2011. április 22., 10:142011. április 22., 10:14
A Pece-parti Párizsban 1955, a román társulat létrehozása óta csupán tagozatként működik a magyar társulat és a román trupp az állami színház keretében, de ha a bihari prefektuson múlik, ez az áldatlan állapot az idők végezetéig fennmarad. Hiszen ahogy először közigazgatási bíróságon támadta meg a Szigligeti Színház létrehozásáról szóló megyei közgyűlési határozatot, most ugyanígy tett az ezt követően Magyar Színház néven létrehozott intézmény esetében is.
A szikár morál rajongói esetleg értékelhetik, hogy a prefektus legalább következetes, az ügy azonban ennél egy kicsivel többről szól. Az önálló magyar színház létrehozásának ötletétől ugyanis a városban élő románok egy része hirtelen a multi- és egyben a szinglikulturalizmus bajnokává lépett elő. Elkezdték fennhangon jajveszékelve siratni a nagyváradi színházat, amelyet most politikai okok miatt gaz és galád egyének meg kívánnak gyilkolni. Hiába magyarázták a gyertyás-gyászolós tüntetést szervező kultúraféltőknek, hogy nem kell félniük, sőt ha annyira szeretik a színházat, a továbbiakban egy helyett rögtön kettő is lesz belőle a városban (mert a magyarral párhuzamosan természetesen az önálló román teátrum is létrejönne). A siránkozás folytatódott, mert hirtelen az etnikai szegregáció miatt is elkezdtek vadul aggódni.
Hogy miért nem tartják jó ötletnek, ha egy állami színháznak nevezett konglomerátum helyett egy saját pénzügyekkel és irányítással rendelkező önálló magyar és egy önálló román színház jön létre, arra természetesen azóta sincs érv, a baj az, hogy a magyarok magyar színházat akarnak, ami mégis milyen dolog már abban a városban, amely évszázadokon át volt a magyar kultúra egyik fellegvára. A magyar színház létrehozásán ügyködő illetékeseknek most talán új trükkökkel kellene próbálkozniuk. Hogy ne akadjanak fenn a kormányhivatal vezetőjének magyarügyekben igencsak magas ingerküszöbén, kerülni kellene az olyan megnevezéseket, amelyekben magyar személyiségek neve, illetve egyáltalán a „magyar” szó szerepel, sőt elővigyázatosságból az sem árt, ha például még a repertoárba sem vesznek fel magyar darabokat. Esetleg el kellene gondolkodni azon, hogy magyar nyelvű előadásokat se játsszanak, sőt magyar színészeket se alkalmazzanak. Igaz, ez esetben eltűnne a városból a magyar színház. Viszont a kőszívű prefektus ettől bizonyára megenyhülne. Hiszen a jelek szerint pontosan ezt szeretné elérni.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!