Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

A kocahorgász, a miniszterelnök meg az akadémikus

2020. április 21., 08:22

2020. április 21., 08:22

Számos közszereplő megnyilvánulása, megnyilatkozása keltette fel a figyelmünket az elmúlt napokban. Mivel vitathatatlanul történelmi időket élünk, roppant tanulságos, hogy felelős tisztséget betöltő politikusok, közméltóságok, tudósok miként reagálnak a válsághelyzetre, milyen válaszokat adnak az embert és emberiséget próbáló krízisre, milyen példát mutatnak a társadalom számára.

Itt van mindjárt a hozzánk, magyarokhoz legközelebb álló történet, a Bihar megyei önkormányzat RMDSZ-es elnökének horgászkalandja. A közéleti-politikai választottjai vezetői tevékenységét, megnyilatkozásait követő erdélyi magyar tavaly még nem tudta eldönteni, sírjon, avagy nevessen Pásztor Sándor afrikai vadászportyái, annak meglehetősen borsos költségei olvastán. Az elejtett hókafejű antilop mellett pózoló tanácselnök látványa különösen azért váltott ki felháborodást sokakban, mivel a szafari egybeesett a – nem mellékesen a megyei önkormányzat tulajdonában lévő – nagyváradi repülőtér válságával.

Ezúttal az új típusú koronavírus okozta járvány és az ebből fakadó válság közepette hallatott magáról ismét az egzotikus kirándulásokat, kalandokat különösen kedvelő Pásztor, aki nem állta meg, hogy a kijárási tilalom kellős közepén hódoljon horgászszenvedélyének, ráadásul más, magas beosztású közhivatalnokok, üzletemberek társaságában.

Nem érdemes hosszúra nyújtani a tanulságok levonását, egyet kell értenünk a bihari tanácselnökkel, miszerint viselkedése méltatlanná tette tisztsége betöltésére. A törvények iránti hozzáállás tekintetében nemigen van különbség az ő kihágása és ama polgároké között, akik a katonai rendeletek és kijárási tilalom közepette bulit csapnak az utca közepén. Persze biztosak vagyunk abban, hogy Pásztornak esze ágában sincs megválni pozíciójától, a rendőrségtől kapott bírságnál is nagyobb büntetés (és szégyen) azonban az RMDSZ-es politikus számára, hogy alakulata ádáz riválisa, az EMNP még arra sem méltatja, hogy a lemondását kérje…

Akár puszta politikusi mellébeszélésnek nevezhetnénk az apja révén magyar származású, viszont teljes szívvel-lélekkel román miniszterelnök, Ludovic Orban minapi nyilatkozatát. Gesztusa azonban mindennél árulkodóbb. Ortodox húsvét előtt az egyik bukaresti hírtelevízió riportere – a belügyminisztérium és a görögkeleti egyház között köttetett különmegállapodás apropóján – arról kérdezte a kormányfőt, kérte-e ortodox egyházközségétől, hogy vigyék neki házhoz az ünnepi lángot a feltámadás estéjén. A tömör válasz: nem. Riporteri akadékoskodás: miért? Újabb válasz: mert nem volt még ideje rá, reggeltől estig dolgozik.

Mármost nem feltétlenül akarjuk mi megkérdőjelezni az ország miniszterelnökének munkabírását, -programját. Azt viszont tudjuk – maga vallotta be évekkel ezelőtt egy interjúban –, hogy Románia fungáló miniszterelnökét unitáriusnak keresztelték, 14 évesen konfirmált, magyarul. Mármost ugyan miért nem lehet ezt „beismerni”, tisztázni ország-világ előtt. Miért tartja fontosnak elhallgatni a vallási hovatartozását bárki a 21. század Romániájában? Vagy fordítva: miért nem büszke rá, hogy egy kisebbségi egyházhoz tartozik, akárcsak egykori pártfőnöke, az ország jelenlegi első embere?

És akkor elérkeztünk a harmadik közszereplőhöz, aki az előző kettőtől eltérően nem politikus ugyan, számos korábbi megnyilatkozása, közös történelmünkkel kapcsolatban alkotott szemlélete alapján markáns politikai aktornak számít. Ioan-Aurel Popról, a kolozsvári BBTE volt rektoráról, a Román Akadémia jelenlegi elnökéről van szó, aki védőbeszédnek szánt, gyújtó hangú írást tett közzé a tudós testület honlapján időskorú sorstársai védelmében.

A terjedelmes, az ókortól a napóleoni időkön át napjaink járványhelyzetét átölelő esszé lényege tömören: mélységesen sértő, megalázó és igazságtalan, hogy a pandémia idején a 65 évesnél idősebbeket karanténra kötelezik, és csak naponta két óra erejéig hagyhatják el otthonukat. „Karámba terelni, pórázon való kijárási időszakot szabni, teljesen elválasztani az öregeket attól a világtól, amit ők is teremtettek, abszurd” – hangoztatja okfejtésében az egyébként 66. életévét taposó tudós fő. Aki egyszerűen nem hajlandó tudomásul venni a járványügyi szakértők, virológusok figyelmeztetéseit, no és persze a világszerte tapasztalható szomorú valóságot, miszerint az idősek fokozottan kitettek a fertőzés-, valamint a halálveszélynek. „Elmennek az öregek úgy is, ez a természet rendje” – szól a főakadémikus szentenciája. Ami ennyi „felelős” magatartás után már igazán nem igényel kommentárt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.