Fotó: Videófelvétel
Megerősítette Marcel Ciolacu, a kormány legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke, hogy ő lesz a párt miniszterelnök-jelöltje a PSD és a tisztséget jelenleg birtokló Nemzeti Liberális Párt (PNL) közötti, május végén esedékes csere során.
2023. március 07., 11:102023. március 07., 11:10
A politikus hétfőn este a România TV-nek nyilatkozva elmondta, a párt egyértelműen őt javasolta a miniszterelnöki tisztségre.
„Jelenleg a PSD-n belül az az egyértelmű döntés van érvényben, hogy engem jelölnek miniszterelnöknek. A rotáció előtt még egyszer eljövök a kollégáim elé és újra szavazunk. Nem hiszem, hogy az elnök úr ne tudott volna erről a PSD, PNL és az RMDSZ között létrejött politikai megállapodásról. Az alkotmány szerint Klaus Iohannis államfő nevezi ki a miniszterelnököt a többség javaslatára. Ez a többség” – mondta Marcel Ciolacu.
A PSD elnöke arra utalt, hogy néhány hete Iohannis arra a kérdésre, felkéri-e Ciolacut kormányalakításra, azt felelte: a koalíció majd előáll egy javaslattal, ő pedig a kellő időben majd dönt a kormányfő személyéről.
„Nem kell attól tartani, hogy Nicolae Ciucă úr nem mond le. Teljesen egyetértek a miniszterelnök úrral abban, hogy ezt nem mennybemenetel napján kell megtenni. (…) Meglesz a rotáció, a miniszterelnök a megbeszélt időpontban lemond. Rögzítettük a lépéseket, és mindent előkészítettünk” – mondta a PSD vezetője.
Marcel Ciolacu kijelentette, hogy a PSD-nek megvan a kormányprogramja, és a rotáció botrány nélkül megtörténik.
Mint ismeretes, a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért közös kormányzása 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át.
Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez.
Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Ugyanakkor már az is felmerült, hogy a liberálisok – az ukrajnai háború jelentette biztonsági kockázatra hivatkozva – őszre halasztanák a miniszterelnök-cserét. A PSD ezt határozottan elutasította.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!