Páva Adorján
2020. március 23., 08:58
2020. március 23., 08:58
Nagyjából másfél percbe telt, míg összeszámoltam: igen, a Föld valamennyi, emberek által lakott kontinense képviselteti magát az otthonomban. Pedig egyáltalán nem vagyok világutazó típus, ahogy mániákus gyűjtögető sem. Mégis, csupán a hűtőszekrényem „kilő” három idegen földrészt: az ajtó külsejére ajándékba kapott tunéziai skarabeus mágnes és Los Angeles-i látkép tapad, belül pedig dél-koreai csípős szósz hüledezik. És ha csak a konyhánál maradunk: banán, kávé dél-amerikai, a kamrában pedig üres ausztráliai borosüveg várja, hogy bezúzza a dicső romániai szelektív hulladékgyűjtés.
Ha már itt tartunk: egyszerűen felfoghatatlan, hogyan vehetek meg 10 lejért kifejezetten jó minőségű palackozott bort, amely ráadásul a kenguruk földjéről, tizenegynéhány ezer kilométerről származik.
Mint ahogy például számomra az is talány, miként történhet meg, hogy számos akciónak köszönhetően időnként olcsóbban juthatok repülőjegyhez Európa másik felébe, mint amennyibe egy autó- vagy vonatút kerül a Partiumból a Székelyföldre. Na de hát ugyebár erre mondják, hogy kicsi a világ. Kisebb, mint valaha. Az emberi civilizáció csomagolta össze. Egyrészt, hogy jöjjünk-menjünk, megismerhessük, felfedezhessük egymást. Másrészt, hogy könnyebben kihasználhassuk, függővé tehessük, uraljuk a gyengébbet. Egyre több szál összefogása, a lánc lerövidítése a cél, hogy minél több jusson a legnagyobbaknak minél gyorsabban. A kicsik pedig beállnak a táncba – kényszerből, vagy pedig a kis haszonnal is bőven megelégedve. Ugyebár erre mondják azt, hogy globalizáció.
Na most ebbe a kegyetlen, embertelen galacsinosításba köpött bele jókorát valami. Nem az atombombagomb-simogatók, nem az őrült diktátorok, még a terroristák sem, nem a hackerek, adathalászok, influencerek: hanem a természet. Lett egy vírus, amelynek a felszínéből kiállnak valamiféle fehérjetüskék, és mit ad Isten: utóbbiak alkotóelemei „molekuláris konzervnyitóként” vígan feltörik az emberi gazdasejteket, behatolnak, és… a többit tudjuk.
Először, amikor már nyilvánvalóvá vált, hogy nagy a baj Kínában, azt hittük, mi is jól megszívjuk: drágább lesz minden. Most azonban már világszerte ott tartunk, hogy a neten keressük a legjobb kenyérsütő recepteket. És még nekünk, közép-kelet-európaiaknak áll feljebb, mert mi még láttunk olyat, hogy a nagyanyánk sütötte a kemencében – igaz, mi sem tanultuk meg, hogyan kell, de nagyon finom volt, az tuti. Toljuk a melót otthonról, a gyerek egyfolytában a telón, tableten lóg, és biza nem a digitális tanrend ragadta magával. Nagy a lelkiismeret-furdalás, mert tudjuk, hogy nem kéne, de mégis, másképp hogy?! Még jó, hogy a YouTube meg a Netflix globálisan csökkenti a videóminőséget meg a bitrátát, és akkor talán továbbra is zavartalanul úszkálhatunk mi is az internetes álhír- és infószivárogtató tengerben. Zavartalanul, ha vécés szörfözés közben nem az utolsó papírtekercs utolsó két kockájának látványa rángat vissza a való világba.
A jelenlegi, legtöbbünk által soha nem tapasztalt kollektív válság, félelem, veszélyérzet rávilágít arra, mennyire kiszolgáltatottak vagyunk a mai világrendszernek, amely nem rólunk szól, hanem minden másról, ami szánt szándékkal, erőszakosan éppen magunkról tereli el a figyelmünket gyakorlatilag születésünktől fogva. Ezekben a nehéz pillanatokban érdemes körülnézni: hol is a helyünk? Javallott számvetést tartani: mennyi meghatározó emberi kapcsolatot hanyagoltunk el a minden energiánkat és szabadidőnket felemésztő pénzhajhászás közben a fogyasztói társadalom közbutításnak örvendő, jeles tagjaiként. Ajánlott visszaemlékezni: mikor is hívtam fel utoljára Anyát, a Nagyit? Nem volt túl régen? És nem hülyeség elgondolkodni azon, hogy most tényleg, mi a fontosabb minduntalan sodródó, hatalom- és népszerűségvadász kormányéknál: a fizetés-, nyugdíj- és segélyemeléssel serkentett fogyasztás, ezáltal pedig a külföldiáru-behozatal nyakló nélküli növelése, vagy a hazai termelés megerősítése, hosszú távon kifizetődő és biztonságot adó beruházások megvalósítása?
A hatóságok által most érthető módon meghozott és meghozandó korlátozó óvintézkedések óhatatlanul egyfajta szellemi-lelki elszigetelődést is eredményeznek mindannyiunkban. A valahol természetes pánik eredményeként tátongó üres polcok bámulása helyett inkább magunkba nézzünk, és eddig ismeretlen, rideg antarktiszi magányunkban kezdjük el a belső újjáépítést. És akkor az utolsó kontinens is kipipálva.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!