Román állampolgársággal is rendelkező menekültek a Romániába tartó gépen
Fotó: Gov.ro
Megérkezett szerdán este a Bukarest közeli Otopeni repülőterére a Gázai övezetből kimenekített román állampolgárok egy részét az országba szállító gép, amelynek fedélzetén tartózkodott Marcel Ciolacu miniszterelnök is.
2023. november 08., 23:142023. november 08., 23:14
2023. november 08., 23:542023. november 08., 23:54
A román kormányfő Luminiţa Odobescu külügyminiszter társaságában még Kairóban találkozott a román állampolgársággal is rendelkező menekültekkel, akik a keddi nap folyamán hagyták el a háború sújtotta Gázai övezetet a rafahi határátkelőn keresztül. Ciolacu a Tarom gépének bukaresti landolását követően újságíróknak elmondta, hogy eddig 129 román állampolgárt sikerült evakuálni Gázából; a többiek ugyancsak szerdán éjjel érkeznek Bukarestbe.
„Egyértelmű jelét adtuk annak, hogy a román állam egyetlen románt sem hagy hátra” – jelentette ki az Otopeni-i repülőtéren Ciolacu. Ismertetése szerint az evakuált román állampolgárok között vannak a Moldovai Köztársaságból elszármazottak is.
Marcel Ciolacu miniszterelnök Romániába menekített palesztin családdal pózol
Fotó: Gov.ro
A miniszterelnök megköszönte Izraelnek, Egyiptomnak, Katarnak és az Egyesült Államoknak az akcióban való közreműködését. Ciolacu hozzátette, a kormány következő ülésén rendeletet hozhat a Romániába szállítottaknak nyújtandó támogatásokról, sokan közülük ugyanis már nem rendelkeznek hozzátartozókkal az országban. Luminița Odobescu megerősítette, hogy szerda este további 51 román állampolgár kapott engedélyt arra, hogy családtagjaival együtt elhagyják Gázát és belépjenek Egyiptom területére. Hozzátette: amióta megkezdődtek az evakuálások, Gázában tartózkodó újabb kettős állampolgárok kérték, hogy Romániába utazhassanak, így a bukaresti hatóságokhoz befutott segélykérések száma már meghaladta a 300-at.
A Gázából kimenekítetteket egyébként orvosi vizsgálatnak vetik alá, pszichológusi szaktanácsadásban részesülnek, ugyanakkor át kell esniük a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szűrőjén is. Ioan Chirteș, a román parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának elnöke szerdán elmondta, a SRI valamennyi, a Gázai övezetből Romániába szállított kettős állampolgárt „biztonsági” interjúnak veti alá. „Cél a terrorista elemeknek az országba való beszivárgásának megakadályozása” – nyilatkozta a parlamenti képviselő. Ismertetése szerint a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság kedden meghalgatta a SRI vezetőit az izraeli háborúval kapcsolatban felmerülő biztonsági kockázatokról.
Fotó: Gov.ro
A liberális (PNL) politikus szerint konfliktus vagy háború okozta migráció során olyanok is beszivároghatnak az országba, akik nem viseltetnek barátsággal a román állammal szemben. Romániában egyébként becslések szerint mintegy 8000 palesztin él, többségük egyetemi hallgató az ország szinte valamennyi nagy egyetemi városában. Chirteș szerint a világ valamennyi hírszerzéséhez hasonlóan a román titkosszolgálatokat is aggodalommal tölti el, miként reagál a külföldön élő palesztin fiatal, ha adott esetben olyan hírt kap otthonról, hogy lebombázták a családját a Gázai övezetben.
„Még ha nem is rendelkezik olyan előélettel, hogy terroristává válhat, az ilyen személy hirtelen radikalizálódhat. Vannak dolgok, amiket nem láthatunk előre” – fogalmazott a bukaresti parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának vezetője.
El kellett halasztani annak az 51 román állampolgárnak és családtagjaiknak az evakuálását, akik engedélyt kaptak az izraeli és egyiptomi hatóságoktól a Gázai övezet elhagyására.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!