Fotó: Krónika
2008. április 11., 00:002008. április 11., 00:00
A csapda vetítése eredetileg Szrdan Golubovics rendező és több meghívott szereplő jelenlétében történt volna, a film által nyert NeuroAward különdíjat azonban Szerbia és Montenegró milánói konzulátusának képviselője vette át. Míg a hivatalos bejelentés szerint Szrdan Golubovics azért maradt távol, mert útlevelét ellopták, értesüléseink szerint a rendező egyszerűen elveszítette az okmányt, és már nem maradt idő egy új kibocsátására. A csapdával ismert filmet tüntetett ki a milánói fesztivál: az alkotást idén a legjobb idegen nyelvű film kategóriában Oscarra jelölték, tavaly Törökországban elnyerte a Golden Goose nemzetközi filmdíjat, a Szófiai Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb filmért járó Stella Artois nagydíjat, a német GoEasten a legjobb rendezés és a kritika nemzetközi díját, valamint a 15. Nemzetközi Artfilm Fesztiválon a legjobb rendezésért járó Kék Angyal díját. A Gli invisibili (A láthatatlanok) dokumentumfilm vetítése kedden még kevesebb érdeklődőt vonzott a Mexico moziba, amely egyike azon keveseknek Milánóban, amely még nem vándorolt át valamelyik nagyvállalat tulajdonába, és így függetlenségét is megőrizte.
A fesztivál legérdekesebb momentuma talán a filmkészítés problémáiról szóló kerekasztal-beszélgetés volt. A résztvevők szerint Olaszországban lenne közönsége a „különleges és minőségi” filmeknek, de a piac ezen szegmense betöltetlen marad a filmterjesztési politika miatt. „A filmrendezők azonban önvizsgálatot is kellene hogy tartsanak a munkájuk minőségét illetően. Elterjedt szokás mostanában egyfolytában csak panaszkodni, pedig tény, hogy egyes kortárs filmek terjeszthetetlenek. Hogy ne fogalmazzak másképp” – állította Angelo Signorelli szakértő. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az olasz filmek pozíciója kritikussá vált a nemzetközi mezőnyben. „A film művészet, de biznisz is” – összegzett Andrea Galante, a MIFF ötletgazdája és igazgatója (képünkön jobbra), aki az idei fesztivál nehézségeivel kapcsolatban elmondta, az ilyen események átlagéletkora három év, akkor fulladnak ki, amikor a kreativitás és a kereset között nem alakul ki kapcsolat. „A filmkészítők egyre inkább a fesztiválokra bízzák alkotásaik terjesztését, azonban egy filmszemle nem pénzgyártó gép” – tette hozzá Galante, előrebocsátva, hogy új kontextusban kezdtek el gondolkodni a MIFF következő kiadásairól. Szerinte a mozi immár luxus – amit a belépőjegyek árai igazolnak leginkább Olaszországban – és a mozizás kezd ismét ünnepi eseménnyé alakulni, akár a mozgókép hőskorában. A Mexico mozi tulajdonosa, Antonio Sancassani inkább azt sajnálta, hogy a kisvárosi mozitermek semmilyen támogatást sem kapnak a fennmaradáshoz. „Közönség akad, és legtöbbször a minőségi filmekre vágyó inkább menne a lakásához közeli moziba, mint a városon kívüli multiplexbe” – állította a függetlenségéhez ragaszkodó, mozitulajdonos, azt panaszolva, hogy „aki a lobbin kívül reked, bezárhat, ha maga akarja megválasztani a filmeket”.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.