Washington nem támogatja, hogy Ukrajna amerikai fegyverekkel támadja Oroszországot, de újabb 50 milliárd dollárral támogatná

Korlátoznák. Washington nem támogatja, hogy az Oroszország területét elérni képes fegyvereit oroszországi célpontok ellen is bevessék •  Fotó: Lockheed Martin

Korlátoznák. Washington nem támogatja, hogy az Oroszország területét elérni képes fegyvereit oroszországi célpontok ellen is bevessék

Fotó: Lockheed Martin

Washington segíteni akar Ukrajnának megvédeni magát, de nem támogatja az amerikai gyártmányú fegyverekkel orosz területre irányuló csapásokat – mondta Bridget Brink amerikai nagykövet egy újságírókkal tartott találkozón pénteken a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió (RFE/RL) szerint.

Hírösszefoglaló

2024. május 04., 09:012024. május 04., 09:01

Arra a kérdésre, hogy Ukrajna hogyan nyerheti meg a háborút, ha az Egyesült Államok korlátozza az Oroszországon belüli csapásokat, Brink azt mondta, hogy ez az álláspont a teljes körű invázió kezdete óta változatlan.

„Az első része annak, hogy segítünk Ukrajnának megvédeni magát, a mi és partnereink fegyvereinek szállítása, hogy támogassuk az önök bátor hőseinek erőfeszítéseit a frontvonalon, hogy visszaadják a területeit” – mondta a nagykövet.

Idézet
A kezdetektől fogva az volt az álláspontunk, hogy nem tesszük lehetővé és nem bátorítjuk fegyvereink használatát Oroszországban, Ukrajna területén kívül”

– tette hozzá.

Ukrajna egyes szövetségesei a lett külügyminiszter, Baiba Braze szerint úgy küldtek fegyvereket Kijevnek, hogy nem korlátozzák az Oroszországon belüli csapásokat.

A felvetés apropója, hogy David Cameron brit külügyminiszter kijelentette: Ukrajnának joga van a London által biztosított fegyvereket Oroszországon belüli célpontok támadására használni, és Kijevtől függ, hogy ezt megteszi-e.

Ukrajna folyamatosan nagyobb hatótávolságú fegyvereket kér nyugati szövetségeseitől, de a partnerek haboztak olyan fegyvereket szállítani, amelyekkel potenciálisan orosz területen belüli csapást lehetne mérni.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem fogja a külföldi partnerek által szállított fegyvereket az ország határain kívüli célpontok elleni támadásra használni. Ezek a korlátozások nem vonatkoznak a hazai gyártású fegyverekre, amelyek közül néhány a jelentések szerint képes mélyen Oroszország területén csapást mérni.

Az orosz olajipar ellen a közelmúltban végrehajtott csapássorozat bírálatokat váltott ki az amerikai tisztviselők részéről, akik világossá tették, hogy Washington nem támogatja, hogy Ukrajna olajfinomítókat céloz meg, arra hivatkozva, hogy ez veszélyeztetheti a globális energiapiacot.

Közös javaslatot fogadnak el a svájci békecsúcson, ezt adják át Moszkvának
A svájci globális békecsúcs résztvevői közös tárgyalási álláspontot fognak megfogalmazni a háború befejezéséről, és azt eljuttatják Oroszországnak – közölte Szerhij Nyikiforov ukrán elnöki szóvivő pénteken a Deutsche Welle szerint.
Az ukrajnai békecsúcsot június 15-16-án tartják a Luzerni-tó feletti Burgenstock nevű üdülőhelyen, a tárgyalásokra 160 nemzeti delegációt hívnak meg.
Oroszországot, a folyamatban lévő háború agresszorát „ebben a szakaszban” nem hívják meg a tárgyalásokra – közölte a svájci kormány.
„Ukrajna és Svájc békecsúcsot szervez, ahol a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát tiszteletben tartó országoknak közös tárgyalási álláspontot kell kidolgozniuk, és azt Oroszország elé terjeszteniük” – mondta Nyikiforov.
Kijelentése azután hangzott el, hogy Vadim Szkibickij, az ukrán katonai hírszerzés helyettes vezetője az Economistnak adott interjújában kijelentette, hogy szerinte Ukrajna a harctéren egyedül nem tud megnyerni egy háborút, és hogy „az ilyen háborúk csak szerződésekkel érhetnek véget”.
A közelgő csúcstalálkozón Ukrajna békeformulájának bizonyos pontjairól több álláspontot is elfogadhatnak, többek között a sugárbiztonságról, a fogolycseréről, a hajózás szabadságáról és az élelmiszerbiztonságról – mondta Nyikiforov az Ukrajinszka Pravdának.
„Ez lesz az első lépés az igazságos béke felé” – mondta.
A békecsúcs alapelveit egy sor nemzetközi találkozón dolgozták ki, és Ukrajna 10 pontos békeformulája köré összpontosították.
A formula előirányozza az összes orosz csapat kivonását Ukrajna területéről, Ukrajna területi integritásának helyreállítását, az összes hadifogoly és deportált szabadon bocsátását, az ukrajnai környzeterombolás megakadályozását és a háborús bűnök felelőseinek megbüntetését.

