Az alkotóműhelyeken a hímzési technikák megtanulásához számos hasznos tanácsot kapnak a résztvevők
Fotó: Facebook/Kardos Zsuzsanna
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait. Kardos Zsuzsanna kolozsvári kézműves, foglalkozásvezető a varrás szeretetéről, a legelterjedtebb mintákról, a csipkeverés mesterségéről beszélt a Krónikának.
2024. november 15., 08:012024. november 15., 08:01
A hagyományos torockói varrást és csipkeverést szeretné továbbadni a következő generációknak Kardos Zsuzsanna kolozsvári kézműves, aki gyerekkorában nagymamájától és nagynénjétől tanulta a torockói keresztszemes varrását. „Akkor még nem igazán kötött le, néha csak unaloműzés céljával varrtam, de 30 éves korom után, amikor meghalt édesanyám,
Idővel úgy belejöttem, hogy most már napi szinten varrok, mindenféle mintát próbálok levarrni és megörökíteni helyesen” – mondta a Krónika érdeklődésére a kincses városi könyvelő, aki egyfajta hobbiként tekint a varrásra, hímzésre.
Kardos Zsuzsanna előszeretettel osztja meg tudását a torockói hímzésről
Fotó: Videófelvétel
Mint kifejtette, a megjelent mintagyűjteményekből inspirálódik, valamint nagymamája régi terítőit veszi alapul, köztük egy százéves darabot, amelyet már négyszer is levarrt.
„Én csak a keresztszemest varrom a torockói hímzésből, a rámán varrottasnak sokkal nagyobb a mintakincse. Ha megnézünk egy sóvidéki vagy járapataki gyűjtést, ahol keresztszemeseket varrnak, nagyon sok közös minta fellelhető” – magyarázta a kézműves. Arra a kérdésünkre, hogy melyik a legnépszerűbb minta, Kardos Zsuzsanna azt felelte, mostanában nagyon elterjedt a kistányéros, bazsarózsás, gránátalmás, álló- és futóliliomos, petrezselymes.
A minták a karácsonyfadíszekről is visszaköszönhetnek
Fotó: Facebook/Kardos Zsuzsanna
A Torockói hímzés új köntösben című alkotóműhelyen többek között ezekről tudhatnak meg többet az érdeklődők, akik a hímzési technikák megtanulásához számos hasznos tanácsot, varrási módszert is kapnak. A Duna-házban tavaly elindult foglalkozáson kezdetben karácsonyfadíszeket készítettek torockói mintákkal, januártól pedig egyfajta kézimunkakörként folytatódott az esemény.
viszont a résztvevők közül legtöbben régóta aktívan varrunk, és ezeken az alkalmakon megosztjuk egymással tapasztalatainkat, mintáinkat” – részletezte a foglalkozásvezető, aki szerint ebben az évben pénteken gyűlnek össze utoljára a Duna-házban, és a tervek szerint 2025-ben folyatódnak a műhelyfoglalkozások.
Jövő évtől ismét lehetőség lesz ilyen, és ehhez hasonló technikákat elsajátítani
Fotó: Facebook/Kardos Zsuzsanna
Kardos Zsuzsanna arról is beszélt lapunknak, hogy jelenleg egy kihalt mesterséget, a csipkeverést is próbálja megtanulni. Mint kifejtette, a vert csipke a torockói népviselet egyik jellegzetes díszítőeleme. „Sajnos, amikor lett volna kitől tanuljak, még nem érdekelt annyira, most viszont lenyűgöz, de már nincs kitől tanulni.
– magyarázta a kézműves, aki többek között magyarországi szakemberektől tanul, valamint a Székelyudvarhelyen induló képzésen szeretné elsajátítani a régi mesterség csínját-bínját.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
szóljon hozzá!