2011. március 25., 09:242011. március 25., 09:24
A demokrata-liberálisok (PDL) ezúttal a 2001/215-ös számú helyhatósági törvényt szeretnék úgy módosítani, hogy felduzzasszák a polgármesterek sok helységben amúgy is túlfeszülő hatalmát. Nem elég, hogy az eddigi rendelkezések gyengéit meg a nagyjából azonos színű prefektusok néma cinkosságát kihasználva egyes elöljárók apjuktól, anyjuktól örökölt birtokként kezelték a települést és annak vagyonát, ezentúl a helyi önkormányzatok teljes mellőzésével tehetik meg azt. Fittyet hányva a hatalmi ágak szétválasztására, a tervezet szerint a tanácsüléseken a végrehajtó polgármesterek átmehetnek törvényhozó polgármesterekbe, miután gyűlést vezethetnének és szavazati jogot is kapnának.
A sok helyen amúgy is csak statisztaszerephez jutó választott testület akár ki is vonulhat a színről, mert a „bíró” lesz az, aki javasol, győzköd, majd szavazatával megadja az irányvonalat. Ha az RMDSZ kiáll egy efféle tervezet mellett, nemcsak a polgármesterek pártjaként emlegetett koalíciós partner elöljáróit hozza helyzetbe, hanem saját város- meg községgazdáit is. De ez a helyzet lehet rossz is, főleg a választópolgárok – és egyáltalán a demokrácia – szemszögéből. Nem elég, hogy – főleg falvakon – eddig is az olyan, amilyen szellemi útravalóval érkezett polgármester volt a hangadó, még inkább elnémulnak a képviselő-testületben elvétve előforduló értelmiségiek vagy értelmes emberek.
Amennyiben az RMDSZ számára a sokszor vérhűséggel felérő koalíciós szerződés kötelez, és mégis kiáll a hónap végéig a kabinet elé kerülő tervezet mellett, testvéri gesztusát csak akkor fogadhatnánk el, ha abból a kisöcs – azaz mi, magyarok – is nyernénk valamit. Ha pártunk érdek-képviseleti szövetségként akar megnyilvánulni, akkor úgy nyúl a 215-ös törvényhez, hogy a 20 százalékos nyelvküszöböt 10 százalékosra próbálja letornáztatni. Ha meg lesz belőle egy kompromisszumos 15 százalék, mint Iveta Radicová szlovák finomvegyes kormányában, akkor végre mi is megérezhetjük a nem túl jó szagú politika „valamit valamiért” illatát. Amennyiben a pozsonyi parlament is rábólint a szlovák kormány kezdeményezésére, a Felvidéken az eddigi 656 település mellett további 73 válik kétnyelvűvé. Ha már teszünk valamit, akkor a 20 százalék alá süllyedt kincses Kolozsvárunkért mi is megtehetünk ennyit!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!