Eközben a Bloomberg pénteki értesülése szerint az Egyesült Államok tárgyalásokat kezdeményezett a legfejlettebb gazdaságú országokat tömörítő G7-csoporton belül egy akár 50 milliárd dolláros katonai segélycsomag kidolgozásáról Ukrajnának. A lehetséges csomagot a jelentések szerint a befagyasztott orosz vagyonelemek felhalmozott kamataiból származó nyereségből finanszíroznák.

A nyugati országok és Kijev más partnerei mintegy 300 milliárd dollárnyi orosz vagyont zároltak válaszul Ukrajna teljes körű lerohanására, ebből mintegy 5 milliárd dollárt az Egyesült Államokban tartanak.

A befagyasztott orosz vagyon, amelyet túlnyomórészt az Európai Unióban tartanak, évente mintegy 5 milliárd euró nyereséget termel, és lehetővé tenné a visszafizetést, amint a nyugati szövetségesek további segélyezési forrásokat biztosítanak a javasolt csomaghoz.

„Ideális esetben azt szeretnénk, ha ebben az egész G7 részt venne, és nem csak az Egyesült Államok tenné ezt egyedül” – mondta Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter a Bloombergnek, hozzátéve, hogy a tervről a G7-tagok „tárgyalnak”.

Az ügyet jól ismerő források szerint az Egyesült Államok arra törekszik, hogy a júniusi olaszországi G7-találkozóra megállapodásra jusson a tervről, bár a források szerint hónapokig is eltarthat, amíg a megállapodás megszületik.

Washington már régóta egyike azoknak a szövetségeseknek, akik azt szorgalmazzák, hogy az orosz pénzeket közvetlenül Kijevbe irányítsák.

Az európai országok viszont tétovábbak voltak, mert gazdasági és jogi buktatóktól tartottak. Az EU ehelyett egy egyoldalú terven dolgozik, hogy a befagyasztott eszközökből származó nyereséget az Ukrajnának nyújtott védelmi támogatás finanszírozására fordítsa.

A Bloomberg szerint az Egyesült Államok által kidolgozott terv – ha megállapodás születik – felváltaná a kizárólag az EU által benyújtott javaslatot.

Moszkva közölte, hogy csökkentheti a diplomáciai kapcsolatok szintjét az Egyesült Államokkal, ha Washington lefoglalja az orosz vagyont.

A két ország viszonya eközben már amúgy is jelentősen megromlott a teljes körű invázió kezdete óta.

A lőszer- és légvédelmi hiányosságok, valamint a várható nyári orosz offenzíva közepette Ukrajna további segélyfinanszírozást és fegyvereket sürgetett a nyugati szövetségesektől. A múlt hónap végén az Egyesült Államok jóváhagyott egy 61 milliárd dolláros segélycsomagot, bár Ukrajna még mindig fegyverhiánnyal küzd, mivel a segélyek lassan kezdenek megérkezni a következő hetekben és hónapokban.

Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken a nyugat-ukrajnai Hmelnickij városában kadétok előtt tartott beszédében arra figyelmeztetett: új szakasz következik a háborúban, miután az oroszok az offenzíva fokozására készülnek, az ukrán erőknek pedig meg kell akadályozniuk, hogy a megszállók elérjék céljaikat.

