Kiss Judit

Kiss Judit

Szeméthegyek, szélmalomharcok

2020. február 19., 07:51

2020. február 19., 07:51

Ahogy közeleg a kikelet, és az ember egyre inkább kezd a szabadba vágyódni, mintha észrevehetőbbé válna a tavaszra váró természetet elözönlő szemét. Pedig a hazai út- és erdőszélek, mezők, folyók és folyópartok sajnos télvíz idején, ősszel, nyáron is ugyanazt a képet mutatják: soha el nem bomló műanyag hulladékok garmadája tarkállik úton-útfélen. És felmérhetetlen, hogy az idő múlásával kevesebb-e a természeti képbe alaposan belerondító hulladék mennyisége.

Bár minden évszakban számos településen megszervezik a közös szemétgyűjtést, önkénteseket toborzó akciók keretében kesztyűvel, szemeteszsákkal indulnak sokan takarítani, mit ad isten, a következő évszakban bizony kezdhetik elölről. Az is beláthatatlan, mennyi a kézzelfogható eredménye annak, hogy a hatóságok, a civilek, a környezetvédők az utóbbi időszakban gyakorta és intenzíven küzdenek azért, hogy minél kevesebben hagyjanak maguk után hulladékot. A sok jó szándékú biztatás, a közösségi oldalakon, a sajtóban sűrűn megjelenő, fotókkal illusztrált elrettentő példák, a takarítási akciókra való toborzások azonban úgy tűnik, még mindig nem bizonyulnak elégségesnek ahhoz, hogy számottevően kevesebb műanyag, üveg, fém, használt ruha, építkezési törmelék kerüljön az árokszélre és a folyópartra.

Most újabb tavaszi kampány indult, mozgósítják a lakosságot, térképen jelenítik meg, aktualizálják a bepiszkított utak helyzetét, figyelemfelhívó online hadjáratot indítanak a szemetelés és szemetelők ellen. Dicséretesek ezek a kezdeményezések, azonban tágabb perspektívából nézve pusztán önmagukban szélmalomharcnak bizonyulhatnak. Ha a realitás talaján maradunk, kézenfekvő: az egyik módja annak, hogy valóban kevesebben szemeteljenek, nyilvánvalóan a borsos bírságok kiszabása lenne. Hiszen ha azoknak, akik most lazán eldobálják a hulladékot, nem kell mélyen a pénztárcájukba nyúlniuk, akkor száz év múlva is ugyanolyan mennyiségű szemetet kell majd összeszedegetniük az önkénteseknek az erdőszélről. A másik fontos tényező a nevelés kérdése: ha az emberpalánta nem tanulja meg otthon, és az iskolában sem esik sok szó arról, hogy a környezet tisztán tartásának, védelmének, a felelős, avagy felelőtlen fogyasztásnak mi a hozadéka, akkor vajmi kevés fog változni e tekintetben.

Jól tudjuk, az uniós rendelkezéseknek megfelelően tavaly nyártól új hulladékkezelési politika lépett érvénybe: papíron és hivatalosan a szemétszállító vállalatok a lebomló hulladékot, a karton-, műanyag-, üveg- és fémhulladékot is szelektíven viszik el. Már ha az állampolgár külön gyűjti, ha a vállalatok valóban teszik a dolgukat, ha minden megy, mint a karikacsapás. Románia azonban sajnos nem az az ország, ami könnyedén és rugalmasan felzárkózik az effajta elvárásokhoz. Bár döntéshozói nyilatkozatok szintjén a szelektív szemétgyűjtés és a hulladékhasznosítás országosan prioritást élvez, egyelőre Románia szemetének mindössze 14 százalékát sikerül reciklálni. Valószínűleg a fennmaradó 86 százalékba tartoznak az útszélen virító, tonnában mérhető szemétmennyiségek is.

Mindazonáltal nem árt, ha minél többen csatlakoznak a takarítási akciókhoz, virtuálisan kampányolnak, vagy kesztyűvel, szemeteszsákkal nekilátnak a munkának. Az sem árt, ha minél többen fektetnek energiát abba, hogy az ifjú nemzedék számára már ne legyen természetes, hogy teleszemeteli a természetet. Még akkor sem, ha legalább ilyen fontos, döntéshozói, politikai szinten, az uniós elvárásoktól függő kötelezettség szempontjából hogyan kezeli az ország ezt a kérdést.

A hétköznapi ember nem láthat és nem is szólhat bele abba, hogy mi zajlik magasabb szinteken. Azt azonban maga is befolyásolhatja, hogy szűkebb környezetében mennyi hulladék tarkállik a mezőn és folyóparton kikelet közeledtével, forró nyárban vagy télvíz idején.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.