Két új stadiont kaphat a „harmadosztályos” város, miközben mindenhol ráfizetéses a fejetlen arénaépítés

Két új stadiont kaphat a „harmadosztályos” város, miközben mindenhol ráfizetéses a fejetlen arénaépítés

Lelátó-kilátások. A stadionépítési nagyüzem közepette nem törekednek a nyereséges befektetésre

Fotó: Erdély Bálint Előd

A polgármesteri hivatal áll nyerésre a megyei önkormányzattal szemben a temesvári stadionépítések „versenyében”. Hiszen miközben elkészült a város által tervezett, teljesen új, több mint 10 ezer férőhelyes moduláris sportlétesítmény látványterve, a megyei tanácselnök beismerte, hogy a régi nagy stadion helyén elképzelt új aréna – mely az ország második legnagyobb „futballszentélye” lenne – megvalósulását megakasztották a kormány megszorító intézkedései. Az elmúlt bő évtizedben tucatnyi új stadion épült Romániában, és ugyanennyi áll a tervezési folyamat valamilyen szakaszában. Ám a közpénzből megvalósult projektek közös átka, hogy a „voksbarát” beruházások pénznyelővé váltak. Pedig nyereséget is hozhatnának, ha ésszel tervezik meg őket.

Páva Adorján

2023. augusztus 26., 17:592023. augusztus 26., 17:59

2023. október 27., 13:222023. október 27., 13:22

Képben vagyunk a „legó” stadion tervezésével – közölte kedden Facebook-oldalán Cosmin Tabără, Temesvár alpolgármestere. A liberális (PNL) politikus szerint a több mint 10 ezer néző befogadására alkalmas, beton alapú, fém- és könnyűszerkezetes, moduláris, azaz összeilleszthető elemekből álló (innen ered a legó elnevezés) új aréna iratcsomója hétfőn a városrendezési bizottság asztalára került, és hamarosan nekifognak az engedélyek beszerzésének, illetve a részletekbe menő tervezésnek.

Cosmin Tabără úgy véli, ha valamennyi illetékes hatóság megérti a 2018 óta dédelgetett, a jelenlegi ellenzéki polgármester, Dominic Fritz (USR) által is „láttamozott” projekt fontosságát, a Buziásfürdői úton építendő sportlétesítmény – amely az alpolgármester szerint jellegzetesen temesvári lesz, a sajátos tematika azonban egyelőre meglepetés – építése már év végén, legkésőbb jövő év elején elrajtolhat.

A májusban, harmadik nekifutásra kiválasztott kivitelező csaknem 24 millió eurót kap, miután az első két kiírásra végül nem jelentkeztek az érdeklődő cégek az alacsonynak tartott pénzösszeg (17, majd 22 millió euró) miatt.

Közben szintén idén májusban érkezett a hír, hogy elkészült a város régi nagy arénája, a Dan Păltinișanu-stadion helyén építendő új létesítmény megvalósíthatósági tanulmánya. Ez már a Temes Megyei Tanács „biznisze” – övék a terület –, és jóval grandiózusabb, mint a polgármesteri hivatal projektje:

a 32 ezer férőhelyesre tervezett új aréna az ország második legnagyobb stadionja lenne a bukaresti Nemzeti Aréna után, és csaknem 140 millió euróból épülne meg.

Galéria

A kormány megszorító intézkedései hátráltatják az új Dan Păltinișanu-stadion megépítését

Fotó: Látványterv

Alin Nica, a megyei tanács liberális elnöke májusban még úgy fogalmazott, az általa vezetett önkormányzat minden tőle telhetőt, függőt megtett, készen áll a régi építmény lebontására, a terület előkészítésére, a közművesítésre, és felkérte a bukaresti kormányt, hogy gyorsítsa fel a műszaki-gazdasági mutatók elfogadásáról szóló eljárást, és adjon zöld jelzést a munkálatok elkezdésének.

