Balogh Levente

Balogh Levente

Román csendőrség díjat az UEFA-nak!

2019. augusztus 09., 10:08

2019. augusztus 09., 10:08

Elöljáróban leszögezném: ha rajtam múlna, és ezt az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) szabályai lehetővé tennék, sem a Honvédet, sem a Craiovát nem engedtem volna tovább az Európa Liga selejtezőjének harmadik körébe.

A két csapat ugyanis sem a kétszer 90 perces, egyaránt 0-0-ás eredménnyel végződő oda-visszavágón, sem a 30 perces hosszabbításban nem vagy alig mutatott értékelhető teljesítményt, így igazából egyikük sem érdemli meg, hogy tovább vitézkedjen a nemzetközi porondon.

Csakhogy ami a hosszabbítás végén történt, illetve ahogy ezt az UEFA kezelte, az már nem csupán az európai kontinensre, hanem világra szóló botrány. Mint ismeretes, a craiovaiak egyik albán játékosa nekitámadt a magyar Batiknak, amiből lökdösődés kerekedett, amelyhez egyre többen csatlakoztak. Mivel mindez a craiovai kemény mag előtt történt, előbb hanggránát robbant a játékvezető mellett, majd egy öngyújtóval is megdobták. A mérkőzés fél óráig állt, ez alatt a bírót ápolták, majd le is cserélték. A mérkőzést ennek ellenére nem fújták le, a Craiova pedig 11-esekkel továbbjutott.

A Honvéd óvott, óvását azonban elutasították. Pedig már el sem kellett volna jutni odáig, hogy egyáltalán óvásról legyen szó. Az indok ugyanis, amely miatt nem fújták le a mérkőzést, és nem ítélték 3-0-ra a Honvéd javára, ahogy az ilyen esetekben szokás, az volt, hogy a csendőrség képviselője közölte: amennyiben véget vetnek a meccsnek, nem tudják garantálni a biztonságot, mert félő, hogy a mintegy húszezer fanatikus Craiova-szurkoló tombolni kezd.

Ízlelgessük ezt az indoklást, amely olyannyira jellemző a romániai közállapotokra: egy állami intézmény képviselője lazán közli, hogy ő és kollégái képtelenek ellátni a feladatukat. Az ügyet még súlyosabbá teszi, hogy fegyveres rendvédelmi szervről van szó. Előfordulhat, hogy a demagógia határát súroljuk, ha megemlítjük: tavaly augusztusban nem voltak ennyire félénkek a csendőrök, amikor a kormányellenes tüntetőket kellett szétverni Bukarestben. De az összehasonlítás akkor is magától értetődő.

Igaz, idén egyszer már számot adott „tehetetlenségéről” a csendőrség, amikor az úzvölgyi osztrák–magyar katonatemetőt, illetve az azt békésen, imádkozva körbeálló magyarokat kellett volna megvédenie az odaszállított román csőcseléktől: miközben néhány csendőr ímmel-ámmal megpróbálta feltartóztatni őket, majd feladva a reménytelen küzdelmet, félreállt, társaik érdeklődve figyelték az összecsapást. (Azóta is kíváncsiak vagyunk, mit tettek volna, ha a magyarok felülnek a provokációnak, és szembeszállnak az agresszív román csürhével. Akkor lehet, hogy ők is beavatkoznak, hogy „megvédjék” a „békés megemlékezésre” érkezett románokat a magyar „futballultráktól” – hogy az incidenst utólag a magyar fél nyakába varr­ni akaró román illetékesek hazugságorgiájának néhány kulcsszavát idézzük).

Hab a tortán, hogy úgy látszik, a bukaresti tüntetők elleni támadásban és az úzvölgyi akció koordinálásában elévülhetetlen érdemeket szerző csendőrparancsnok, Sebastian Cucoș az illetékesek szerint olyan kiemelkedő szakmai tudású, nélkülözhetetlen ember, hogy most a bukaresti csendőrség élére nevezték ki.

De vissza az UEFA viselt dolgaihoz. Amely annak ellenére sújtotta csak pénzbírsággal és három meccses stadionbezárással a Craiovát, hogy annak szurkolói folyamatosan gyalázták a magyarokat – az összeolvasva a Trianon feliratot kiadó egyenpólók és a magyarok halálát kívánatosnak nevező rigmusok magukért beszélnek –, és huliganizmusuk miatt fél órára meg kellett szakítani a mérkőzést.
Az európai futballfórum tanult illetékesei azzal érveltek, hogy a történtek nem befolyásolták a mérkőzés végeredményét, ami körülbelül azzal egyenértékű, mintha valaki azt mondaná: az, hogy a mohácsi csatában lemészárolták a magyar hadsereg jelentős részét, nem befolyásolta az ütközet végkimenetelét. Hiszen közhely, de attól még igaz: egy meccs a lefújásig tart, és minden, ami a pályán addig történik, igenis hatással van a végkifejletére.

Persze lehet, hogy az UEFA már egy másik, újabb iskolát képvisel, amelynek értelmében a labdarúgásba a lehető legnagyobb mértékben be kell vonni a közönséget is, például úgy, hogy a pályán tartózkodó játékvezetők és játékosok testi épségének veszélyeztetésével tegyék izgalmasabbá ezt az amúgy néha tömény unalomba fulladó sportágat.

Meg kell hagyni: az UEFA megérdemelné a román csendőrség díjat. Ködösítésben, a felelősség hárításban, a szakmaiság semmibe vételében ugyanis sikeresen lesüllyedt a szintjére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.