2012. március 12., 07:342012. március 12., 07:34
A helyzet azért sem kedvező, mert ismét csak egy „fél” magyar párt, a szlovák–magyar Most-Híd jutott be a törvényhozásba, míg az MKP ismét a bejutási küszöb alatt maradt. Az egyetlen, reménységre okot adó tény az lehet, hogy Fico abszolút többséget szerzett, így nem kényszerül engedményeket tenni a szélsőségeseknek.
Más kérdés, hogy eddigi megnyilvánulásai alapján a magyarellenes intézkedések – a szélsőjobb ihletésű nyelvtörvény és állampolgársági törvény – nem voltak különösebben ellenére, sőt. Stílusát ismerve – amely mintha a magyarokkal szembeni kisebbségi komplexusból és frusztrációból táplálkozna – nem kizárt, hogy a „csak azért is megmutatjuk, ki az úr a Dunától északra” kivagyi gesztusai ismét a hivatalos politika részét képezik majd Pozsonyban.
Ami bennünket, romániai magyarokat elgondolkodtathat, az a Híd és az MKP szereplése. A vegyes párt annak ellenére is bent maradt a parlamentben, hogy kormányzása során épp a magyar ügyekben nem ért el áttörést. Annál, hogy az állampolgárságuktól megfosztott magyarok nem szavazhattak, jobb ellenkampányra nem is volt szükség, de a jelek szerint ez sem volt elég annak bizonyítására, hogy a parlamenti és kormányzati részvétel nem öncél, a közösség céljainak eléréséhez pedig néha szükséges a konfliktusok felvállalása.
Mindez talán azt jelzi, hogy a felvidéki magyarok jelentős része egyrészt természetesnek tekinti az asszimilációt, másrészt belefáradt az állandó acsarkodásba, és inkább elfogadja, hogy egy vegyes párt sikeresebb lehet, mint egy, a szlovák propaganda által szélsőségesnek, a balliberális magyar álláspont által radikális Fidesz-bérencnek bélyegzett színmagyar.
A tanulság: ha a magyar pártok az egymás elleni harcba fektetik a legtöbb energiát, abból csak a többségiek nyernek. Na meg az, hogy a kisebbségi pártoknak meg kell próbálniuk megtalálni az egyensúlyt Budapest és azon állam fővárosa között, amelyben tevékenykednek – a Felvidéken ugyanis ez a jelek szerint egyiknek sem sikerült.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.