Az új, multifunkcionális stadiont ugyanis nagyrészt állami költségvetésből, az Országos Befektetési Társaság (CNI) finanszírozása révén tervezik megépíteni, a megyei tanács 7 millió eurós önrésszel száll be. Tehát a döntés az immár a Szociáldemokrata Pártot (PSD) képviselő Marcel Ciolacu vezette kormány kezében van. Amely viszont az óriási költségvetési hiány láttán éppen megszorításokat vezet be, ezeket pedig bizony a temesvári nagy álom is megsínyli.

A minap maga Alin Nica is elismerte, hogy a „nadrágszíj-megszorítás” hátráltatja a hosszú évek óta várt új aréna megvalósítását. A megyeelnök hibásnak, elfogadhatatlannak nevezte a megszorításokat. Nehezményezte, hogy miközben a megyei önkormányzat régóta készen áll a terv megvalósítására, a szükséges összeget elkülönítették a költségvetésben, Bukarest többször is gáncsot vetett a projektnek.

Amely egyébként az idén 60 éves régi stadion újjászületését jelentené. A szebb időket is megélt Dan Păltinișanut tavaly májusban zárták be, miután a világítási rendszer felmondta a szolgálatot a Temesvári Poli egyik másodosztályos mérkőzésén, amelyet emiatt zöldasztalnál 3–0-ra elveszített a hazai csapat. De a csaknem 33 ezer férőhelyes létesítmény lelátói is szörnyű állapotban voltak már.

Galéria

A régi Dan Păltinișanu-stadiont tavaly zárták be

Fotó: Glsa.ro

Nem kérdés, hogy a nagy futballhagyományokkal rendelkező Temesvár megérdemel egy új stadiont, a kettő egyszerre viszont még a sportrajongók számára is soknak tűnhet. Főleg annak tudatában, hogy a bánsági városnak jelenleg nemhogy a fociélvonalban, de még a másodosztályban sincs képviselője.

A Poli ugyanis a Liga 2 elmúlt idényében kiesett a harmadosztályba, akárcsak a város másik, egykoron neves együttese, a Ripensia.

Egyébként május végén több ezer temesvári tett eleget a Béga-parti szurkolókat tömörítő Druckeria egyesület felhívásának: sportpályákká „alakították” a belvárost, így tiltakozván a sportlétesítmények, -beruházások hiánya ellen. Ugyanis sokan a sportinfrastruktúra hiányosságaival magyarázzák a nagy futballhagyományokkal rendelkező városban tapasztalt „haldoklást”. Viszont a legtöbben eggyel, a régi aréna újjáépítésével is „megelégednének”, de emellett új sportcsarnokot is kérnek, számos meglévő sportközpont felújítását, új pályák és termek megépítését a gyerekek számára.

korábban írtuk

Pezseg a művelődési élet, haldoklik a sport – Ezrek tüntettek Temesváron, Európa kulturális fővárosában
Pezseg a művelődési élet, haldoklik a sport – Ezrek tüntettek Temesváron, Európa kulturális fővárosában

Több ezer temesvári tett eleget csütörtökön a bánsági város szurkolóit tömörítő Druckeria egyesület felhívásának: sportpályákká „alakították” a belvárost, így tiltakozván a sportlétesítmények, -beruházások és -infrastruktúra hiánya ellen.

Eközben a Polinál a neves egykori kapust, Costel Pantilimont nevezték ki a klub élére, aki „nulláról”, de nagy reményekkel indult. A volt válogatott reményét fejezte ki, hogy legalább a „legó” stadion elkészül 2027-ig, a nagy aréna megvalósulásában kevésbé bízik. „Nagy a frusztráció... Egy olyan város, mint Kolozsvár, rendezte sorait, akárcsak Craiova, amelynek szintén két csapata van az élvonalban.

Idézet
Ez valamennyi temesvári frusztrációja, a hatóságoknak fel kell ébredniük és cselekedniük kell. Egy olyan város, mint Arad, jóval kisebb és kevésbé fejlettebb Temesvárhoz képest...”

