény mellett Nicușor Dan államfő az alkotmánybíróságon támadta meg a parlament által elfogadott törvényt is, amelynek célja az álpapok és -szerzetesek büntetése – közölte a<a href="https://www.g4media.ro/exclusiv-presedintele-nicusor-dan-a-atacat-la-ccr-o-lege-care-sanctioneaza-persoanele-care-se-dau-drept
Idén májusban 1 305 361 közalkalmazottat tartottak nyilván Romániában, 873-mal kevesebbet, mint az előző hónapban – derül ki a pénzügyminisztérium honlapján közzétett adatokból.
Egy jó hadseregnek tartalékosokkal kiegészülő hivatásos katonákból kell állnia, mint minden NATO-tagállamban – jelentette ki vasárnap Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
szóljon hozzá!