Fotó: Gov.ro
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök támogatná azt az elképzelést, hogy kormányzati vetésforgó helyett inkább előrehozott parlamenti választásokat rendezzenek ősszel Romániában, a 2024-es választási év ugyanis szerinte másképp a „stagnálás” éve lesz.
2023. március 22., 12:152023. március 22., 12:15
2023. március 22., 12:402023. március 22., 12:40
A kormányfőhelyettes erről a TVR Info kedd esti műsorában beszélt.
Mivel jövőre önkormányzati, európai parlamenti és elnökválasztást is tartanak, a négyféle választás az egész év politikai agendáját meghatározza és – Kelemen Hunor tapasztalata szerint – főleg a központi közigazgatás megbénul, „mindenki várja, mi lesz”.
Az RMDSZ elnöke elismerte, hogy a rendszerváltás óta eltelt 33 évben még egyetlen romániai kormányválságban sem sikerült előrehozott választásokat kikényszeríteni, de úgy vélte:
Kelemen Hunor az MTI szerint leszögezte: nem támogatna (a nagykoalíciós partnerek között színlelt) „műbalhét”, a választások előrehozatalát nyíltan vállalva, alkotmányos módon is el lehet érni, mivel az ország érdeke azt kívánja, hogy a 2024-es választási évre már stabil többségre támaszkodó, legitim, működőképes kormánya legyen Romániának.
Megerősítette Marcel Ciolacu, a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke, hogy ő lesz a párt miniszterelnök-jelöltje a május végén esedékes csere során.
A televíziós interjúban rámutatott: a PSD és PNL közötti megállapodás a miniszterelnök, valamint a pénzügy- az igazságügy-, a közlekedésügyi, az európai beruházások minisztere, illetve a kormányfőtitkár és a kancelláriavezető lecserélését írja elő.
„Ennyit ír elő a megállapodás. Nem utal sem az RMDSZ-re, sem minisztériumokra pluszban vagy mínuszban, nem ír elő semmi mást. Ha ezt a megállapodást tiszteletben tartják, akkor a dolog nagyon egyszerű: négy-öt nap, maximum egy hét alatt le lehet bonyolítani a rotációt” – idézte a kormányfőhelyettest az Agerpres.
Fokozódhat a konfliktus az RMDSZ-t is soraiban tudó bukaresti kormánykoalíció két román pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
Arra a kérdésre, hogy jómaga változtatna-e valamit a megállapodáson, Kelemen Hunor nemmel válaszolt. „Ez a köztük levő megállapodás. Ha ők még szeretnének valamit módosítani rajta, az lehetséges, mert nem a Szentírás, de én nem akarok beleszólni, semmi szükségét nem látom, hogy beleszóljak, mert ez a PNL és a PSD közötti egyezség. Nekik kell tiszteletben tartaniuk, amit 2021-ben papírra vetettek” – fogalmazott.
„Fontos országos programokat, stratégiákat indítottunk el, bepótoltunk sok éves lemaradásokat, ebből a szempontból nincs semmi kifogásolnivalóm, vagy semmi lényeges. Árnyalatokról lehet beszélni, mert sokszor én is szeretném, ha a decentralizáció vagy egy reform sokkal gyorsabban haladna, de ezek nem mélyreható dolgok” – mondta a miniszterelnök-helyettes.
Őszre halaszthatják egyes bukaresti sajtóorgánumok szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti miniszterelnök-cserét, ha az ukrajnai helyzet tovább bonyolódik.
A miniszterelnök kijelölése valóban az államfő kizárólagos jogköre, de ezen a döntésen múlik, hogy a PSD hozzájárul-e a továbbiakban is a kormányzati stabilitás biztosításához” – írta csütörtökön a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu PSD-elnök.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!