– szólt Pantilimon befejezetlen nyilatkozata, mellyel az örök rivális UTA már megépült új stadionjára utalt.

Bár az aradiaknak is többéves késést kellett elviselniük, az új, 12 ezer férőhelyes, a helyi önkormányzat által 14 millió euróból megépített Neuman Ferenc-arénát 2020-ban átadták, és az élvonalba éppen akkor visszajutott piros-fehér klub rajongói – a pandémia miatti megszorítások lejártával – legtöbbször megtöltik kedvenceik hazai meccsén a lelátókat.

Galéria

Aradon 2020 óta örülnek az új stadonnak, amely élvonalbeli meccseknek ad otthont, legtöbbször telt házzal

Fotó: Facebook/Arad polgármesteri hivatala

De az elmúlt bő egy évtizedben csak Bukarestben négy új stadion épült. Az ország sportjelképét, a Nemzeti Arénát 2011-ben adták át, 55 635 férőhelyes, és 235 millió euróba került. A Gsp.ro bukaresti sportportál egyik korábbi „stadion-összefoglalója” szerint a 2020-ban átadott Diadalív arénáért (8200 férőhelyes) 24 millió eurót fizettek, a Ghencea (2021, 31 200) 95 millióba „fájt”, a Giulești (2022, 14 000) pedig 37 millió euróba.

De a vidék sem maradt le: Kolozsvár (Kolozsvár Aréna, 30 200 férőhely, 2011-ben adták át, 45 millió euróba került), Ploiești (Ilie Oană, 15 ezer, 2011, 18 millió), Craiova (Ion Oblemenco, 321 ezer, 2017, 52 millió), Târgu Jiu (Tudor Vladimirescu, 12 500, 2019, 28 millió), Sepsiszentgyörgy (Sepsi Aréna, 8400, 2021, 25 millió) és Nagyszeben (Városi, 12 300, 2022, 32 millió) is új focilétesítményt kapott.

Idén Târgoviștén adtak át új stadiont, már-már tragikomikusnak nevezhető, a romániai viszonyokat hűen tükröző körülmények között.

A város csapata, a Chindia ugyanis 2019-es élvonalba jutása óta négy évet húzott le idegenben (hazai meccseiket Ploiești-en játszották), mert a helyi hatóságok még ugyanabban az évben bejelentették: felújítják a helyi arénát. Bár eleinte 8–10 hónapos munkálatokról beszéltek, a beavatkozás négy éven át húzódott, a 6,7 millió eurós költségvetés végül 15 milliósra duzzadt, miközben 12 ezresről 9 ezresre csökkentették a befogadóképességet. A várva várt pillanat, a Chindia első valódi hazai Liga 1-es meccse pedig egyelőre az utolsó is volt, hiszen az alsóház utolsó fordulójában a Voluntari ellen jegyzett döntetlen egyúttal a Chindia kiesését is jelentette.

De itt még nincs vége: miközben a helyi hatóságok évekig húzták-nyúzták, aztán valahogy véghez vitték az Eugen Popescu-stadion felújítását, a megyei tanács elnöke, Corneliu Ștefan (PSD) még tavaly bejelentette: teljesen új arénát építenek (a CNI támogatásával), amely 12 ezer férőhelyes lesz, és mintegy 65 millió euróba kerül...

Galéria

Nekimennek. Tucatnyi új stadion épült az elmúlt bő egy évtizedben Romániában, és legalább ugyanennyi áll tervezés alatt

Fotó: Gábos Albin

De emellett a tervezési folyamat valamely szakaszában van a stadionépítési projekt Vajdahunyadon (10 ezer férőhelyes, 64 millió eurós becsült költség), Pitești-en (15 ezer, 100 millió) és Konstancán (18 ezer, 100 millió) is.

Bukarestben a Dinamo-stadion kerülhet sorra (25 ezer, 100 millió), de Nagyváradon is régóta megy az ötletelés-nyilatkozgatás egy 14–16 ezer férőhelyes új létesítményről, akárcsak Brassóban egy 25 ezer néző befogadására alkalmas új komplexumról. Galacon és Botoșani-ban stadionfelújítási projekt van napirenden, de Alexandria és Slatina is kaphat kisebb, új arénát.

