Jótékony távok. Szénási Zoltán és Katona Alpár idén 49 ezer lejt szeretne adományokból összegyűjteni
A Jósikafalvi-tó átúszásával folytatja jótékonysági projektjét Szénási Zoltán és Katona Alpár. A kolozsvári fiatalemberek a krónikus beteg gyerekeket táboroztató Yuppi tábor számára gyűjtenek.
2019. július 10., 15:082019. július 10., 15:08
2019. július 10., 15:102019. július 10., 15:10
Adománygyűjtő céllal szeretne átúszni hét romániai tavat a kolozsvári Szénási Zoltán és Katona Alpár. A Yuppi Lake Challenge projekt keretében a krónikus beteg gyerekeket táboroztató Yuppi tábor számára gyűjtenek. Nemrég a Kolozs megyei Tarnicai-tavat úszták át: a 7,6 kilométeres távolságot 3 óra 13 perc alatt tették meg. A következő hetekben a szintén Kolozs megyei Jósikafalvi-tó (Bélesi-tó) következik, majd a Bihar megyei Dragán-völgyi tó, az Argeș megyei Vidraru-tó, a Hargita megyei Zetelaki-tó és a Beszterce-Naszód megyei Kolibicai-tó, illetve egy „meglepetéstó”, amelyet a projekt idején hoznak majd nyilvánosságra.
A tavak átúszását ezért ők is a saját korlátaik átlépéseként fogják fel. „Magas szinten futunk, biciklizünk és mászunk. Azonban az úszástechnikánk és -gyakorlatunk semmiképp nem nevezhető profinak. Így a tavak átúszásakor mi is megtapasztaljuk majd azt az érzést, amit a Yuppi tábor gyerekei: mit jelent átlépni az akadályokon, megélni egy újabb sikert, és ezáltal jobbá válni” – foglalta össze Szénási Zoltán az idei kihívás lényegét.
„Elkezdtük a kolozsvári cégekkel való egyeztetéseket, és szeretnénk az adománygyűjtési megkereséseket Kolozsváron kívülre is kiterjeszteni. A cégek kétféle adományozási típusból választhatnak: megvásárolhatják egy tó teljes átúszását, vagy kifizethetnek egy edzést” – emelte ki Katona Alpár. Hozzátette, örömmel tölti el, hogy sikerül a magánszemélyek figyelmét is felhívni a kezdeményezésre: tavaly cégek alkalmazottai álltak össze, és egy-egy magánakcióval (ruhavásárral vagy egymás megvendégelésével) gyűjtöttek adományokat a Yuppinak.
Idén a magánszemélyek közvetlenül is bekapcsolódhatnak az adományozás folyamatába. Pontos összeggel edzési távolságokat vehetnek meg (100 méter, 200 méter vagy 400 méter 25, 50, vagy 100 lej értékben), az adományokért cserébe a fiúk leússzák a megvásárolt távolságot.
A Rupicapra Social projekt alapítói 2016-ban álltak a Yuppi tábor mozgalom mellé. A YuppiRun keretében 210 kilométert lefutva gyűjtöttek adományokat, azt követően, 2017-ben a YuppiRide alkalmával elbicikliztek Chamonix-ig, majd megmászták a Mont Blanc-t. Tavaly pedig a YuppiSlide elnevezésű akcióban szerették volna átsízni az izlandi Vatnajökull gleccsert, Európa legnagyobb gleccserét.
A Yuppi táborai diabétesszel, onkológiai vagy autoimmun betegséggel diagnosztizált gyerekeket és kamaszokat szólítanak meg. A táborok résztvevőinek többféle aktivitás biztosított a tábor teljes idején: magas kötélpályán való mászás, lovaglás, evezés, íjászat, kézművesség, fényképezés, színház. Ezek a foglalkozások mind olyan élményeket nyújtanak, amelyek erősítik az önbizalmat, és olyan érzelmi támaszt jelentenek, amelyek a gyermekek fizikai jólétére is visszahatnak. 2018-ban 153 gyerek és családtag, illetve 158 önkéntes vett részt a Yuppi táborokban az egész országból. Jelenleg a Yuppi 54 orvosszakértővel dolgozik együtt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!