Makkay József

Makkay József

Népharag és létbizonytalanság

2020. május 18., 08:27

2020. május 18., 08:27

A hatóságok alighogy lazítottak a kijárási tilalmon – egyre több országban tessék-lássék módon újraindul az élet –, szinte mindenhol felcsapott a népharag. A tüntetők a koronavírus-járvány súlyos gazdasági következményeire hívják fel a figyelmet. A kormányoknak sokan azt róják fel, hogy minden intézkedésüket az orvosok félelmeire alapozzák, közben nincsenek tekintettel a gazdaság szabadesésére, ami beláthatatlan következményekkel járhat nemcsak az aktív lakosság megélhetésére nézve, hanem az idősebb korosztályokra is, hiszen előbb-utóbb nyugdíjakra sem lesz pénz.

Ne menjünk bele a számtalan összeesküvés-elméletbe, illetve az orvostársadalom egy kisebb része által megfogalmazott kemény kritikákba, amelyek alapjából kérdőjelezik meg az elmúlt időszak teljes bezártságával járó vesztegzár hatékonyságát. Vegyük inkább szemügyre, hogy mit hagy hátra a világgazdaságban az elmúlt bő két hónapos kényszerleállás.

A világsajtó elsősorban a turizmus és vendéglátóipar, valamint a légi közlekedés csődjéről beszél. Ezeknek az ágazatoknak a tőkeerős vállalatait is annyira megviselte a hirtelen leállás, hogyha holnaptól minden visszatérne a rendes kerékvágásba – azaz a hétköznapokat a tavalyi szinten tudnák újrakezdeni – , akkor is nehezen lehetne behozni a hatalmas kiesést. Ezzel szemben továbbra is létbizonytalanság ural mindent. A legjobban megviselt gazdasági ágazatok újrakezdéséhez remény sincs arra, hogy idény nyártól életünk úgy alakuljon, mint a tavalyi szabadságolások idején.

A globalizáció uralta világ számtalan utópiájának – például egy kiskeresetű ember is kiugorhat fapados repülőjáraton egy nyugat-európai városba hétvégi sörözésre – egyelőre tehát vége szakad. De ennél jóval nagyobb baj, hogy a globális vírusterjedés következményeként a nemzetközi kitettség egész iparágakat ránthat csődbe. Az úgymond korlátlanul rendelkezésre álló olcsó kínai munkaerő és a gazdag nyugat-európai meg észak-amerikai nagyvállalatok mérhetetlen profitéhsége olyan átrendeződést hozott a világgazdaságban, amelynek kockázatairól mostanában kezd valós képet alkotni a megvezetett tömeg.

A kínai gazdaság leállásával leállt a világ is. Annak újraindulásával pedig arról szóltak a hírek, hogy a politikusok mindenhol csodaként várták a Kínából landoló repülőgépeket szájmaszkokkal és lélegeztető gépekkel. A mai abszurd helyzet szerint ha Kína valamit nem gyárt le olcsón, akkor az el sem készülhet. Olyan világméretű kiszolgáltatottság ez, amihez éppen egy Kínából induló – és a kommunista hatóságok lételeméből fakadón az elején hónapokig elhazudott – világjárvány kirobbanása kellett, hogy ráébressze a legnagyobb államokat is, gazdaságuk sürgős újratervezésre szorul. Az új irányzat elkötelezett híve, Donald Trump ezt amerikai államelnöki programjaként határozta meg.

De nemcsak a világszerte felelőtlenül kiszervezett és Kínába telepített európai és észak-amerikai ipar kálváriája érhető most tetten, hanem az európai élelmiszer-termelés politikájának kiúttalansága is. Brüsszel először az orosz–ukrajnai konfliktus oldalvizein lőtte lábon magát, amikor politikai hepciáskodásból termelőit kiszorította Oroszország piacairól, most pedig a kínaiak jóakaratától függ, hogy hatalmas eladatlan készleteiből tud-e valamennyit értékesíteni a távol-keleti országban? Közben az európai uniós élelmiszer-termelők egymás belső piacait és gazdáit küldik padlóra dömpingáron szétterített termékeikkel.

A régi szólásmondás szerint a baj nem jár egyedül. Válsághelyzetben láncreakciók indulnak el, a dominóelv alapján pedig egyik bedöntheti a másikat. Volt már erre példa a világtörténelemben. Ami már most látható: nem csupán a turizmus, a vendéglátóipar és a közlekedés került súlyos helyzetbe, hanem egy csomó más ágazat is megsínyli a zavaros időket. Akinek nincs tartaléka – legyen az ország, cég vagy egyszerű ember – igen nehéz helyzetbe kerülhet, mert a mai világban egy dolog biztos: a bizonytalanság.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.