Miközben a sportbarátok javarészt természetesnek, a lemaradás elengedhetetlen megszüntetéseként értékelik, ha városuk új, modern focilétesítményt kap, örök háborgást szül a „kívülállók” körében, hogy a rengeteg pénzt miért nem kórházak, iskolák, utak, stb. felújítására költik. Elégedetlenségüket alátámasztják azok az adatok is, miszerint nemcsak egy futballaréna megépítése kerül sok pénzbe, hanem fenntartása is.

Galéria

A Kolozsvár Aréna is veszteségesen működik

Fotó: Facebook/Cluj Arena

Amint a Panorama.ro portál vonatkozó cikkéből kiderül, a közpénzből felépített stadionok működtetői képtelenek nyereséget termelni. Például a Nemzeti Aréna tavaly csupán 6 millió lejt hozott a fenntartó bukaresti polgármesteri hivatalnak, miközben 17 milliót kellett rá költeni. A Kolozsvár Aréna a többiekhez képest még jól áll a 4,35/7,47 millió lejes mérleggel a portál adatai szerint, miközben például a craiovai Ion Oblemenco 2 millió/11 millió, a Târgu Jiu-i létesítmény pedig 290 ezer/2,1 millió lejes arányt „produkált” tavaly.

Pedig szakértők szerint az ésszel megtervezett stadionok nemcsak a sportrajongók – anyagilag veszteséges, ám politikailag szavazatszerző – kiszolgálására lennének jók, hanem pénzt is hozhatnának a teljes közösségnek. Ehhez azonban a létesítményeknek sokkal többről kellene szólniuk, mint „csak a foci”.

Galéria

Rávilágítottak. A gazdasági adatok elkeserítőek: a közpénzből épített új stadionok veszteségesen működnek

Fotó: Gábos Albin

Szerencsés lenne, ha egy arénát nemcsak egyetlen csapat használna; koncertek megszervezése mellett lehetőséget kellene teremteni egyéb nagyobb magánrendezvények, üzleti találkozók, cégcsapatépítők, családi események (keresztelők, lakodalmak), amatőr sportösszejövetelek megrendezésére;

zsúfolt nagyvárosokban értékesíteni lehetne hét közben a parkolóhelyeket, szálloda, vendéglő, konditerem, kiadható irodahelyiségek „hozzácsatolása” a komplexumhoz újabb jelentős bevételforrás lehetne, akárcsak a stadionnév értékesítése; ugyanakkor olyan szolgáltatásokat kellene nyújtani a sportesemények közben a kilátogató szurkolók számára, hogy a drukkerek ne csak a belépőt vásárolják meg, hanem a stadionban is költekezzenek. A lényeg, hogy az aréna ne csak a hétvégi meccs idején nyíljon meg, hanem folyamatos élet, aktivitás legyen benne, amiért mások fizetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 06., hétfő

Meglepetés a Forma-1-ben: eddig nyeretlen pilóta győzött Miamiban

Lando Norris, a McLaren brit versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Miami Nagydíjat, ezzel pályafutása 110. futamán az első győzelmét aratta.

Meglepetés a Forma-1-ben: eddig nyeretlen pilóta győzött Miamiban
2024. május 05., vasárnap

Galló a feljutás után: le a kalappal a mester előtt – Sofron: csodálatos átélni a történelmi sikert

Galló Vilmos, a feljutást kiharcoló magyar jégkorong-válogatott csatára szerint „le a kalappal” Don MacAdam szövetségi kapitány előtt, amiért kiválóan kezelte azt a helyzetet, amelyen a csapat és ő maga is átesett az elmúlt napokban.

