Míg Argeş megyében nemrég azért vált híressé egy gólyapár, mert a fészküket miniszteri rendelettel költöztették el egy oszlopról, a Temes megyei Biléd vándormadarairól azért cikkezik a sajtó, mert a helyiek körültekintően gondoskodnak az ott fészkelő szárnyasokról.
2015. április 22., 10:322015. április 22., 10:32
A település lakói mindent megtesznek azért, hogy jók legyenek a gólyák életkörülményei, így például szinte mindenik oszlopra különleges fészektámasztó szerkezetet szereltek fel, sőt az 50 gólyafészket számláló faluban több mint negyven éve naponta ellenőrzik, minden rendben van-e a vándormadarak körül.
Biléden 1972 óta létezik „gólyafelelős”, aki maximális komolysággal végzi hivatását és aprólékosan feljegyzi minden mozdulatukat. A polgármesteri hivatal egyik alkalmazottja, Angelica Indrei három éve tölti be a „gólyafelelős” szerepkörét – olvasható a Digi24 hírportálon.
„Esténként, amikor a gólyák viszszatérnek fészkükbe, kétszer-háromszor is ellenőrizzük, mind megvannak-e. Mindenik fészek lakóiról nyilvántartást vezetünk: tudjuk, hol lakik négy, három vagy csak egy vándormadár” – mondta el Angelica Indrei.
Az Argeş megyei településsel ellentétben, ahol azért kellett elköltöztetni egy fészket, mert az oszlopon fészkelő vándormadár zavarta a közelben lakó férfit, Biléden a helyiek büszkék arra, ha a házuk melletti oszlopon fészkelnek gólyák.
A település alpolgármestere, Marin Inrei azt mondta, büszke arra, hogy amióta számolni kezdték, a gólyafészkek száma 14-ről 50-re növekedett, és hogy a helyiek jólelkű emberek, akik szívesen fogadják a gólyákat. A bilédiek azt remélik, még több gólya fészkel majd a településen, miután összesen 70 fészektámasztó szerkezetet szereltek fel. A község lakosságának a 2011-es népszámlálás adatai szerint 4,4 százaléka magyar nemzetiségű.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
szóljon hozzá!