2011. április 29., 10:022011. április 29., 10:02
Tény, ami tény, a kezdeményezésekben fölfedezhető némi kultúrharcos igyekezet, és az is megállapítható, hogy a jelenlegi gazdasági és szociális helyzetben nem feltétlenül az a legfontosabb a mindennapi megélhetési gondokkal küzdő polgár számára, hogy a Köztársaság vagy a II. János Pál pápa nevet viseli valamely köztér. Viszont az ilyen akciók kiválóan alkalmasak arra, hogy a konkrét életszínvonal-fellendítő intézkedések helyett olyan szimbolikus gesztusként funkcionáljanak, amelyek célja, hogy a kezdeményezőket nemzeti elkötelezettségű hazafiakként tüntessék fel.
Azt ugyanakkor mégsem lehet kijelenteni, hogy teljes mértékben fölöslegesek lennének, és ha életszínvonal-javulást nem is hoznak, azért az mindenképpen jobb közérzetet biztosít a józan gondolkodású polgár számára, ha a továbbiakban nem valamely kommunista ikon, pribék vagy egyszerűen arra méltatlan és érdemtelen, tehetségtelen politikus nevét viselik a közterek. Arról nem is beszélve, hogy ha már a kulturkampfnál tartunk, akkor most épphogy az eredeti kultúrharc nyomainak eltakarítása folyik. Mert hát a múlt eltörlésére tett kísérlet jegyében történt meg először, hogy közterületeket és intézményeket tömegesen átneveztek. A legendás 133 nap, azaz a kommunisták 1919-es első rémuralma alatt még a régi szobrokat, emlékműveket is vörös rongyokkal takarták el, 1945 után pedig az átnevezések intézményesültek.
És arról se feledkezzünk meg, hogy a haladó, modern szellemű kultúrharc jegyében nem csupán a szimbolikus térben hajtottak végre tisztogatást, de az eltörölni kívánt múlt képviselőit fizikailag is megsemmisítették. Még 1918-ban az elmúlt kétszáz esztendő egyik legjelentősebb államférfiját, Tisza Istvánt lőtték le orgyilkosok, majd a vörösterror idején mészárolták le a rendszer ellenségeit (igaz, ezt még kiegyenlítette a fehérterror), 1945 után viszont a polgári rend képviselőit, a gazdag parasztokat már büntetlenül gyilkolták meg vagy deportálták, forgatták ki vagyonából, és a tudomány, a gazdaság és a művészet terén igazi kontraszelekció valósult meg. Az elrettentő példából okulva a mostani „kultúrharc” esetében jó lesz vigyázni, hogy ne egyéni bosszúk és mániák kiélésének eszközévé váljon, hanem szellemi kármentés legyen, amely nem személyek, csak egy gyilkos ideológia – és egyáltalán az ideológiák józan ész elé helyezése – káros maradványainak felszámolását célozza.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!