Orosz védelmi miniszter: Idén több mint 111 ezer embert veszített az ukrán hadsereg
Több mint 111 ezer embert és a 21 ezer haditechnikai eszközt veszített az ukrán hadsereg az év eleje óta – jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter egy pénteki parancsnoki telekonferencián.
A miniszter szerint az Egyesült Államok és szövetségesei megkövetelik Ukrajnától, hogy mindenáron tartóztassa fel az orosz offenzívát, aminek következtében Kijev emberveszteségei áprilisban elérték a napi ezer katonát.
Beszámolója szerint az orosz fegyveres erők folytatják az ukrán erődítményrendszer feltörését a harci érintkezési vonal teljes hosszában, az ukránok pedig egyes szakaszokon megpróbálják megvetni a lábukat, de kénytelenek az állásaikat feladni és visszavonulni.
Sojgu közölte, hogy idén 547 négyzetkilométernyi terület került orosz ellenőrzés alá, és az elmúlt két hét során az orosz erők „felszabadították” Novobahmutivka, Szemenivka és Berdicsi települést a donyecki régióban.
Rámutatott, hogy a „kijevi rezsim” a tartalékok feltöltése érdekében szigorította a mozgósítást, „erőszakkal küldi a vágóhídra” a „harcolni nem akaró” ukránokat, hogy „megszolgálja” a további pénzügyi és katonai segítséget „nyugati gazdáitól”.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a moszkvai Poklonnaja Gorán (a Főhajtás Hegyén) lévő katonai emlékközpontban május 1-jén kiállítás nyílt zsákmányolt fegyverekből és hadfelszerelésből. Azt mondta, hogy az ott közszemére kitett amerikai Abrams és Bradley, német Leopard és Marder, valamint más páncélozott járműveket és harci eszközöket már az első napon több mint 83 ezer ember nézte meg.
A náci Németország felett aratott győzelem 79. évfordulójára kitérve elmondta, hogy ebből az alkalomból a 7 hős városban és 18 olyan településen fognak katonai parádét tartani, amelyek katonai körzetközpontok, illetve ahol flotta- vagy általános hadseregparancsnokság működik. Közölte, hogy a díszszemléken összesen mintegy 150 ezer ember, valamint 2500 fegyver és haditechnikai eszköz vesz majd részt.
A szervezők korábban, biztonsági okokra hivatkozva bejelentették, hogy idén elmaradnak a háborúkban részt vett felmenőkről megemlékező, hagyományos „Halhatatlan Ezred”-tömegfelvonulások.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Andrzej Duda: fordulópont lehet Joe Biden jóváhagyása amerikai rakéták felhasználására mélységi orosz területen

Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.

Andrzej Duda: fordulópont lehet Joe Biden jóváhagyása amerikai rakéták felhasználására mélységi orosz területen
2024. november 18., hétfő

Robert Fico: ellehetetleníti a béketárgyalásokat Joe Biden döntése a nagy hatótávolságú amerikai rakéták használatáról

Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.

Robert Fico: ellehetetleníti a béketárgyalásokat Joe Biden döntése a nagy hatótávolságú amerikai rakéták használatáról
2024. november 18., hétfő

A dömpingáron érkező dél-amerikai mezőgazdasági termékek ellen tüntetnek a francia gazdák

Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.

A dömpingáron érkező dél-amerikai mezőgazdasági termékek ellen tüntetnek a francia gazdák
2024. november 18., hétfő

Újabb román embercsempész bukott le Magyarországon

Román embercsempész bukott le vasárnap éjfél táján a Magyarország déli határához közeli Öttömösön, hat közel-keleti migránst szállított. A magyar rendőrség naponta őrizetbe vesz illegális bevándorlókat szállító embercsempészeket.

Újabb román embercsempész bukott le Magyarországon
2024. november 18., hétfő

Tizenegy ember meghalt egy ukrajnai lakóházat ért orosz rakétatámadásban

Tizenegy ember meghalt, köztük két gyermek, az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumiban egy lakóházat érő orosz rakétatámadásban – közölték hétfőn ukrán tisztségviselők.

Tizenegy ember meghalt egy ukrajnai lakóházat ért orosz rakétatámadásban
2024. november 18., hétfő

Hírlapi kacsa: Moszkva váltig tagadja, hogy telefonbeszélgetés zajlott Trump és Putyin között

Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Hírlapi kacsa: Moszkva váltig tagadja, hogy telefonbeszélgetés zajlott Trump és Putyin között
2024. november 18., hétfő

Harmadik világháborúhoz vezethet az oroszok szerint, hogy Biden engedélyezi Kijevnek a nagy hatótávolságú csapásokat

Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törv&eacu

Harmadik világháborúhoz vezethet az oroszok szerint, hogy Biden engedélyezi Kijevnek a nagy hatótávolságú csapásokat
2024. november 17., vasárnap

Eszkaláció jöhet: Biden engedélyezi az ukránoknak, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszországot

Joe Biden elnök kormánya lehetővé fogja tenni Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használhasson mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz. 

Eszkaláció jöhet: Biden engedélyezi az ukránoknak, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszországot
2024. november 17., vasárnap

Moszkva szerint hadiipart ellátó energetikai létesítményeket támadtak Ukrajnában

Moszkva fegyveres erői tömeges csapást mértek reggel nagy hatótávolságú légi és tengeri precíziós fegyverekkel, valamint csapásmérő drónokkal az ukrán hadiipart ellátó kritikus energetikai infrastrukturális létesítményekre és hadiipari vállalatokra.

Moszkva szerint hadiipart ellátó energetikai létesítményeket támadtak Ukrajnában
2024. november 17., vasárnap

Olaf Scholz: változatlan Putyin ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja

Változatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja – ismertette vasárnap Olaf Scholz német kancellár, egyúttal védelmébe vette az orosz vezetővel november 15-én folytatott telefonbeszélgetését.

Olaf Scholz: változatlan Putyin ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja