Makkay József

Makkay József

Az egész ország Gyergyóditró

2020. március 02., 08:452020. március 02., 11:18

2020. március 02., 08:452020. március 02., 11:18

A gyergyóditrói vendégmunkások kapcsán kirobbant, és országossá dagadt cirkusz szemlátomást nyugovóra tért. A helyi pékség állítólag kiegyezett a falu lakosságával; most már nemcsak a kenyérsütöde hoz be újabb és újabb munkásokat Sri Lankából és Nepálból, hanem egy másik helybéli cég is kedvet kapott az olcsóbb import munkaerőhöz. Mint ahogy sok más székelyföldi, és Erdély más részeiben tevékenykedő vállalat folyamodik a varázsfegyvernek hitt megoldáshoz, amely rövid távon beválthatja ugyan a hozzá fűzött reményeket, a bajok gyökerét azonban nem oldja meg.

A romániai munkaerő-foglalkoztatásról – vagy inkább -hiányról – napvilágot látott friss európai bizottsági jelentés fehéren-feketén leírja azt, amit minden valamire való politikai döntéshozó ismer Romániában, csak éppen nem vesz róla tudomást. Többek között azt, hogy az európai uniós országok adatai szerint 2018-ban összesen 2,52 millió román állampolgár lakott és dolgozott egy másik uniós ország területén. Mint ahogy az is elgondolkoztató adat, hogy Romániában a legmagasabb a lakosság inaktív része: a népesség 31,6 százalékának nincs hivatalos munkaviszonya. E hatalmas tábornak mintegy kétharmada 15 és 24 év közötti fiatal, akik még soha nem dolgoztak, és úgy tűnik, nem is akarnak. Ebbe a kategóriába természetesen nem tartoznak bele a diákok, akik valamilyen tanintézet nyilvántartásában szerepelnek.

Egyrészt van tehát egy hatalmas romániai réteg, aki dolgozni akar, de munkájáért cserébe nem tud annyi pénzt keresni itthon, mint amennyit szeretne. Ők főleg Nyugat-Európában vállalnak jobban megfizetett állást. Másrészt van egy szintén népes réteg, amelyik teng-leng, nem dolgozik sehol, vagy feketén dolgozik, így semmiféle kimutatásban nem szerepel. E hatalmas tömeg munkájának „kifehérítése” szinte megoldaná az ország munkaerőgondjait, de ez is legalább olyan bonyolult jelenség, mint az, hogy miért gyűl be európai uniós viszonylatban Romániában a legkevesebb adó az államkasszába. Egy olyan országban, ahol a törvények betartása és betartatása – az államfői funkciótól a legelesettebb emberig – opcionális, nehéz elképzelni, hogy az általánosan elterjedt feketemunkát és adócsalást belátható időn belül meg tudná vagy meg akarná akadályozni az állam.

Amikor cégek tízezrei lopják úgy az államkasszát és saját alkalmazottaikat, hogy hivatalosan minimálbérért foglalkoztatják a munkavállalót, de valójában a tulajdonosok zsebből, feketepénzből fedezik azt a különbözetet, amiért az alkalmazott náluk marad, nehéz rávenni egy fiatalt arra, hogy itt képzelje el a jövőjét. A harmincas éveiben járó kolozsvári autószerelő ismerősöm – aki pár hónapja Nagy-Britanniában dolgozik családjával – tucatnyi szervizben kilincselt, hogy egy olyan munkahelyet találjon, ahol a teljes fizetését feltüntetik a bérlistán, tehát a cég minden adót kifizet utána. Minimálbérre ugyanis sehol nem kapott bankkölcsönt ház vásárlására. Miután egy évig sikertelenül próbálkozott, vette a sátorfáját, és kitelepedett. Amikor rákérdeztem, hogyan érzi magát, azt válaszolta: azt szereti az angliai munkaadóban, hogy tisztességes, azaz nem veri át az alkalmazottaikat, mint Romániában. De rögtön hozzátette, ezt nem is tehetné, mert a Romániában megszokott munkaadói húzásokért hatalmas pénzbüntetések vagy börtönévek járnak.

Sok ilyen történettel találkoztam az elmúlt években, ami rádöbbentett arra, hogyha a munkavállalói élet Románia egyik legdinamikusabban fejlődő városában, Kolozsváron ilyen, akkor mi történhet az ország fejletlenebb régióiban?

A gyergyóditrói péküzem alkalmazottaival szemben elkövetett visszaélésekhez hasonló eseteket országszerte találhatna a hivatali ellenőrzés. Ha volna rá akarat, hogy az országban a törvényességet betartsák. Jól tudjuk, hogy Romániában ez merő illúzió, hiszen itt az államhatalom öncélú, és nem az állampolgár érdekeit nézi. Mivel senki nem védi meg őket, saját állampolgárait arra kényszeríti, hogy a törvények megkerülésével boldoguljanak. Erre pedig egyre több ember már nem hajlandó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.