2011. március 24., 09:572011. március 24., 09:57
Hogy miért éppen egy ókori kalandos bolyongással, hányattatással akarták társítani a tripoli diktátor elleni akciót, legyen az ő bajuk, a hat napja tartó háború viszont máris kezd hasonlítani egy hányattatáshoz, ennek azonban egyelőre nem Moammer Kadhafi a szenvedő alanya. Diadalittas bejelentésükkel ellentétben a nemzetközi erők közel sem érték el céljukat, azaz a líbiai ezredes sarokba szorítását, hiszen Kadhafi hadserege tegnap is kíméletlenül lövette a felkelők bázisának számító nagyvárosokat. Ezzel gyakorlatilag patthelyzet alakult ki az észak-afrikai országban, ahol nagyon sokáig elhúzódhat a katonai konfliktus, amelynek során fennáll a veszélye, hogy Kadhafit sem sikerül kiiktatni, de naponta nőni fog a polgári áldozatok száma is.
Annál is inkább, mivel a véreskezű diktátor ellenzékének katonai ütőereje egy gerillasereg szintjét sem éri el, eközben viszont a nyugati szövetségesek nem is reménykedhetnek abban, hogy szárazföldi erőket vessenek be Líbiában, hiszen egy erre vonatkozó újabb ENSZ-határozatot számos nagyhatalom – például Oroszország és Kína – biztosan megvétózná, az Arab Liga ellenkezéséről nem is beszélve. Úgy tűnik tehát, hogy a franciák és a britek magukra maradnak, az amerikaiaknak ugyanis úgy hiányzik egy újabb Irak vagy Afganisztán, mint kecskének a kés. Kinek áll tehát érdekében a líbiai beavatkozás erőltetése?
Vitán felül annak a Nicolas Sarkozynek, aki belpolitikai okokból – lásd népszerűségének csökkenése –, no meg hazájának az észak-afrikai térségre gyakorolt hagyományos befolyása miatt gyakorlatilag kierőszakolta a katonai fellépést, noha korábban még erőteljesen kiállt a diktátorok mellett. A francia államfőnek produkálnia kellett valamit, hát megtette, és ebben alaposan közrejátszottak a gazdasági számítások is: a líbiai kalandozás kiváló alkalom a Rafale francia harci gép bemutatására, amelyből Párizsnak még egyetlen példányt sem sikerült eladni külföldre. Csakhogy az rendkívül sovány vigasz a szabadságra áhítozó líbiai nép számára, ha önjelölt felszabadítójuk amolyan vadászgép-reklámként, újkori kalandozásként fogja fel azt, amit jobb helyeken egy forradalom hathatós támogatásának szokás nevezni.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!