 

Galló a feljutás után: le a kalappal a mester előtt – Sofron: csodálatos átélni a történelmi sikert
2024. május 04., szombat

Legyőzte a szlovénokat, feljutott a magyar hokiválogatott az elitkörbe

A magyar jégkorong-válogatott végletekig izgalmas mérkőzésen, 2 perc 51 másodperccel a vége előtt ütött Papp Kristóf góllal 2-1-re legyőzte a szlovén együttest a bolzanói divízió I/A-világbajnokság szombati zárásán.

Legyőzte a szlovénokat, feljutott a magyar hokiválogatott az elitkörbe
2024. május 04., szombat

Kikapott, de ettől még a legjobb négy közé jutott a Győr a női kézilabda BL-ben

Az elmúlt idényben bronzérmes Győri Audi ETO bejutott a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjébe.

Kikapott, de ettől még a legjobb négy közé jutott a Győr a női kézilabda BL-ben
2024. május 04., szombat

Hoki vb: Japánt is legyőzte a székely légióval felálló román válogatott, még fel is juthatnak – Győzelmi kényszerben a magyarok

A 17 erdélyi magyarral felálló romániai jégkorong-válogatott 4–2-re verte a japán csapatot a bolzanói divízió I/A-világbajnokság utolsó játéknapján, szombaton, és életben tartotta feljutási esélyeit.

Hoki vb: Japánt is legyőzte a székely légióval felálló román válogatott, még fel is juthatnak – Győzelmi kényszerben a magyarok
2024. május 04., szombat

Gyalázták a magyarokat Hagi csapatának szurkolói a Sepsi OSK elleni meccsen

Magyarellenes rigmusoktól volt hangos a konstancai futballaréna a házigazda Farul és a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK péntek esti, a román labdarúgó-bajnokság felsőházi rájátszásának 8. fordulójában játszott összecsapásán.

Gyalázták a magyarokat Hagi csapatának szurkolói a Sepsi OSK elleni meccsen
2024. május 03., péntek

Győzött és kiharcolta bennmaradását Románia székelyekre épülő hokiválogatottja

Románia jégkorong-válogatottja az 56. percben ütött emberhátrányos góllal 3-2-re verte pénteken a dél-koreai csapatot a bolzanói divízió I/A-világbajnokság negyedik, utolsó előtti fordulójában.

Győzött és kiharcolta bennmaradását Románia székelyekre épülő hokiválogatottja
2024. május 03., péntek

„Fradi volt, Fradi lesz, míg a Földön ember lesz” – Alapításának 125. évfordulóját ünnepelte az FTC

Nagyszabású ünnepséggel emlékezett pénteken a Ferencvárosi Torna Club (FTC) arra, hogy 125 évvel ezelőtt ezen a napon alapították meg az ország legnépszerűbb sportegyesületét.

„Fradi volt, Fradi lesz, míg a Földön ember lesz” – Alapításának 125. évfordulóját ünnepelte az FTC
2024. május 03., péntek

Fájlalja a Románia elleni vereséget a magyar válogatott székely hokisa, de az olaszok ellen új erőt adna a csapatnak

Az eltiltásából visszatérő Sofron István, a magyar jégkorong-válogatott alapembere szeretne erőt adni társainak az olaszok elleni ma (péntek) esti és a szlovénok elleni szombati mérkőzésre a bolzanói divízió I/A-világbajnokságon.

 

Fájlalja a Románia elleni vereséget a magyar válogatott székely hokisa, de az olaszok ellen új erőt adna a csapatnak
2024. május 02., csütörtök

A magyar jégkorongszövetség cáfolja a sajtóhírt, miszerint Kiss Dávid irányítaná a válogatottat a hátralevő két vb-meccsen

Bóta Márton, a magyar férfi jégkorong-válogatott sajtófőnöke csütörtök este cáfolta azokat a sajtóhíreket, melyek szerint a bolzanói divízió I/A-világbajnokság hátralévő két mérkőzésén nem Don MacAdam látja el a szövetségi kapitányi teendőket.

A magyar jégkorongszövetség cáfolja a sajtóhírt, miszerint Kiss Dávid irányítaná a válogatottat a hátralevő két vb-meccsen