Makkay József
2021. szeptember 20., 07:512021. szeptember 20., 08:00
2021. szeptember 20., 07:512021. szeptember 20., 08:00
Pártkongresszusok évadját éljük. A kormánypártok őszi kongresszusidényét az RMDSZ nyitotta meg.
A soron következőt a Nemzeti Liberális Párt (PNL), majd a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység, Szolidaritás Pártja (PLUS) által tavaly bejegyzett pártszövetség, az USR–PLUS követi. A kormányzó román pártok tisztújító küldöttgyűlése a román belpolitikát meghatározó élet-halál harcnak ígérkezik, az RMDSZ-kongresszus viszont békés találkozóként ért véget.
A szövetség országos fórumai hosszú idő óta mellőzik az éles vitákat. Még akkor is, ha tisztújító fórummá válnak. A vezetőségváltásnak már nincs tétje, hiszen eleve nem kerülhet a pulpitus közelébe olyan elnökjelölt, aki radikálisan változtatna a mai RMDSZ-politikán. Az utolsó, izgalmakkal teli kongresszusra 1999 májusában került sor Csíkszeredában, ahol kemény viták alakultak ki az RMDSZ-en belüli két tábor között. Markó Béla akkor 274 szavazattal győzött, kihívója, a belső ellenzék ismert politikusa, Kincses Előd pedig 157 szavazattal veszített. Ez volt az utolsó olyan kongresszus, ahol a jelöltek közötti érdemi viták, és a mellettük való lobbizás valódi színt adott az erdélyi magyar politikai fórumnak. Azóta az elnöki posztra egyetlen jelölt van, vagy „súlytalan” kihívókat bíznak meg ezzel a feladattal.
Az idei, marosszentgyörgyi kongresszus nem tisztújításról szólt, azt viszont jelezte, hogy a román kormánypárti és ellenzéki pártvezérek számára mekkora tétje van a mérleg nyelveként működő RMDSZ-politikusok kormányzati szerepvállalásának. Nem csak a PNL újrázásra készülő pártelnöke, Ludovic Orban és kihívója, az éppen miniszterelnökként fungáló Florin Cîțu udvarolták körül a Kelemen Hunor vezette erdélyi magyar pártot, hanem a legnagyobb ellenzéki erő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu is a romániai közvélemény tudomására hozta, hogy továbbra is számít az RMDSZ-re.
Nincs azzal gond, ha a román politikusok rájönnek arra, hogy az erdélyi magyarság nem ellenség, hanem partner az ország építésében, és a magyar politikusok megbízható együttműködést jelentenek a kormányzásban. A baj abból adódik, hogy a román politika önös érdeke diktálja ezt a simogatós-hízelgős stílust, ami felejtőssé válik, amint változik a szelek járása, és súlyánál fogva az RMDSZ többé nem kell. De még a mostani körülmények között is vajon mennyire hihető Ludovic Orban vagy Marcel Ciolacu gesztusa az RMDSZ irányába, amikor számos megnyilvánulásukban nekirontanak a budapesti kormánynak, illetve az erdélyi magyaroknak?
Tegyük fel, hogy a Nemzeti Liberális Párt kényszerűségből ugyan, de komolyan gondolja az RMDSZ-szel történő kormányzást. A marosszentgyörgyi kongresszuson elfogadott, Szívügyünk a család! címet viselő cselekvési tervben tömören benne van mindaz, amit az RMDSZ kormányzati tényezőként szeretne megvalósítani. A program hangsúlyos színárnyalata a családvédelmi csomag, amellyel a román politikusoknak már évtizedekkel korábban foglalkozniuk kellett volna, hogy az országot ne érje demográfiai katasztrófa. Ha sikerül újraépíteni a hárompárti kormánykoalíciót, elképzelhető, hogy az RMDSZ meg tudja győzni partnereit arról, hogy a magyarországi családvédelmi modellre emlékeztető csomag nélkülözhetetlen Románia számára.
Ez nyilván nekünk, erdélyi magyaroknak is életbe vágóan fontos. De vajon mi lesz a többi adóssággal – az újonnan csokorba szedett RMDSZ-programban is említett autonómiával, a kisebbségi törvénnyel, a leállt restitúció folytatásával, a „békésebben” hangzó decentralizációval, a gyakran megsértett kisebbségi jogok orvoslásával stb. –, amelyek évtizedek óta újra és újra bekerülnek az RMDSZ-kongresszusok határozataiba, hogy más-más körítésben szerepeljenek a megvalósításra váró örökzöld tervek között?
Jó volna megtudni, hogy az éppen hatalmon levő nemzeti liberálisok vagy a hatalomra készülő szociáldemokraták mit gondolnak ezekről a magyar elvárásokról. Nagy valószínűséggel azonban erre mindannyian ismerjük a választ.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
2 hozzászólás