Makkay József

Makkay József

Népharag és létbizonytalanság

2020. május 18., 08:27

2020. május 18., 08:27

A hatóságok alighogy lazítottak a kijárási tilalmon – egyre több országban tessék-lássék módon újraindul az élet –, szinte mindenhol felcsapott a népharag. A tüntetők a koronavírus-járvány súlyos gazdasági következményeire hívják fel a figyelmet. A kormányoknak sokan azt róják fel, hogy minden intézkedésüket az orvosok félelmeire alapozzák, közben nincsenek tekintettel a gazdaság szabadesésére, ami beláthatatlan következményekkel járhat nemcsak az aktív lakosság megélhetésére nézve, hanem az idősebb korosztályokra is, hiszen előbb-utóbb nyugdíjakra sem lesz pénz.

Ne menjünk bele a számtalan összeesküvés-elméletbe, illetve az orvostársadalom egy kisebb része által megfogalmazott kemény kritikákba, amelyek alapjából kérdőjelezik meg az elmúlt időszak teljes bezártságával járó vesztegzár hatékonyságát. Vegyük inkább szemügyre, hogy mit hagy hátra a világgazdaságban az elmúlt bő két hónapos kényszerleállás.

A világsajtó elsősorban a turizmus és vendéglátóipar, valamint a légi közlekedés csődjéről beszél. Ezeknek az ágazatoknak a tőkeerős vállalatait is annyira megviselte a hirtelen leállás, hogyha holnaptól minden visszatérne a rendes kerékvágásba – azaz a hétköznapokat a tavalyi szinten tudnák újrakezdeni – , akkor is nehezen lehetne behozni a hatalmas kiesést. Ezzel szemben továbbra is létbizonytalanság ural mindent. A legjobban megviselt gazdasági ágazatok újrakezdéséhez remény sincs arra, hogy idény nyártól életünk úgy alakuljon, mint a tavalyi szabadságolások idején.

A globalizáció uralta világ számtalan utópiájának – például egy kiskeresetű ember is kiugorhat fapados repülőjáraton egy nyugat-európai városba hétvégi sörözésre – egyelőre tehát vége szakad. De ennél jóval nagyobb baj, hogy a globális vírusterjedés következményeként a nemzetközi kitettség egész iparágakat ránthat csődbe. Az úgymond korlátlanul rendelkezésre álló olcsó kínai munkaerő és a gazdag nyugat-európai meg észak-amerikai nagyvállalatok mérhetetlen profitéhsége olyan átrendeződést hozott a világgazdaságban, amelynek kockázatairól mostanában kezd valós képet alkotni a megvezetett tömeg.

A kínai gazdaság leállásával leállt a világ is. Annak újraindulásával pedig arról szóltak a hírek, hogy a politikusok mindenhol csodaként várták a Kínából landoló repülőgépeket szájmaszkokkal és lélegeztető gépekkel. A mai abszurd helyzet szerint ha Kína valamit nem gyárt le olcsón, akkor az el sem készülhet. Olyan világméretű kiszolgáltatottság ez, amihez éppen egy Kínából induló – és a kommunista hatóságok lételeméből fakadón az elején hónapokig elhazudott – világjárvány kirobbanása kellett, hogy ráébressze a legnagyobb államokat is, gazdaságuk sürgős újratervezésre szorul. Az új irányzat elkötelezett híve, Donald Trump ezt amerikai államelnöki programjaként határozta meg.

De nemcsak a világszerte felelőtlenül kiszervezett és Kínába telepített európai és észak-amerikai ipar kálváriája érhető most tetten, hanem az európai élelmiszer-termelés politikájának kiúttalansága is. Brüsszel először az orosz–ukrajnai konfliktus oldalvizein lőtte lábon magát, amikor politikai hepciáskodásból termelőit kiszorította Oroszország piacairól, most pedig a kínaiak jóakaratától függ, hogy hatalmas eladatlan készleteiből tud-e valamennyit értékesíteni a távol-keleti országban? Közben az európai uniós élelmiszer-termelők egymás belső piacait és gazdáit küldik padlóra dömpingáron szétterített termékeikkel.

A régi szólásmondás szerint a baj nem jár egyedül. Válsághelyzetben láncreakciók indulnak el, a dominóelv alapján pedig egyik bedöntheti a másikat. Volt már erre példa a világtörténelemben. Ami már most látható: nem csupán a turizmus, a vendéglátóipar és a közlekedés került súlyos helyzetbe, hanem egy csomó más ágazat is megsínyli a zavaros időket. Akinek nincs tartaléka – legyen az ország, cég vagy egyszerű ember – igen nehéz helyzetbe kerülhet, mert a mai világban egy dolog biztos: a bizonytalanság.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.