Az alkotóműhelyeken a hímzési technikák megtanulásához számos hasznos tanácsot kapnak a résztvevők
Fotó: Facebook/Kardos Zsuzsanna
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait. Kardos Zsuzsanna kolozsvári kézműves, foglalkozásvezető a varrás szeretetéről, a legelterjedtebb mintákról, a csipkeverés mesterségéről beszélt a Krónikának.
2024. november 15., 08:012024. november 15., 08:01
A hagyományos torockói varrást és csipkeverést szeretné továbbadni a következő generációknak Kardos Zsuzsanna kolozsvári kézműves, aki gyerekkorában nagymamájától és nagynénjétől tanulta a torockói keresztszemes varrását. „Akkor még nem igazán kötött le, néha csak unaloműzés céljával varrtam, de 30 éves korom után, amikor meghalt édesanyám,
Idővel úgy belejöttem, hogy most már napi szinten varrok, mindenféle mintát próbálok levarrni és megörökíteni helyesen” – mondta a Krónika érdeklődésére a kincses városi könyvelő, aki egyfajta hobbiként tekint a varrásra, hímzésre.
Kardos Zsuzsanna előszeretettel osztja meg tudását a torockói hímzésről
Fotó: Videófelvétel
Mint kifejtette, a megjelent mintagyűjteményekből inspirálódik, valamint nagymamája régi terítőit veszi alapul, köztük egy százéves darabot, amelyet már négyszer is levarrt.
„Én csak a keresztszemest varrom a torockói hímzésből, a rámán varrottasnak sokkal nagyobb a mintakincse. Ha megnézünk egy sóvidéki vagy járapataki gyűjtést, ahol keresztszemeseket varrnak, nagyon sok közös minta fellelhető” – magyarázta a kézműves. Arra a kérdésünkre, hogy melyik a legnépszerűbb minta, Kardos Zsuzsanna azt felelte, mostanában nagyon elterjedt a kistányéros, bazsarózsás, gránátalmás, álló- és futóliliomos, petrezselymes.
A minták a karácsonyfadíszekről is visszaköszönhetnek
Fotó: Facebook/Kardos Zsuzsanna
A Torockói hímzés új köntösben című alkotóműhelyen többek között ezekről tudhatnak meg többet az érdeklődők, akik a hímzési technikák megtanulásához számos hasznos tanácsot, varrási módszert is kapnak. A Duna-házban tavaly elindult foglalkozáson kezdetben karácsonyfadíszeket készítettek torockói mintákkal, januártól pedig egyfajta kézimunkakörként folytatódott az esemény.
viszont a résztvevők közül legtöbben régóta aktívan varrunk, és ezeken az alkalmakon megosztjuk egymással tapasztalatainkat, mintáinkat” – részletezte a foglalkozásvezető, aki szerint ebben az évben pénteken gyűlnek össze utoljára a Duna-házban, és a tervek szerint 2025-ben folyatódnak a műhelyfoglalkozások.
Jövő évtől ismét lehetőség lesz ilyen, és ehhez hasonló technikákat elsajátítani
Fotó: Facebook/Kardos Zsuzsanna
Kardos Zsuzsanna arról is beszélt lapunknak, hogy jelenleg egy kihalt mesterséget, a csipkeverést is próbálja megtanulni. Mint kifejtette, a vert csipke a torockói népviselet egyik jellegzetes díszítőeleme. „Sajnos, amikor lett volna kitől tanuljak, még nem érdekelt annyira, most viszont lenyűgöz, de már nincs kitől tanulni.
– magyarázta a kézműves, aki többek között magyarországi szakemberektől tanul, valamint a Székelyudvarhelyen induló képzésen szeretné elsajátítani a régi mesterség csínját-bínját.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
szóljon hozzá!