2011. február 01., 10:192011. február 01., 10:19
Viszont a művelethez paksamétányi igazoló akta kellett a régi lejárt igazolvány mellé. Vinnem kellett a születési anyakönyvi kivonatomat, ugyebár nem elég nyilvánvaló a puszta lét, bizonyítani kell azt egy irattal. Aztán mivel névcsere történt házasságkötés okán, fel kellett mutatnom a házassági anyakönyvi kivonatomat is, függetlenül attól, hogy közben elváltam, és lényegében a felújításra benyújtott személyiben már a születési nevemet viselem. S ha már házassági anyakönyvi kivonattal bizonyítottam, hogy valaha volt nekem más nevem is, mégis a „buletinben” a lánykori nevemen szerepelek, ezt a másodszori névcserét is igazolnom kellett egy újabb papírral. Magyarán, másolatot kellett adnom arról a bírósági határozatról, amelyben döntés született arról, hogy válás után használhatom a saját nevem. Aztán kellett még vinnem egy hétlejes nyugtát, ami az igazolvány ellenértéke, s még egy másikat négy lej bélyegilletékről, ami gyanítom, az ügyintézés fedezésére szolgál. Ja, és még nincs itt vége – még szerencse, hogy visszaolvastam, amit eddig írtam –, hiszen vinnem kellett a lakásszerződést is, ami bizonyítja, hogy valahol lakom is, nem a Békény-híd alját bérelem szállásul. Természetesen a nyugtákat leszámítva mindent eredetiben és másolatban is fel kellett mutatni amellett, hogy még helyben is ki kellett tölteni egy típuskérést, a fenti papírok/cédulák adatai alapján. Na most, mindezt azért, hogy néhány nap múltával a kezembe vehessek egy ugyanolyan, ugyanazokkal az adatokkal kitöltött személyi kártyát, ami csak abban különbözik az előzőtől, hogy a tíz évvel korosabb ábrázatomat nézegethetem rajta. Amúgy minden, de minden – név, személyi szám, apja neve, születési dátum, lakcím stb. – ugyanaz, mint a régin. Ehhez viszont kellett az a temérdek „cédula”, amit felsoroltam. Amúgy, az ilyen esetekre lenne egyszerűbb megoldás is, például ha csak arra kellene vinni „cédulát”, igazoló iratot, ami az előző, lejárt aktához képest változott. És ha elhinnék az illetékesek, hogy felnőtt ember felelősségének teljes tudatában, indokoltan tölti ki a változásra vonatkozó részeket a típusnyomtatványban. Ezzel még spórolnának is, ami gazdasági válságban igencsak hasznos lenne...
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.