Fotó: Gov.ro
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök támogatná azt az elképzelést, hogy kormányzati vetésforgó helyett inkább előrehozott parlamenti választásokat rendezzenek ősszel Romániában, a 2024-es választási év ugyanis szerinte másképp a „stagnálás” éve lesz.
2023. március 22., 12:152023. március 22., 12:15
2023. március 22., 12:402023. március 22., 12:40
A kormányfőhelyettes erről a TVR Info kedd esti műsorában beszélt.
Mivel jövőre önkormányzati, európai parlamenti és elnökválasztást is tartanak, a négyféle választás az egész év politikai agendáját meghatározza és – Kelemen Hunor tapasztalata szerint – főleg a központi közigazgatás megbénul, „mindenki várja, mi lesz”.
Az RMDSZ elnöke elismerte, hogy a rendszerváltás óta eltelt 33 évben még egyetlen romániai kormányválságban sem sikerült előrehozott választásokat kikényszeríteni, de úgy vélte:
Kelemen Hunor az MTI szerint leszögezte: nem támogatna (a nagykoalíciós partnerek között színlelt) „műbalhét”, a választások előrehozatalát nyíltan vállalva, alkotmányos módon is el lehet érni, mivel az ország érdeke azt kívánja, hogy a 2024-es választási évre már stabil többségre támaszkodó, legitim, működőképes kormánya legyen Romániának.
Megerősítette Marcel Ciolacu, a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke, hogy ő lesz a párt miniszterelnök-jelöltje a május végén esedékes csere során.
A televíziós interjúban rámutatott: a PSD és PNL közötti megállapodás a miniszterelnök, valamint a pénzügy- az igazságügy-, a közlekedésügyi, az európai beruházások minisztere, illetve a kormányfőtitkár és a kancelláriavezető lecserélését írja elő.
„Ennyit ír elő a megállapodás. Nem utal sem az RMDSZ-re, sem minisztériumokra pluszban vagy mínuszban, nem ír elő semmi mást. Ha ezt a megállapodást tiszteletben tartják, akkor a dolog nagyon egyszerű: négy-öt nap, maximum egy hét alatt le lehet bonyolítani a rotációt” – idézte a kormányfőhelyettest az Agerpres.
Fokozódhat a konfliktus az RMDSZ-t is soraiban tudó bukaresti kormánykoalíció két román pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
Arra a kérdésre, hogy jómaga változtatna-e valamit a megállapodáson, Kelemen Hunor nemmel válaszolt. „Ez a köztük levő megállapodás. Ha ők még szeretnének valamit módosítani rajta, az lehetséges, mert nem a Szentírás, de én nem akarok beleszólni, semmi szükségét nem látom, hogy beleszóljak, mert ez a PNL és a PSD közötti egyezség. Nekik kell tiszteletben tartaniuk, amit 2021-ben papírra vetettek” – fogalmazott.
„Fontos országos programokat, stratégiákat indítottunk el, bepótoltunk sok éves lemaradásokat, ebből a szempontból nincs semmi kifogásolnivalóm, vagy semmi lényeges. Árnyalatokról lehet beszélni, mert sokszor én is szeretném, ha a decentralizáció vagy egy reform sokkal gyorsabban haladna, de ezek nem mélyreható dolgok” – mondta a miniszterelnök-helyettes.
Őszre halaszthatják egyes bukaresti sajtóorgánumok szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti miniszterelnök-cserét, ha az ukrajnai helyzet tovább bonyolódik.
A miniszterelnök kijelölése valóban az államfő kizárólagos jogköre, de ezen a döntésen múlik, hogy a PSD hozzájárul-e a továbbiakban is a kormányzati stabilitás biztosításához” – írta csütörtökön a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu PSD-elnök.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!